13 Temmuz 2021, 12:01
murat
Yönetici

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 107-108-109. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107, 108, 109 Cevapları

Cevaplar Lila renkli yazılardır.

3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları

Yukarıda aynı köprünün gece ve gündüz çekilmiş fotoğrafları verilmiştir. Gündüz çekilmiş fotoğrafta gördüğümüz cisimlerin tamamını gece çekilmiş fotoğrafta da görebiliyor muyuz? Neden?

Cevap: Göremiyoruz.Çünkü gündüz hava daha aydınlık ve güneş ışığı vardır. Gece ise sadece aydınlatılmış olan yerleri görebiliriz.Görebilmemiz için ışığa ihtiyacımız vardır.Gündüz ışık kaynağı daha fazladır.3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları

Yukarıdaki görselleri inceleyelim. Böyle bir yerde yaşıyor olsaydık çevremizdeki varlıkları gece mi, gündüz mü daha iyi görebilirdik? Niçin?

Cevap: Gündüz daha iyi görebilirdik.Çünkü gündüz aydınlıktır.Gece ise karanlık olduğu için sadece ışıklı olan yani aydınlık olan yerleri görebiliriz.Görebilmemiz için ışığa ihtiyaç duyarız.

3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları

El fenerinin ışığı olmadan karton kutunun içindekileri görebildik mi? Tahminimiz doğrulandı mı? Nedenini açıklayalım.

Cevap: Hayır göremeyiz.Çünkü karanlık olan yerleri göremeyiz.Görmek için ışık olması gerekir.El fenerinin ışığını açtığımızda karton kutunun içindekileri görebildik mi? Tahminimiz doğrulandı mı? Nedenini açıklayalım.

Cevap: Evet görebiliriz.Çünkü ışık karanlık olan yeri aydınlatır ve biz de böylece görebiliriz.

Işığın görme olayının gerçekleşmesindeki rolü nedir?

Cevap: Işık olmadan göremeyiz.Çünkü biz nesneler üzerine yansıyan ışık sayesinde görebiliriz.Görme olayında ışık çok önemlidir.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 26-27-28-29-30-31-32. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.