Cevap Yaz
23 Kasım 2021, 14:26
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Hayat Bilgisi 128-129-130-131. Sayfa Cevapları Pasifik Yayınları3. Sınıf Hayat Bilgisi Pasifik Yayınları Ders Kitabı 5. Ünite Ülkemizde Hayat “Yaşadığım Yerdeki Tarihi Eserleri Tanırım” Metni Sayfa 128, 129, 130, 131 Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 128. Sayfa Cevapları

1. Tarihî eser sözünden ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap: Çok eski zamanlarda yapılmış ve günümüze kadar tamamen ya da bir kısmı gelmiş olan eserlerdir.

2. Daha önce gezdiğiniz tarihî yapı ve mekânlarda gördüklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ben Yerebatan Sarnıcı’nı gezdim. İçinde su dolu kapalı bir göl gibi yerdir. Çok eski zamanlarda İstanbul’un su ihtiyacı buradan karşılanıyormuş. Çok güzel bir yerdi ve bir çok turist burayı geziyordu.

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 131. Sayfa Cevapları

Siz de çevrenizde yer alan tarihî, doğal ve turistik yerlerle ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızı görsellerle destekleyebilirsiniz.
Araştırma konusu: Yaşadığım Yerdeki Tarihî, Doğal ve Turistik YerlerCevap: Yerebatan Sarnıcı

tarihi mekan yerabatan sarnıcı

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan, şehrin en büyük kapalı sarnıcı. Ayasofya binasının güneybatısındaki küçük bir binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur.

Sarnıç, Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen pek çok mermer sütun nedeniyle halk arasında Yerebatan Sarayı olarak isimlendirilmektedir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir bazilika bulunduğundan ötürü yapı Bazilika Sarnıcı olarak da adlandırılır.

Hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Sizce, insanların tarihî yerleri ziyaret etmelerinin sebepleri nelerdir? Söyleyiniz.

Cevap: Eski zamanda yaşayan insanlar ve kültür hakkında bilgi edinmek, merak, tarihi eserleri sevmek.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi 126-127. Sayfa Cevapları Pasifik Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.