08 Aralık 2021, 18:11
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri 162-163-164-165-166-167. Sayfa Cevapları4. Sınıf Fen Bilimleri Anka Kuşu Yayınevi Ders Kitabı 6. Ünite İnsan Ve Çevre “Bilinçli Tüketici” Soruları Ve Cevaplarını aşağıdaki konuda bulabilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri 162. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Sema, öğretmeni ve arkadaşlarıyla birlikte bir fabrikaya geziye gitmişti. Fabrikada üretilen ürünleri incelediler. Sema, fabrikadaki görevliye burada oluşan atıkların nereye atıldığını sordu. Görevli ona, atıkların birçoğunun fabrikanın ısınmasında kullanıldığını söyledi. Bu durum Sema’ya çok ilginç gelmişti. Atıkların tekrar kullanılması neden önemliydi?

Cevap: Atıkların tekrar kullanılması çevreyi koruduğu gibi ekonomik olarak da tasarruf sağlar.

4. Sınıf Fen Bilimleri 163. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Acaba yıllar sonra hava yine bu kadar temiz, sular bu kadar coşkulu, balıkçıların oltaları balık dolu olur mu? Dünya’daki su ve besin gibi kaynaklar bir gün tükenebilir mi?Cevap: Dünya’daki su ve besin kaynakları bir gün tükenebilir. Çünkü iklim değişiklikleri dünyamızı kuraklığa doğru sürüklemektedir. Havanın kirlenmesi, suların kirlenmesi, toprağın kirlenmesi ve çevre kirlilikleri iklimin değişmesine neden olmaktadır.

4. Sınıf Fen Bilimleri 164. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Bilinçli tüketici, kendisine ve çevresine zarar vermeyen, güvenilir ve kaliteli kaynaklar tüketen bireydir. Aynı zamanda tükettiği kaynakların ülke ekonomisine ve gelecek nesillere etkisini düşünür. Bu kaynaklar besin, su ve elektrik olabilir.

4. Sınıf Fen Bilimleri 165. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Yeniden kullanma; maddelerin tekrar kullanmanın imkânsız olacağı zamana kadar aynı ya da başka alanlarda kullanılmasıdır. Kâğıtların her iki yüzünü kullanmak, cam şişe ve kavanozları temizleyerek tekrar kullanmak, bir poşeti yırtılana kadar kullanmak yeniden kullanmaya örnektir. Bu sayede hem para hem de kaynak tasarrufu yapılmış olur.

4. Sınıf Fen Bilimleri 166. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Geri dönüşüm; değerlendirilebilen atıkların çeşitli işlemlerden geçilerek tekrar ham madde olarak kullanılmasıdır. Çöpe atılan birçok atık, geri dönüşüm yapılarak tekrar kullanılabilir.4. Sınıf Fen Bilimleri 167. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

1) Zehra elindeki atıkları çöpe atmadan önce ayrıştırıp geri dönüştürülebilenleri geri dönüşüm kutusuna atmak istiyor. Atıkları, uygun olan geri dönüşüm kutularıyla oklar yardımıyla eşleştirerek Zehra’ya yardımcı olalım.

Cevap:

geri dönüşüm

2) Gözlerimizi kapatıp suların kirlendiği, doğal gazın kalmadığı ve besin sıkıntısının yaşandığı bir dünya düşünelim. Böyle bir dünyada yaşamanın zorluklarını ve elektrik, su, besin gibi kaynakları tasarruflu kullanmanın önemini resim, şiir, hikâye gibi çeşitli yöntemler kullanarak aşağıdaki boşluğa ifade edelim.Cevap: 

Bir dünya düşünün

Her yeri yemyeşil

Suları akan şırıl şırılÖnemini anlarsak kaynakların

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri 156-157-158-159. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
19 Nisan 2022, 18:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3604

Aklım yerine geldi teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.