14 Eylül 2022, 00:01
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Hayat Bilgisi 40-41-42. Sayfa Cevapları Dizin Yayınları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 40-41-42. Sayfa Cevapları Dizin Yayıncılık

Meslekleri Araştırıyorum Cevapları

Başak, ileride hangi mesleği yapmak istediğini düşündü. Mesleklerle ilgili bilgisi olmadığı için bu konuda araştırma yapmaya karar verdi. Konu ile ilgili araştırma yapan Başak “Avukat olsam suçsuzları savunurum; doktor olsam hastaları iyileştiririm; mühendis olsam makineler, otomobiller yaparım; öğretmen olsam öğrencilerime bilgiler öğretirim; kaymakam olsam ilçeyi yönetirim; fırıncı olsam çok güzel ekmekler yaparım.” diye düşündü. Başak hangi mesleği yapmak istediğine bir türlü karar veremeyince babasına:
– Acaba hangi meslek daha önemlidir, diye sordu.

Babası:
– Her mesleğin toplumsal yaşamımızda yeri ve önemi vardır. Temizlik işçileri olmasa yaşadığımız yerler kirli kalırdı. Sokaklar süpürülmez, çöpler toplanmazdı. Marangozlar olmasaydı dolaplarımızı, masalarımızı, sandalyelerimizi kim yapardı? Kasaplar olmasaydı et ve et ürünlerini nereden satın alırdık? Berberler olmasaydı saçlarımızı kim keserdi? Çiftçiler olmasaydı ekinleri kim eker, kim biçerdi? Başakcığım, hangi mesleği seçersen seç, o mesleği en iyi yapanlardan biri ol, dedi. Başak:
– Babacığım, her mesleğin gerekli ve saygın olduğunu çok iyi anladım, dedi.
Babası:
– Mesleklerin hepsi de toplumsal yaşamımız için gereklidir. Meslekler aynı zamanda toplumsal iş bölümünü de sağlar. dedi


3. Sınıf Hayat Bilgisi Dizin Yayıncılık Sayfa 40 Cevaplarıİlgi duyduğunuz meslekler hangileridir? Anlatınız.

Cevap: Ben futbolcu ya da doktor olmak istiyorum. Futbolu çok seviyorum ama ailem de benim doktor olmamı istiyor. Doktor olursam insanları tedavi edebilirim ve bu da beni mutlu eder.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Dizin Yayıncılık Sayfa 42 Cevapları1- Aşağıdaki mesleklerin adları bulmacada gizlenmiştir. Bu kelimeleri bularak örnekteki gibi boyayınız.

Cevap:

3. sınıf hayat bilgisi 42. sayfa dizin yayınları


2- Eksik bırakılmış cümleleri aşağıdaki kelimelerden uygun olanları kullanarak tamamlayınız.araştırma- iş bölümü -toplumsal -meslek

Cevap:

Her mesleğin toplumsal yaşamımızda önemi vardır.
Meslekler toplumsal yaşamda iş bölümü yapılmasını sağlar.
İlgi duyduğumuz mesleklerle ilgili araştırma yapmalıyız.


3- İlgi duyduğunuz meslekleri ve bu mesleklerin özelliklerini araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Doktor olmak için derslerime çok iyi çalışmam gerekir. Üniversite sınavlarında başarılı olursam ve tıp fakültesine girersem doktor olarak okulumu bitirebilirim.


Mesleklerin yaşamımızdaki yeri nedir? Anlatınız.

Cevap: Her meslek saygındır. Meslekler hayatımızdaki iş bölümleri gibidir. Toplumda iş bölümü meslekler sayesinde olur.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Dizin Yayınları 40-41-42. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi 37-38-39. Sayfa Cevapları Dizin Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.