10 Eylül 2019, 20:50
necla
Yönetici

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 123-124-125. Sayfa Cevapları4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 123, 124, 125 “Kumbara İçi Dolu Para” Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

123. Sayfa

Kumbara İçi Dolu Para
1. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki kelimeleri bulmacadan bulunuz, yuvarlak içine alınız.Cevap:

b. Yukarıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz, ilgili bölüme yazınız. Kelimenin sözlükteki anlamını da belirtilen kısma yazınız.

Cevap:

c. Kelimeleri birer cümlede kullanınız.Cevap:

Babam bana yeni bir kumbara aldı.
Ablamın desteği ile oyuncak aldım.
Bahçede oynamaya karar verdim.
Bir miktar para ile yola çıkılmaz.
Derslerimi nasıl yapacağım diye plan hazırladım.
Babamdan aldığım harçlıkların bir kısmını biriktirdim.
Hasan bana sırrını açtı.

124. Sayfa

2. ETKİNLİKAşağıdaki kelimelerden istediklerinizi kullanarak bir öznel, bir de nesnel yargılı cümle kurunuz. Cümlelerinizi noktalı yerlere yazınız.

Cevap:

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümleleri örnekteki gibi sebep-sonuç bölümlerine ayırınız.Cevap:

125. Sayfa

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni özetleyiniz. Özetinizi noktalı yerlere yazınız.Cevap:

Kumbaramız ağzına kadar dolduğunda, hemen açarak o parayı sayarız. Ardından o parayla neler alacağımızı düşünürüz. Biriktirdiğimiz parayla bisiklet, çikolata gibi birçok şey almak isteriz. Ancak para sahibi olmanında zorlukları vardır. Çünkü, paramızı nasıl kullanacağımız konusunda karar vermemiz gerekir. Diyelim ki boya kalemlerimiz bitti ve boya kalemlerine ihtiyaç duyduk. Öte yandan arkadaşımızda gördüğümüz oyuncağı da almak istiyoruz. Bu durumda ihtiyacımız olan boya kalemlerin almalıyız ve oyuncak bebeği almak içinde para biriktirmeliyiz. bunun için para biriktirme planı yapmalıyız. Ardından bir bütçe hazırlamalı, gelir ve gider dengesini ayarlamalıyız. Eğer biriktirmek istediğimiz parayı gider kabul edersek işimiz daha kolay olur. Biriktirdiğimiz parayı da büyüklerimizin desteğiyle bir bankaya yatırabiliriz.

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümleleri “-ki” ekini ya da bağlacını noktalı yerlere yazarak tamamlayınız.Cevap:

6. ETKİNLİK

Tasarruf konusunda kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Bu konudaki tutum ve davranışlarınızı yazarak kendinizi tanıtınız.

Cevap:Tasarruf etmenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Çeşitli konularda tasarruf yapıyorum. Dişlerimi fırçalarken suyu boşuna akıtmıyorum. Odamdan çıkarken ışığı kapatıyorum. İhtiyacım olmayan şeyleri almıyorum ve zor günler için kumbaramda para biriktiriyorum. Böylece para tasarrufu yapmış oluyorum. Aynı zamanda dünyadaki doğal kaynakları boşuna kullanmamış oluyorum.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 12-13-14-15-16-17. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.