28 Kasım 2021, 10:06
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 65-66. Sayfa Cevapları Anka Yayınları


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sayfa 65-66 Cevapları Anka Yayınları

3. Ünite Güzel Ahlak Değerlendirme Çalışmaları Cevapları


4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 65. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Dinin, güzel ahlaklı bir insan olmamızda nasıl bir etkisi vardır? Açıklayınız.

Cevap: Güzel ahlaklı insan demek; yalan söylemeyen, verdiği sözde duran, emin, güvenilir, emanete ihanet etmeyen, insanların saygı duyduğu özellikleri taşıyan demektir. Tüm bu özellikleri dinimiz bize emretmekte, nasihat etmektedir. Allah, Kur’anı Kerim’de bizleri uyarmakta doğruluktan ayrılmamamızı istemektedir. Peygamber efendimiz de bizlere hadisleri ile öğütler vermektedir. Şayet güzel ahlaklı bir insan olmaz isek, ahirette bunun hesabını vereceğimizi bilmek bizleri güzel ahlaklı bir insan olmaya teşvik etmektedir. Güzel ahlaklı insan olmak dinimizin özüdür.2. “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Muvatta, Hüsnü’l-Hulk, 8.) hadisini açıklayınız.

Cevap: Peygamber efendimiz hem dinimizi öğretmiş, hem de güzel ahlakı, bizzat yaşayarak insanlara göstermiştir. Güler yüzlü olmayı, sevecen olmayı, merhametli olmayı, akrabaya yardım etmeyi, hayvan sevgisini, doğa sevgisini, temiz olmayı, emin olmayı, güven vermeyi ve sayamayacağımız bir çok güzel ahlakı, peygamber efendimizin yaşantısında görmekteyiz. İnsanlar, alemlere Rahmet olarak gönderilen peygamber efendimizi örnek almış ve güzel ahlaklı bir insan olmak için çaba göstermişlerdir.

3. Dinimiz, anne ve babamıza nasıl davranmamızı ister? Anlatınız.Cevap: Dinimiz anne babamıza karşı “öf” bile demeyi yasaklamıştır. Onlar yaşlanınca onlara iyi davranmayı, merhametli olmayı ve ihtiyaçlarını gidermeyi öğütlemiştir. Onlara gereken saygı ve sevgiyi göstermemiz için nasihatlerde bulunmuştur.

4. Arkadaşlarımızla ilişkilerimizde nelere özen göstermeliyiz? Söyleyiniz.

Cevap: Arkadaşlarımızla ilişkilerimizde dürüst olmalı, yalan söylememeli, karşılıklı güven duymalı, yardımcı olmalı, zor zamanlarında yanında olmalı, mutluluk ve üzüntülerini paylaşmalıyız.

5. Sevgi ve saygı, insan ilişkilerinde neden önemlidir? Açıklayınız.Cevap: Toplum hayatında düzenli, huzurlu ve güvenli yaşamak önemlidir. Tüm bunların temelini insanlar arsındaki ilişkiler belirlemektedir. Bu ilişkilerdeki en önemli kavram ise saygıdır. Saygı olduktan sonra sevgi de kendiliğinden gelecektir. Birbirini seven ve sayan insanlar olduğu zaman güçlü bir toplum ve güçlü bir millet oluruz. Her zaman dayanışma içinde olur, daha sağlam bir yapıya kavuşuruz.

Aşağıdaki sorularda doğru seçeneği bularak işaretleyiniz.

1. Aşağıdakilerden hangisi, insan ilişkilerine zarar veren bir davranıştır?
A) Anlayışlı olmak
B) Bağışlayıcı olmak
C) Saygılı olmak
D) Bencil olmak

Cevap: D2. “Büyüklerine saygı göstermeyen ve küçüklerine…etmeyenler…değildir.” (Ebu Davud, Edeb, 66.) Hadisteki boşluklara sırasıyla hangi sözcükler getirilmelidir?

A) Yardım-Müslüman
B) İyilik-insan
C) Merhamet-bizden
D) Kötülük-arkadaş

Cevap: C

3. “Fâtiha” kavramı ne anlama gelir?A) Bilgi
B) Konuşma
C) Açılış
D) Bitiş

Cevap: C

4. Fâtiha suresinde aşağıdakilerden hangisinden söz edilmez?

A) Allah’ın Rahmân ve Rahîm olduğundan
B) Kur’an-ı Kerim’i, Allah’ın (c.c.) gönderdiğinden
C) Sadece Allah’a (c.c.) ibadet edilmesi gerektiğinden
D) Doğru yola ulaşmak için Allah’a (c.c.) dua etmektenCevap: B

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 66. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki hadislerde ve cümlelerde boş bırakılan yerlere, “akraba, ahlak, komşuların, salih amel, dostların, iman, arkadaşların” kelimelerini uygun şekilde yerleştiriniz.

Cevap:

1- “Müminlerin İman bakımından en mükemmeli, ahlakı en güzel olandır.”
2- “ Akraba, ile ilişkisini kesen cennete giremez.”
3- “Allah katında arkadaşların, en hayırlısı, arkadaşına karşı hayırlı davranandır. Allah katında komşuların en hayırlısı ise komşusuna karşı hayırlı davranandır.”
4- Ahlak bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri ve kendilerini uymakla yükümlü gördükleri davranış biçimleri ve kurallarına denir.
5- İslamiyette Allah’ın (c.c.) rızası gözetilerek yapılan, kişiye ve topluma faydalı olan her türlü güzel davranış, salih amel olarak nitelendirilir.İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Aşağıdaki şemaya örnekler yazınız.

İnsanlarla iyi ilişkiler kurmak için,

Cevap:

Dürüst olmalıyız.Güzel ahlaklı olmalıyız.

Güler yüzlü olmalıyız.

Saygılı olmalıyız.

Güvenilir olmalıyız.Nazik ve kibar olmalıyız.

Konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 63-64. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


02 Ocak 2023, 20:55

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Güzel bilgilerin olduğu bir konu yazmışsınız size bunun için çok teşekkür ederim ödevimi yardımınızla yapmış oldum sağolun

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.