Cevap Yaz
13 Kasım 2021, 18:42
Mehmet Akif
Yönetici

2. Sınıf Türkçe Kahvaltının Önemi Cevapları ADA Yayınları2. Sınıf Ada Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları 6. Tema Sağlık Ve Spor ( Kahvaltının Önemi) Metni Sayfa 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184 Etkinlikleri.

177. Sayfa Cevaplar

Kahvaltı yapmak niçin önemlidir?

Cevap: Kahvaltı yapmak insanların en önemli öğünüdür. Çünkü güne zinde başlamak için kahvaltı yapmak gerekir. Kahvaltı yapmadığımız zamanlar kendimizi halsiz hisseder ve odaklanma problemleri yaşarız.

KAHVALTININ ÖNEMİ
Sabahları, sen hissetmesen de vücudun açtır, Uyurken bile bir miktar eneği harcarsın, Dolayısıyla, uyandığında yeniden enerji depolaman gerekir. Kahvaltı etmeyen insanlar sabah saatlerinde kendilerini daha yorgun ve halsiz hissederler. Bilim insanlarının yaptıkları testler, kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını göstermiştir, Tam tahıl, lif, kalsiyum ve protein içeren kahvaltılar, dikkatini toplamanı kolaylaştırır. Hafızanı güçlendirir ve öğrenmene yardımcı olur, Hatta bazı çalışmalar, kahvaltı yapan çocukların okula devamsızlıklarının daha az olduğunu da göstermiştir. Eğer kahvaltı yapmazsan, eneğini toplamak için şekerli abur cuburları yemeye daha fazla iştahın olur, (…) İyi bir kahvaltı, yün içerisinde vücudun için gereken besin ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir, İşte birkaç öneri: Bir miktar meyve Haşlanmış yumurta
Meyve suyu, süt Fıstık ezmeli veya reçelli ekmek (…) Herkes teneffüs saatlerinde acıkmış olur, Özellikle de kahvaltı etmemiş olanlar,,, Ancak hemen bir paket cipse ya da çikolataya uzanmayın, Bunların yerine, bir miktar meyve veya bir paket kuru üzüm yemeyi deneyebilirsin, Bunlar sağlıklı atıştırmalıklardır,

180. Sayfa Cevaplar

1. ETKİNLİK

Soruları, okuduğunuz metne ve resimlerine göre cevaplayınız.

Sabahları vücudumuz niçin aç olurmuş?

Cevap: Uyurken bile enerji harcadığımız için sabahları vücudumuz aç olur.

Bilim insanları, kahvaltı yapan çocuklarda neler gözlemlemişler?

Cevap: Kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını gözlemlemişler.

Kahvaltı yapmayanlar niçin şekerli abur cuburlardan yemek isterlermiş?

Cevap: Enerji toplamak için.

İkinci resim, metindeki hangi anlatımı destekliyor?

Cevap: Kahvaltı yapan çocukların daha zinde ve mutlu olduklarını göstermektedir.

Sağlıklı atıştırmalıklar nelermiş? Sizce bunlara başka neler eklenebilir? Yazınız.

Cevap: Bir miktar meyve ya da kuru üzüm.

Kahvaltının önemini anlatan bu metinden neler öğrendiniz? Öğrendiğiniz yararlı bilgileri günlük yaşamınızda da uygulayacak mısınız? Kahvaltıda başka neler yemeye karar verdiniz? Arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmanıza dinleyici grubuna göre, “Sevgili Arkadaşlar? “Değerli Büyüklerim” gibi uygun ifadelerle başlayınız.Cevap: Sevgili Arkadaşlar,

Kahvaltının ne kadar çok önemli olduğunu öğrendim. Örneğin kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını, güne daha zinde başladıklarını ve daha sağlıklı olduklarını da öğrendim.

181. Sayfa Cevaplar

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamını önce sözlükten araştırınız, Sonra da kendini tanıtan kelimeyi bulunuz.

kahvaltı enerji kalsiyum protein atıştırmalık lifli besin

Acele olarak ayak üstü yenen yiyeceğim. Sağlıklı olanlarım daha iyidir. Bil bakalım ben kimim?

Cevap: Atıştırmalık

Organların çalışmasını, vücut ısısını sağlayan besinlerin oluşturduğu gücüm, Bil bakalım ben kimim?

Cevap: Enerji

Yumurta, et süt gibi yiyeceklerde bulunurum. Hücrelerin ana maddesiyim, Bil bakalım ben kimim?

Cevap: Protein

Kemiklerin gelişip çocukların büyümesi için gerekliyim. Ayrıca dişlerinizi korurum. Sütte, peynirde çokça bulunurum. Bil bakalım ben kimim?

Cevap: Kalsiyum

Balkabağı havuçta, daha birçok meyve ve sebzede bulunurum, Bağırsaklarınızı çalıştırır, yediklerinizi sindirmenize yardımcı olurum, Bil bakalım ben kimim?

Cevap: Lifli besin

Genellikle sabahları yenen hafif yemeğim, Sağlıklı besinlerle zenginleşirim, Bil bakalım ben kimim?

Cevap: Kahvaltı

182. Sayfa Cevaplar

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki yiyecekleri “kahvaltılık ve abur cuburlar olarak ayırınız. İlgili tepsilere, farklı renk kalemlerle çizerek eşleştiriniz.

Cevap:

2.sınıf türkçe 182 ada yayınları

Kahvaltılık: ekmek, bal, yumurta, zeytin, pekmez, süt, peynir, meyve

Abur Cuburlar: Kola, cips, bisküvi, çikolata, hamburger, şeker

183. Sayfa Cevaplar

4. ETKİNLİK

Evinizde kahvaltıda yemek için özel olarak hangi yiyecekler yapılır? Örneğin yumurtayı nasıl tüketirsiniz? Bunlardan birini yapılış sırasına göre yazarak tarif ediniz.
Bu yiyecekte kullanılan malzemelerden istediğiniz birinin resmini de yapabilirsiniz. Yazdıklarınızı arkadaşlarınıza okuyabilir, sınıf panosunda sergileyebilirsiniz.

Cevap: Kahvaltıda yumurtayı haşlama olarak yeriz. Yumurtayı bir kaba koyup üzerini kaplayacak kadar su koyup kaynatırız. Kaynayan yumurtaların kabuklarını elimizle soyar ve tüketiriz.

184. Sayfa Cevaplar

5. ETKİNLİK

Kahvaltı yapmadan gelen ve okulda abur cubur yiyen bir arkadaşınız var. Bu arkadaşınıza kahvaltı yapmanın niçin önemli olduğunu anlatınız, Yazınızı düzyazı ya da şiir gibi yazabilirsiniz. Yazınıza, konusuna uygun bir başlık yazmayı unutmayınız.

Cevap: KAHVALTIDIR EN GÜZEL YEMEK

Kahvaltıdır en güzel yemek

Yemeden çıkmamak gerek

Zinde olur her insan

Kahvaltıdır en güzel yemekBir önceki yazımız olan 2. Sınıf Türkçe Bilge Hangi Sporu Yapacak ? Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.