2. Sınıf Türkçe ADA Yayınları 1. Tema Değerlendirme Cevapları2. Sınıf Ada Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları 1. Tema Erdemler (1. Tema Değerlendirme Çalışmaları) Metni Sayfa 39, 40 Etkinlikleri

39. Sayfa Cevapları

1. Noktalı yerleri, aşağıdaki kelimelerden uygun olanıyla tamamlayınız.

sevgisiz istiyor arkadaşlarım şimdi

Cevap:

Tatilde arkadaşlarımla oyunlar oynadık, Onlarla vakit geçirmek çok güzeldi, İyi ki arkadaşlarım var, İnsan arkadaşsız yapamıyor, Daha doğrusu sevgisiz yapamıyor, Hep sevdikleriyle, arkadaşlarıyla birlikte olmak istiyor.

2. Çocuklarla özelliklerini eşleştiriniz.

Cevap: 

eşleştirme40. Sayfa Cevapları

3. Aşağıdaki metni okuyunuz. Sorulan metne göre cevaplayınız.

Ceren, servise bindi. Sınıf arkadaşı Ozan üzgündü. Belli ki bir sorunu vardı, Ceren: “Neyin var Ozan? Pek iyi görünmüyorsun’ dedi, Ozan cevap vermedi. Ceren, ona yardımcı olmak istiyordu. “Biz arkadaş değil miyiz? Öğretmenimiz de ‘Dertler paylaştıkça azalır, sevinçler paylaşınca çoğalır.’ demiyor mu?” diye üsteledi. Ozan: “Haklısın,” dedi. “Dün elektrikler kesildiği için ödevimi yapamadım, onun için üzgünüm,” Ceren: “Bunda üzülecek ne var? Öğretmenimize söylersin. O da anlayışla karşılayacaktır bunu,” dedi.

Ceren, Ozana öğretmenlerinin hangi sözünü hatırlattı?

Cevap: “Dertler paylaştıkça azalır, sevinçler paylaşınca çoğalır” sözünü.

Ozan niçin üzgünmüş?

Cevap: Dün elektrikler kesildiği için ödevini yapamadığı için.

4. Aşağıdaki tebrik kartını inceleyiniz, Yapılan yazım yanlışlarını bulup doğrusunu yazınız.

Canım arkadaşım zeynep, Doğum günün Kutlu olsun, gelemediğim için özür dilerim, Hediyemi, annemle ankara’ya gelince vereceğim.

Betül demir

Cevap: Canım Arkadaşım Zeynep, Doğum Günün kutlu olsun, gelemediğim için özür dilerim, hediyemi, annemle Ankara’ya gelince vereceğim.

Betül DemirBir önceki yazımız olan 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Mehmet Akif