01 Mart 2022, 15:32
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Matematik 135. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları


3. Sınıf Tuna Yayınları Matematik Ders Kitabı 135. Sayfa Cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

3. Sınıf Tuna Yayınları Matematik Ders Kitabı 135. Sayfa Cevapları

Seyhan Teyze, yaptığı pastayı 12 eşit parçaya böldü. Parçaları birer birer tabaklara koyarak misafirlerine ikram etti. Bir dilim pasta bir bütünün kaçta kaçıdır? Bir dilim pastayı ifade eden kesri yazınız. Hangi kesir ve hangi sayı bütünü belirtir?

Cevap:

1 dilim pasta bir bütünün 12 de 1 dir.

1/121 bütün, 12 kesirdir.

Bir keki eşit dilimlere bölüp tabaklara dağıttığımız zaman tabaklardaki dilimlerin kekin eş parçalarından biri olduğunu görürüz. Resimdeki gibi bir bütünün eş parçalarından her birine birim kesir deriz. Kekin bir dilimi 10 eş parçadan biri olduğundan bu bütünün birim kesri 1/10’dir.
Birim kesrin payı her zaman 1’dir. Çünkü birim kesir eş parçalardan sadece birini ifade eder. Paydası da bütünün kaç eşit parçaya bölündüğünü gösteren sayıdır.

Ahmet Dede, bir elmayı 4 eş parçaya bölerek 4 torununa paylaştırdı. Her torunun elmanın kaçta kaçını aldığını bulalım. Eş parçaları ifade eden birim kesri ve bütünü ifade eden sayıyı yazalım.Cevap: Her torun elmanın 1/4 ünü almıştır.

1 bütün

4 kesirdir.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları3. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları 135. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Matematik 134. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.