Cevap Yaz
19 Temmuz 2021, 16:30
Yuri
Yönetici

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 82-83-84. Sayfa Cevapları2021-2022 Öğretim Yılı 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 2. Tema ÇOCUK DÜNYASI Sayfa 82, 83, 84 “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” Metni Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 82. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Arkadaşlarınızla en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?

CEVAP: Arkadaşlarımla en çok “isim-şehir” oyunu oynuyorum. Bu oyunda herkesin kendi kağıdı olur ve bir harf seçilir. Seçilen harflerde başlayan isim, şehir, hayvan, bitki isimleri bulmaya çalışılır. En yüksek puanı toplayan kazanır.

2. Oyun oynarken neler hissedersiniz?

CEVAP: Oyun oynarken çok eğlenirim. Arkadaşlarımla şakalaşırım ve oyunun kurallarına uymaya çalışırım.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 83. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinle ilgili görseli inceleyelim. Sence metinde nelerden söz ediliyor olabilir?

CEVAP: Metinde çocukların oynadığı oyunlardan söz ediliyor olabilir.

2. ETKİNLİK

“Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun nasıl oynandığını oluş sırası içinde yazalım.

CEVAP: Sayışma yapılarak iki kişi seçilir. Bu iki kişi karşılıklı olarak el ele tutuşur ve ellerini yukarıya kaldırır. Diğerlerinin duymayacağı şekilde bu iki kişiden birine “soğuk”, diğerine “sıcak” ismi verilir. Çocuklar tren şeklinde el ele tutuşan kişilerin altından geçer. Bu sırada oyunun şarkısı söylenir. Şarkının “üçüncüsünde kapan” bölümünde yakalanan çocuğa “Soğuk mu, sıcak mı?” diye sorulur. Hangi ismi tercih ederse o ismi taşıyan kişinin arkasına geçer. Gruptaki herkes yakalanana kadar oyun böyle devam eder. Ortaya bir çizgi çekilir. İki grup birbirini çeker ve çizgiyi geçen grup kaybeder, diğer kazanır.

– Aile büyüklerinizin çocukluk çağlarında oynadığı oyunlardan hangilerini öğrendiniz? Haydi anlatın, bu oyunları birlikte oynayalım.CEVAP: Sek sek oyununu öğrendim. Bu oyunda oyuncular, çizili alanların içine sırayla yassı bir taş ya da kiremit parçası atarlar. Eğer taş çizili alanların dışına düşer ya da çizgiye denk gelirse, taş atma sırası öbür oyuncuya geçer. Atış başarılıysa oyuncu tek ayağı üzerinde sekerken, taşı bu ayağıyla iterek bütün boşluklardan geçirmesi gerekir. Eğer öbür ayağı yere değer ya da boşlukların arasındaki çizgilere basarsa yanar ve sırasını kaybeder.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 84. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Çocukların oynadığı oyunu anlatalım. Sonra bu oyunun nasıl oynandığını yazalım.

CEVAP: Çocuklar “Kutu Kutu Pense” oynamaktadır. Bu oyunda çocuklar el ele tutuşup daire oluşturur. Sonra oyunun şarkısı söylenir. Bu şarkı şöyledir;

Kutu kutu pense
Elmamı yerse
Arkadaşım Ayşe (Oyunu oynayan kişilerin ismi söylenir.)
Arkasını dönse

İsmi söylenen çocuk arkasını döner ve oyun böyle devam eder. Herkes arkasını döndüğünde şarkı değiştirilerek “önüne dönse” biçiminde söylenir. Herkes tekrar önüne döndüğünde oyun sona erebilir veya devam edebilir.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürü getiriniz.

CEVAP: İstanbul’dan bazı resimler;

İstanbul'dan bazı resimler İstanbul'dan bazı resimler İstanbul'dan bazı resimler

2. Yaşadığınız yöredeki tarihi, turistik veya doğal güzellikleri araştırınız. Bunlarla ilgili bir tanıtım konuşması hazırlayınız.

CEVAP: İstanbul binlerce yıldır tarihiyle insanlığın en önemli hayat merkezlerinden bir konumundadır.İstanbul Boğazı dünyada en meşhur boğazlardan biridir. İnsanlar için en gözde yerleşim merkezlerinden biri olan İstanbul, tarih boyunca birçok medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’da Kız Kulesi, Adalet Kulesi, Galata Kulesi, Yangın Kulesi tarihi kulelerdendir. Özellikle Kız Kulesi İstanbul’un çok önemli turistik bir şehir olmasında büyük öneme sahiptir. İstanbul mimari eserleri olan, camiler, medreseler, tekkeler, türbeler, hanlar, kervansaraylar, kiliseler, sinagoglar, katedrallerle önemli bir mirasa sahiptir.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

30 Ekim 2019, 13:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2993

Türkçe dersini çok seviyorum hepinize teşekkür ederim

31 Ekim 2019, 17:55

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2993

Gelecek derse hazirlik icin tessekkurler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.