26 Temmuz 2021, 15:16
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri 148. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 148 Cevapları

Mavi renkli yazılar cevaplardır.

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri 148. Sayfa Cevapları

Yukarıdaki resimleri inceleyelim. Hangi resimdeki aydınlatma doğrudur? Ortamlardauygun ve tasarruflu aydınlatmalar nasıl olmalıdır?Cevap: Sağ resimdeki aydınlatma daha doğrudur.Çünkü resimdeki öğrencinin okuduğu kitap tam oalrak aydınlanmaktadır.Bu da öğrencinin kitabı daha iyi okumasına, görmesine fayda sağlarken gözlerini de yormayacaktır.

Uygun aydınlatmanın ne demek olduğunu ve uygun aydınlatmanın nasıl yapılacağını çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı bilgisayardan yararlanarak sunu şeklinde hazırlayalım. Yaptığımız çalışmayı sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.

Cevap: Güçlü bir ışık kaynağının yalnızca aydınlatılması istenen yere yönlendirilmesi ile uygun aydınlatma sağlanmış olur.

İşe ve ortama göre uygun aydınlatma yapılmalıdır.
Yapılan ışıklandırma gözü yormamalı, uzun sürelerde dahi gözü yormamalıdır.
Işık doğrudan göze gelmemeli, aydınlatılacak yüzeye doğru yönlendirilmelidir.
Doğal gün ışığına yakın ışık renkleri tercih edilmelidir.
İyi bir aydınlatma uygulamasında ışık sadece aydınlatılması gereken yeri aydınlatmalıdır.
Kütüphane, ofis gibi okuma yazmanın sıklıkla yapıldığı yerlerde floresans ışık tercih edilmelidir. Floresans beyaz ışık kaynağı olduğu için gözü daha az yorar.
Çalışan sağlığına etkisi olmasa da az enerji tüketen ışık kaynakları tercih edilmelidir. Az enerji tüketen led gibi ışık kaynakları ülke ve iş yeri ekonomisine zarar vermediği gibi gereksiz ısı üretmeyerek ortamın sıcaklığının sabit kalmasına katkı sağlar.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri 226-227-228-229. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.