28 Kasım 2021, 11:37
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 67. Sayfa Cevapları Anka Yayınları


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sayfa 67 Cevapları Anka Yayınları

4. Ünite Hz. Muhammed’i (S.A.V) Tanıyalım Hazırlık Çalışmaları 


4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 67. Sayfa Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aile büyüklerinin kimler olduğunu araştırınız.

Cevap:

Babası: Abdullah

Annesi: AmineDedesi: Abdulmuttalip

Anneannesi: Berre

Babaannesi: FatımaTeyzeleri: Ferida, Fahita

Amcaları: Hz. Hamza r.a, Hz. Abbas r.a, Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı dönemde, toplumda hangi dinî inançların yaygın olduğunu Genel Ağ, İslam tarihi vb. kaynaklardan araştırınız.

Cevap: O dönemde genellikle insanlar putperestti. Yahudilik ve Hristiyanlık dini de vardı.Ancak Arap Yarımadasında çoğu insan putlara tapıyordu. Bir çok put vardı.Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk dönemiyle ilgili bir araştırma yapınız.

Cevap: Peygamber Efendimiz küçük yaşlarda ailesini kaybetmiştir. Süt annesi Halime Hanım’dır. Dedesi  Abdulmuttalip ona bakmış, himaye etmiştir. Peygamber efendimiz sekiz yaşındayken dedesi de vefat edince, amcası Ebu Talip ona bakmaya başlamıştır. Amcası onu kendi çocuklarından ayırmamış ve çok iyi davranmıştır.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği nasıl ve ne zaman gerçekleşmiştir? Araştırınız.

Cevap: Peygamber efendimiz ve Hz. Hatice 595 yılında evlenmiştir. Peygamber efendimiz Hz. Hatice’nin kervanlarına bakıyordu. Peygamber efendimizin dürüstlüğünden güzel ahlakından çok etkilenen Hz. Hatice onunla evlenme isteğini söylemiş ve peygamber efendimiz de kabul etmiştir. Aralarında 15 yaş fark olmasına rağmen çok mutlu bir evlilikleri oldu. Peygamber efendimiz 25, Hz. Hatice 40 yaşında iken evlendiler.Genel Ağ, İslam ansiklopedisi vb. kaynaklardan Cahiliye Dönemi, ehl-i beyt ve mevlit kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

Cevap:

 Cahiliye Dönemi:  İslamiyet gelmeden önceki Arap Yarımadasındaki dönemi kapsar. Arapların İslam’dan önceki inanç, tutum ve davranışlarını İslam döneminkinden ayırt etmek için kullanılır.

 Ehl-i Beyt:  Peygamber efendimizin ailesi anlamı taşımaktadır. Kelime anlamı ev halkı, aile alamına gelmektedir. Mevlit: “Hz. Muhammed’in doğumunu, hayatını anlatan mesnevi ve bu mesnevinin okunduğu dini tören” anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 65-66. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


02 Ocak 2023, 20:55

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ödevlerimi yapmakta zorlandığım için biraz baktım gerçekten güzel şeyler yazıyor benim için faydalı oldu teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.