04 Temmuz 2021, 17:50
Yuri
Yönetici

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 174-175-176-177-178-179. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 5. Tema SAĞLIK VE SPOR Sayfa 174, 175, 176, 177, 178, 179 “Çiğneme Makinesi” Metni Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 174. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Dişlerinizi ne zaman fırçalıyorsunuz?

CEVAP: Dişlerimi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce fırçalıyorum.

2. Dişlerinizi fırçalamadığınız zaman neler olur?CEVAP: Dişlerimizi fırçalamadığımız zaman bakteriler dişlerimizde kalır ve çürük oluşur.

3. Hiç diş doktoruna gittiniz mi? Niçin gitmiştiniz?

CEVAP: Diş doktoruna gittim. Sallanan dişimi çektirmek için gitmiştim.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 176. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metnin görsellerine bakarak metnin konusunu tahmin edelim.CEVAP: Metin dişlerin neden fırçalanması gerektiğini anlatıyor olabilir.

2. ETKİNLİK

Metnin görsellerini dikkatlice inceleyelim. Daha sonra aşağıdaki soruları cevaplayalım.

• Görseller gerçeğe uygun çizilmiş midir? Niçin?

CEVAP: Görseller gerçeğe uygun değildir. Görsellerde makinenin nasıl çalıştığı gösterilmiştir. Dişlerin de bu makine gibi çalıştığını düşünmemiz istenmiştir.• Metnin görsellerinden size ilginç gelen hangisidir? Neden?

CEVAP: Yediğimiz şeyleri yutarken nefes borusunun kapandığını anlatan görsel bana ilginç geldi. Çünkü yediklerimizin nefes borusuna kaçmaması çok önemli bir durumdur.

• Görselleri inceledikten sonra neler düşündünüz?

CEVAP: Farkında olmasak da dişlerimizin çok iyi bir şekilde çalıştığını düşündüm.• Yiyeceği ısırıp koparmak için hangi dişlere ihtiyacımız var?

CEVAP: Ön dişlere ihtiyacımız var.

• Azı dişlerimizin görevi nedir?

CEVAP: Yediğimiz şeyi yutmadan önce öğütmek ve lapa haline getirmektir.• Azı dişlerimizi niçin dikkatlice temizlemeliyiz?

CEVAP: Azı dişlerinin çıkıntıları vardır. Yediğimiz şeyin parçaları bu çıkıntılar arasında kalır. Bunlar çürük oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden azı dişlerimizi dikkatlice temizlemeliyiz.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 177. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Metnimizin konusu neydi?

CEVAP: Dişlerimizin nasıl çalıştığı, çürüğün nasıl oluştuğu ve dişlerimizi temizlememiz gerektiği metnin konusudur.4. ETKİNLİK

Arkadaşlarımıza sormak için metinle ilgili üç soru hazırlayalım.

  1. Yediklerimizi öğütmek hangi dişlerin görevidir?
  2. Dişlerimizin çürümemesi için ne yapmalıyız?
  3. Tükürük ne işe yarar?

5. ETKİNLİK

Metne farklı bir başlık yazalım.

CEVAP: DİŞLERİN İŞİ

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 178. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki afişi inceleyelim. Afişle ilgili duygu ve düşüncelerimizi yazalım.CEVAP: Dişlerimizin sağlığı çok önemlidir. Dişleri korumanın en iyi yolu fırçalamaktır. Diş macunu ve diş fırçası dişlerin en büyük dostudur. Dişlerimizin sağlıklı kalması için dişlerimizi yemekten sonra fırçalamalıyız.

– Diş çürüklerine neler sebep olmaktadır? Dişlerimizi korumak için neler yapmamız gerekir?

CEVAP: Yemek yedikten sonra dişlerimizin arasında yediklerimizden parçalar kalır. Bunu çoğu zaman hissetmeyiz. Bu parçalar dişlerimizin çürümesine neden olur. Dişlerimizi korumak için bu parçaları gidermeliyiz. Bunun yolu dişleri fırçalamaktır. Dişlerimizi fırçalayarak sağlıklı dişlere kavuşuruz.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 179. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Haydi, biz de bir çiğneme makinesi tasarlayalım. Aşağıya bunun resmini çizelim.3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 179. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

Haydi, tekerlemeyi bakarak yazalım.

Sağlıklı olmak için,
Macun sür diş fırçana,
Dişlerini soldan sağa,
Yukarı aşağı fırçala.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Koşu sporu hakkında bir araştırma yapınız. Bu sporla ilgili görseller ve haber metinleri getiriniz.CEVAP: Koşu, koşmak eylemi esas alınarak yapılan bir tür spordur. Koşu, yarış amaçlı yapılabileceği gibi vücudun dinamizminin sağlanması için tek başına da yapılabilir. Koşu, basit bir biçimde insanın her iki ayağının da belirli bir aralıkla yerden kesilerek vücudunu ileri doğru hareket ettirmesidir. Ayağın birinin devamlı yerle temas halinde olduğu yürüyüşten arklı olarak koşu yapılırken yer çekimine karşı koyularak ayaklar öne doğru ittirilir. Yarış amaçlı koşular, insanoğlunun kültürel faaliyetlerinin oluşmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır.

Koşu sporu

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.