04 Temmuz 2021, 20:53
murat
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 30-31. Sayfa Cevapları Meb Yayınları4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 30, 31 “HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KULLANILMASI” Etkinlik Cevapları

30. Sayfa
“Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre, dünya genelinde 5-14 yaşlarında iki yüz milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır.”
1. Sizce bu çocukların hangi hakları ihlal edilmektedir? Tartışınız.
Cevap: Ekonomik sömürüden korunma hakkı, oyun oynama hakkı,eğitim hakkı.
2. Çevrenizde haklarından mahrum kalan çocuklar olduğunu düşünüyor musunuz? Niçin?
Cevap: Evet, Çünkü çöpleri karıştıran ve çalışan Suriyeli çocukları görüyor ve üzülüyorum.
Aşağıdaki resimleri inceleyerek çocukların hangi haklarını kullandıklarını ve kullanamadıklarını yazınız.

Cevap: Soldaki resimlerde eğitim Hakkını, oyun hakkını kullanıyorlar, sağdaki resimde ise kullanamıyorlar.

31. Sayfa
Bedensel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimini sağlayacak bir hayat seviyesinde yaşama hakkını kullanamayan çocuklar ne gibi sorunlarla karşılaşabilir? Tartışınız.
Cevap: Yeterli beslenemedikleri için yaşama ve gelişme hakları yok olur,diğer yaşıtları gibi olmadıkları için psikolojik bunalıma girerler,ve zararlı alışkanlıklara yönelebilir,kanun dışı işler yapabilirler.
Oyun hakkını kullanabilen ve kullanamayan çocukların yaşantılarını karşılaştıran bir yazı yazınız. Bu yazıyı sınıf panosunda sergileyiniz.
Cevap: Oyun hakkını kullanan çocuklar daha mutlu olurlar.bu onların ruhsal ve bedensel gelişimlerine katkı yaparken oyun oynamayan çocukların ruhsal ve bedensel bozuklukları olur.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 36-37. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.