29 Temmuz 2021, 12:43
Yuri
Yönetici

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 210-211-212-213-214-215-216. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 6. Tema DOĞA VE EVREN Sayfa 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216 “Uzayda Yaşam” Metni Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 210. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Uzaya gitmeyi hayal ettiniz mi? Uzayda ne yapmak isterdiniz?

CEVAP: Hayal ettim. Uzayda yeni canlı türleri keşfetmek ve onlarla arkadaş olmak isterdim.2. Sizce uzayda yaşamak eğlenceli midir? Niçin?

CEVAP: Bence eğlencelidir. Çünkü, yeni yerler, madenler, iklimler keşfetme şansı vardır. Ayrıca uzayda yer çekimi olmadığı için çok eğlenceli olduğunu düşünüyorum.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 213. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Kelimelerle anlamlarını eşleştirelim.3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 213. Sayfa Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 214. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

Okuduğumuz metnin konusunu yazalım.

CEVAP: Astronotların uzay nasıl bir yaşam sürdükleri anlatılmıştır.3. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları okuduğumuz metne göre cevaplayalım.

1. Astronotlar niçin uzaya gitmektedir?

CEVAP: Gök cisimlerini incelemek ve onlara ulaşmak için uzaya gitmektedir.2. Astronotlar uzaya gitmek için nasıl hazırlanıyorlar?

CEVAP: Uzaya gitmeden önce eğitim alırlar. Birlikte yaşamak ve çalışmanın zorluklarını öğrenirler.

3. Astronotlar uzayda ne kadar kalırlar?

CEVAP: Astronotlar uzayda birkaç gün veya birkaç hafta kalırlar. Özel görevleri olduğu zaman daha uzun süre kalabilirler.4. Astronotlar uyumak için neden kendilerini bir yere bağlamak zorundadırlar?

CEVAP: Uyurken istemeden bir yerlere uçabilirler. Bu nedenle uyurken bir yere çarpmamak için kendilerini bağlamak zorundadırlar.

5. Astronotların yiyecekleri nasıldır?

CEVAP: Uzayda yemek yapmazlar, yiyecekleri önceden seçilir. Uzay aracında bu yiyecekleri ısıtmak için bir fırın bulunur. Uzayda tuz ve şeker sıvı halde tüketilir. Öğün aralarında çay, kahve, portakal suyu vb. içer hatta istedikleri meyveleri de yerler.6. Astronotlar dinlenmek için neler yaparlar?

CEVAP: Kitap okur, film seyreder, spor yaparlar, çeşitli oyunlar oynarlar. En çok tercih ettikleri dinlenme şekli uzay aracının penceresinden bakmaktır.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 215. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Haydi, bir uzay aracı tasarlayalım. Aracımızın resmini aşağıya çizelim.3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 215. Sayfa Cevapları

– Dünya dışında bir yaşam yeri olsaydı orada nelerin olmasını istersin? Niçin?

CEVAP: Dünya dışında bir yaşam yeri olsaydı orada daha önce görmediğim bitkilerin ve madenlerin olmasını isterdim. Çünkü, orada bulduğum yeni bitkileri ve madenleri dünyaya getirip insanların onları tanımasını isterdim. Ayrıca yeni canlı türlerini keşfetmek ve bu canlıların insanlarla dost olmasını isterdim.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 216. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİKAşağıda, giriş bölümü verilen hikâyeyi tamamlayalım. Hikâyemize uygun bir başlık koymayı unutmayalım.

CEVAP: UZAY GÜNÜ

Ben bir uzay adamıyım. Bugün uzaydaki ilk günüm. Uzay aracının içi biraz sıcak.

Burada her arkadaşımın bir görevi var. Benim görevim uzay aracındaki tüm makinelerin doğru çalıştığından emin olmak. Bu nedenle bugün ilk iş olarak su ve hava tankını kontrol ettim. Koridorlardaki filtrelere göz gezdirdim. Şimdi de yeryüzü ile iletişim sağlayacağım. İletişim bizim için her şeyden önemlidir. Çünkü, her işi yeryüzünden gelen bilgilere göre yaparız.Uzayda hayat hem tuhaf hem de çok hoştur. Burada olmak beni heyecanlandırıyor ve sevindiriyor.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Hem suda hem karada yaşayabilen hayvanları araştırınız. Mümkünse sınıfa su kaplumbağası getiriniz.

CEVAP: Timsah, penguen, kaz, pelikan, su kaplumbağası, ördek, su yılanı ve karabatak hem suda hem karada yaşayabilen hayvanlardır.

2. Su kaplumbağalarının yaşamıyla ilgili bir araştırma yapınız.

CEVAP: Kuzey Amerika’da yaygın olarak rastlanan su kaplumbağaları, genellikle bataklık alanlarda ve sularda yaşamlarını sürdürürler. Toprak solucanları, kurumuş kurtlar ve balıklar temel besin kaynaklarıdır. Ortalama 20-25 sene kadar yaşarlar. Bu canlılar sıcaklığa ve neme karşı oldukça hassastır. Ayrıca, kuru ve soğuk hava kolayca hasta olmalarına yol açabilir.  Bugün milyonlarca su kaplumbağasına ev hayvanı olarak evlerde bakılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.