Cevap Yaz
24 Kasım 2021, 10:13
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Hayat Bilgisi 147-148-149-150. Sayfa Cevapları Pasifik Yayınları3. Sınıf Hayat Bilgisi Pasifik Yayınları Ders Kitabı 5. Ünite Ülkemizde Hayat “Ülkemize Katkıda Bulunmuş Kişileri Merak Ederim” Metni Sayfa 147, 148, 149, 150 Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 147. Sayfa Cevapları

Sizce, bir insanın ülkesine katkıda bulunması için ne yapması gerekir? Söyleyiniz.

Cevap: İlk önce çok çalışması gerekir. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda çalışmalar yaparak katkıda bulunması gerekir.

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 148. Sayfa Cevapları

Yukarıda gördüğünüz gibi birçok isim söyledik. Siz de bu konuda aklınıza gelen isimleri söyleyiniz.

Cevap: Atatürk, Aziz Sancar, Cahit Arf, Hulusi Behçet, Namık Kemal.

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 149. Sayfa Cevapları

Önceki sayfada ve aşağıda verilen kişilerle ilgili Genel Ağ’dan bir araştırma yapınız. Araştırma sonucunda öğrendiğiniz bilgileri yazınız.

Engin Arık: Türk parçacık fizikçisisi ve Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nün eski profesörüdür. Toryum madeninin enerji sorununa temiz ve ekonomik bir çözüm olabileceği yolundaki görüşleri ile tanındı.

Jale İnan: Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır.Nene Hatun: 93 Harbi sırasında Erzurum’da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı Erzurum’daki halk direnişinin simgesi hâline gelmiş Türk kadın kahraman.

3. Sınıf Pasifik Yayınları Hayat Bilgisi 150. Sayfa Cevapları

Vecihi Hürkuş: Türk pilot, mühendis ve girişimcidir. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

Nuri Demirağ: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerindendir. Türkiye’nin 10.000 kilometrelik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve bu nedenle kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Demirağ” soyadı verilmiştir. Cumhuriyet döneminin sayılı zenginleri arasına girmiş ve hayırseverliği ile tanınmış bir iş adamıdır.

Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.

1. Ülkemize katkıda bulunmuş kişilerden bildikleriniz kimlerdir? Söyleyiniz.

Cevap: Atatürk, Mehmet Akif Ersoy, Cahit Arf, Sertap Erener, Namık Kemal, Orhan Veli, Nene Hatun.

2. Ülkemize katkıda bulunmuş kişileri tanımamız neden önemlidir? Görüşlerinizi paylaşınız.

Cevap: Onları tanımak ve ülkemiz için yaptıklarını bilmek bizlere yol gösterecektir.Bizlere ilham olacak ve gelecek nesiller de bu yolda gidecektir.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi 143-144-145-146. Sayfa Cevapları Pasifik Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.