04 Eylül 2023, 15:48
murat
Yönetici

3. Sınıf Fen Bilimleri 68-69-70. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 68-69-70 Cevapları Tuna Yayınları

3. Ünite Kuvveti Tanıyalım: Hareketli Cisimlerin Yol Açacağı Tehlikeler Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Tuna Yayınları

Hareket hâlindeki bir salıncağı durdurmak neden tehlikelidir? Okul koridorlarında neden koşmamamız gerekir? Düşünelim. Düşündüklerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

Cevap: Hareket halindeki bir salıncağı durdurmak istersek salıncağa binen kişinin düşmesine ve yaralanmasına neden olabiliriz. Çünkü hareket halinde birine bir kuvvet uyguladığımız zaman, onun durağan halinde olduğundan daha fazla etkiye neden olacağını biliriz. Koridorlarda koşarsak daha çabuk düşebiliriz. Hızlı olanın daha fazla tehlikeli olabileceğini unutmamak gerekir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Tuna Yayınları

Hareket hâlindeki bir aracın sürücüsü çeşitli sebeplerle aracın kontrolünü kaybedebilir. Bunun sonucunda
trafikte kazalar meydana gelebilir. Yandaki görselde kaza sonucu hasar görmüş araçlar görülmektedir. Araçların hasar görmesinin sebebi, birbirlerine uyguladıkları itme kuvvetidir. Kazalarda can ve mal kayıpları olabilir. Bu nedenle sürücüler araç kullanırken çok dikkatli davranmalı, trafik kurallarına uymalıdır. Ayrıca sürücüler araç kullanırken aşırı hız yapmamalıdır. Trafikte hızlı bir aracın durması yavaş bir aracın durmasından daha zordur.trafik kazası


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Tuna Yayınları

Günlük yaşamımızda karşılaştığımız hareketli cisimlere örnekler verelim. Bu cisimlerin hangi durumlarda tehlikelere sebep olabileceğini arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap: Araçlar hareketlidir. Bu nedenle trafik kazaları olduğu zaman insanların can ve mal kayıpları olur. Makinelerin dişlileri hareketlidir. Çalışırken tehlikeli olur. Bu nedenle koruyucu önlemler alınır.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri 62-63-64-65-67. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.