Cevap Yaz
31 Ekim 2021, 11:31
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Hayat Bilgisi 113-114-115-116-117. Sayfa Cevapları Pasifik Yayınları3. Sınıf Hayat Bilgisi Pasifik Yayınları Ders Kitabı 4. Ünite Güvenli Hayat “Yaşam Güvenliğim İçin Ne Yapacağımı Bilirim” Metni Sayfa 113, 114, 115, 116, 117 Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 113. Sayfa Cevapları

Görseldeki gibi bir durumun yaşanma sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap: Aşırı yağış, deprem olabilir.

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 116. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen alanda; deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapılacakları içeren bilgileri aşağıya yazınız.

Cevap:

Depremden önce yapılacaklar: Öncelikle yapılması gereken şey, binaların ilk yapım aşamasında sağlam olup olmadığının kontrol edilmesidir. Belirli aralıklarla binaların sağlamlığının kontrol edilmesi de önemlidir. Ayrıca deprem anında devrilmemesi için gardrop, kitaplık gibi büyük eşyalar duvara sabitlenmelidir. Deprem çantası hazırlanmalıdır. Deprem sonrasında buluşmak için bir yer belirlenmelidir.Deprem anında yapılacaklar: Deprem anında, sağlam bir masa veya sıranın altına girilerek sakin bir şekilde depremin bitmesi beklenmelidir. Deprem anında “çök – kapan – tutun” olarak adlandırılan tedbirleri uygulamalıyız. “Çök” güvenli bir yer bulup diz üstü çökmemizi anlatır. Ensemizi ve başımızı korumak için ellerimizi kenetleyip ensemize koymamız “kapan” olarak adlandırılır. “Tutun” da düşmemek için sabit bir yere tutunmak anlamına gelir.

Deprem sonrasında yapılacaklar: Deprem tamamen geçtikten sonra, önceden planlanan buluşma alanına gidilmelidir. Acil durumlar dışında, telefon kullanılmamalıdır. Güvenli bir yerde kurtarma ekipleri beklenmelidir.

Selin zararlı etkilerinden korunmak için alınması gereken güvenlik önlemlerini söyleyip açıklayınız.

Cevap: Selin zararlı etkilerinden korunmak için dere, nehir vb. yakınına ev yapılmamalı, sel tehlikesi taşıyan yerler ağaçlandırılmalıdır. Sel sırasında, çukur yerler derhal terk edilmelidir. Güvenli bir nokta bulunarak kurtarma ekiplerinin gelmesi beklenmelidir.

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 117. Sayfa Cevapları

İstemediğimiz bir davranışla karşılaştığımızda nasıl tepki vermeliyiz? Söyleyiniz.

Cevap: Ortamı terk etmeliyiz, hayır istemiyorum gibi cümleler kurmalıyız, ailemize ya da öğretmenimize söylemeliyiz.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi 111-112. Sayfa Cevapları Pasifik Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.