14 Temmuz 2021, 20:44
necla
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri 25. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Bunu Da Bilelim Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları

Altın, gümüş, bakır, demir gibi madenler kayaçların içinde bulunur. Bu kayaçları yeryüzüne çıkarabilmek için maden ocakları açılır. Maden ocaklarından çıkarılan kayaçlara birtakım işlemler uygulanır. Kayaçlar, güçlü matkaplar ve kesici aletler ile parçalanıp yüksek ısılarda eritilir. Böylece ekonomik olarak değersiz taş ve topraklarından arındırılmış olur. Çeşitli araç gereçlerin üretimi için gerekli bir ham madde haline gelir. Evimizde kullandığımız birçok araç gerecin ham maddesi madenlerdir. Madenler, mutfakta kullandığımız çatal, bıçak, kaşık, tencere gibi araç gereçlerde; televizyon, bilgisayar, telefon gibi elektronik aletlerde ham madde olarak kullanılmaktadır.

Ham madde kaynağı olarak kayaçların önemi nedir?

Cevap:  Demir, bakır, altın ve gümüş gibi madenlerde kayaçların içinde bulunur. Bu nedenle ham madde olarak kayaçlar önemlidir.

Altın, astronotların kasklarının yüz siperliğinde de kullanılır. Kasklarda kullanılan altın madeni, astronotları güneşin zararlı ışınlarından korur.4. sınıf fen bilimleri 25. sayfa

Altın başka nerelerde kullanılır?

Cevap: Altın değerli bir maden olduğu için ziynet eşyaları olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında bazı elektronik eşyalarda, iletkenliği arttırıcı özellikler olarak da kullanılmaktadır.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri 21. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


09 Ocak 2023, 20:42

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3172

Kayaçların içindeki madenler sadece altın değil daha fazlası var ama bunları ileride işleyeceğiz çok teşekkürler konu için

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.