07 Aralık 2021, 10:47
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri 99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları4. Sınıf Fen Bilimleri Anka Kuşu Yayınevi Ders Kitabı 4. Ünite Maddeyi Tanıyalım “Maddenin Halleri” Soruları Ve Cevaplarını aşağıdaki konuda bulabilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri 99. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Bahçedeki demir kapı, nehirden akan su, tencereden çıkan buhar aynı özellikte midir? Bu maddeler hangi hâldedir?

Cevap: Hepsi farklı özellikte. Demir kapı katı, akan su sıvı, buhar ise gaz halidir.

4. Sınıf Fen Bilimleri 100. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Demirden yapılmış bir kaşığı kolayca eğip bükemeyiz. Etrafımızı saran havayı gözle göremeyiz. Masaya dökülen bir bardak suyun yayılmasını engelleyemeyiz. Çünkü bu maddelerin hepsi farklı özellikte ve farklı hâldedir. Maddeler katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç farklı hâlde bulunabilir. Maddenin çeşitli hâllerine çevremizden birçok örnek verebiliriz. Örneğin gümüş yüzük, cam parçası, taş, inşaat demiri, kalem katı hâldedir. Yağmur damlası, meyve suyu, bardağa konan çay, şişedeki kolonya sıvı maddelere örnektir. Su buharı, fabrika bacasından çıkan dumanlar, taşıtların egzozundan çıkan dumanlar, deodorantlar ise gaz hâldeki maddelerdendir.4. Sınıf Fen Bilimleri 103. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Maddenin hâllerine ait temel özellikleri örnekler üzerinde karşılaştıralım.

Cevap:

fen bilimleri maddenin hal özellikleri

4. Sınıf Fen Bilimleri 104. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Farklı maddeler farklı hâllerde bulunabilir. Acaba aynı madde farklı hâllerde olabilir mi?Cevap: Evet bulunabilir. Örneğin buz katı haldedir. Eridiği zaman sıvı, buharlaşınca gaz haline gelir.

4. Sınıf Fen Bilimleri 105. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

katı sıvı gaz

Yukarıdaki maddeleri katı, sıvı ve gaz olarak sınıflandırarak numaralarını aşağıda verilen tabloya yazalım. Maddenin hâllerine ait temel özellikleri karşılaştıralım.

Cevap: Görsel üzerinde gösterilmiştir.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri 90-91-92-93-94-95-96-97-98. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
01 Mart 2022, 13:04

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3604

Fen bilimlerinde en doğru bilgileri verdiğiniz için teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.