05 Temmuz 2021, 18:10
murat
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 43. Sayfa Cevapları2022-2023 Eğitim Yılı MEB yayınları İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Dersi Sayfa 43 Etkinlik Cevapları

E- Aşağıdaki soruların cevaplarını altlarına yazınız.

1. Özgürlüğün sınırları var mıdır? Açıklayınız.

Cevap:
Evet, özgürlüğün sınırı başka bir insanın özgürlüğünün başladığı yerde biter.2. Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız.

Cevap:
Kendimi kötü ve değer verilmemiş hissederim, kendime olan güvenim azalır, kimse beni dikkate almıyor diye düşünüp üzülürüm.

3. “Hak ve özgürlüklerimizi başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duyarak kullanırız.” ifadesini yazarak açıklayınız.

Cevap:Kendi hak ve özgürlüklerimiz nasıl değerli ve önemli ise başkalarının da aynı hakları ve özgürlüklerinin olduğunu unutmamak gerekir.Bu nedenle kendimize duyulmasını istediğimiz saygıyı başkalarına da göstermek gerekir.
4. Öğrenci olarak sorumluluklarımızı örnekler vererek açıklayınız.

Cevap:
Ödevlerimizi yapma, okula zamanında gitme, okul kurallarına uyma, öğretmenlerimize saygı gösterme.

5. Cumhuriyet yönetiminin değerleri nelerdir? Yazınız.

Cevap:
İnsan hakları ve demokrasi, seçme ve seçilme hakkı, medeni kanun, yönetimde söz sahibi olma, adil yargılanma hakkı, kadın erkek eşitliği.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 78-79. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.