15 Ekim 2022, 12:46
Mehmet Akif
Yönetici

2. Sınıf Türkçe Kazalardan Korunma Ve İlk Yardım Cevapları ADA Yayınları


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 166-167-168-169-170. Sayfa Cevapları Ada Yayınları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Kazalardan Korunma Ve İlk Yardım Dinleme Metni Cevapları2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 166. Sayfa Cevaplar

Oyun oynarken kazalardan korunmak için neler yapıyorsunuz?

Cevap: Dikkatli oluyorum, uygun kıyafetler giyiyorum, tehlikeli hareketler yapmıyorum.


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 167. Sayfa Cevaplar

1. ETKİNLİKMetinle ilgili resmi inceleyiniz. Metnin başlığından ve resimlerinden yararlanarak konusunu tahmin ediniz.

Cevap: Başımıza gelebilecek olan kazalar ve yapılması gereken ilk yardım hakkında olduğunu düşünüyorum.

2. ETKİNLİKSoruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

Ev kazalarını önlemek için olması gereken önerileri kim anlatıyor?

Cevap:  Acil serviste çalışan bir doktor anlatıyor.

Kazaları önlemede çocuklara düşen görevler nelermiş?Cevap: Elektrikli aletleri ıslak elle kullanmamak, prizlerle oynanmamalıdır, kıvrık halı kenarları düzeltilmelidir, oyuncakları toplamak, merdivenlerden inerken trabzanlara tutunmak gerekir, yüksek yerlere ulaşmak için masa ve iskemle gibi şeyleri üst üste koymamak gerekir. Elinde delici ve kesici alet olan çocuk koşarak oynamamalıdır.

Kazaları önlemek için büyükler neler yapmalıymış?

Cevap: Ev merdivenleri ıslak ve kaygan olmamalı, prizleri priz koruyucu ile kapatmalı, aydınlatma ,iyi olmalı, banyo küvetini kaymayı engelleyici malzeme konmalı, yere dökülen sıvı sabun, yağ, boya, yiyecek gibi malzemeler hemen kurutulmalı,ilaç ve besinlerin son kullanma tarihleri kontrol edilmeli ve tarihi geçmiş ürünleri kullanmamak gerekir, çocuklara delici ve kesici aletler verilmemeli, yutabileceği kadar küçük oyuncaklar verilmemelidir.

Ev kazalarında vücuttaki kanamayı durdurmak için ne yapılmalıymış?Cevap:  Temiz bir bezle bastırılmalı ve bir süre kaldırılmamalıdır. Batan nesne çıkartılmamalı ve etrafı bandajla sarılarak hemen en yakın hastaneye gidilmelidir.


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 168. Sayfa Cevaplar

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarını, ilgili resmin altına yazınız. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri konuşmalarınızda kullanınız.

Cevap:İskemle, priz, priz koruyucu

İlk yardım” kelimesinin anlamını sözlüğünüzden araştırınız, Cümle içinde kullanıp aşağıya yazınız.

Cevap: Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Cümlem: Annem ilk yardım kursunu başarı ile bitirdi.Televizyonda izlediğiniz bir filmde ya da haberlerde geçen bir ev kazasını anlatınız. Kazanın nasıl olduğunu oluş sırasına göre anlatmayı unutmayınız. Konuşan arkadaşlarınızın el ve güz hareketleriyle verdiği mesajlara dikkat ediniz.

Cevap: Geçen gün bir filmde bir adam muzu yedikten sonra muz kabuğunu çöp kutusu yerine kaldırma attı ve o sırada telefonu ile ilgilenen biri yürürken muz kabuğuna bastı ve düştü.İnsanlar hemen düşen adama yardımcı olmaya başladı ve ambulans çağırdılar.


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 169. Sayfa Cevaplar

Dinlediğiniz metinde, kazalardan korunmak için bazı uyarılar verilmiş. Öğretmeniniz bu uyarıları sözlü yönerge olarak tekrarlarken siz de canlandırınız. Kazalardan korunmak için özellikle çocukların nelere dikkat etmesi gerektiğini sırasıyla oyunlaştırarak uygulayınız.

Cevap: Bu etkinliği sınıfça yapmalısınız.4. ETKİNLİK

Evde, okulda, arabada ilk yardım malzemelerinin içine koyulduğu çantayı inceleyiniz. Üzerinde hangi şekil var? Bayrağımızdaki şekilden farkı nedir?

Cevap: Kırmızı bir hilal şeklinde ay var. Bayrağımızdaki ay ise beyaz renklidir.

Aşağıdaki ilk yardım çantasına özel şekli çizip boyayınız.Günlük yaşantımızda, yakın çevremizde birçok şekil, sembol ve işaretler görürüz. Bu işaretlerin anlamları ne olabilir? Arkadaşlarınızla konuşup karar veriniz.

Cevap: Engelliler için, yaşlılar için, hamileler için. Bu işaretler bizlere bilgi vermek amacı ile yapılmıştır. Örneğin halk otobüsüne binince engelli resmi olan yere engelli bir yolcu oturak demektir.


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 170. Sayfa Cevaplar

5. ETKİNLİK

Oyun oynarken hiç düşüp yaralandınız mı? Yaşadığınız bir olayı ve size yapılan ilk yardımı sırasıyla yazınız. Yazarken harfler, kelimeler ve cümleler arasında uygun boşluk bırakmayı unutmayınız.Cevap: Evet oyun oynarken düşmüştüm ve çenem ve dizimde yaralanma oldu. Annem hemen temiz bir bezle sildi ve evdeki ecza dolabından oksijenli su ile temizleyip tentürdiyot sürdü. Daha sonra yara merhemi ile sardı.

Bir önceki yazımız olan 2. Sınıf Türkçe 4. Tema Sonu Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


10 Ekim 2022, 21:46

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Okula giderken birine bisiklet çarpmıştı ve başkası ona yara bandı vermişti daha kötü de olabilirdi ilk yardım çok önemli bir şeydir

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.