07 Temmuz 2021, 20:07
murat
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 54-55. Sayfa Cevapları2022-2023 Eğitim Yılı MEB yayınları İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Dersi Sayfa 54, 55 Etkinlik Cevapları

54. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
Size adil davranılmazsa neler hissedersiniz? Açıklayınız.

Cevap: Kendimi değersiz hissederim. Üzülürüm.Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Parmak kaldırdığı halde söz alamayan öğrencinin yerinde siz olsaydınız ne hissederdiniz?

Cevap: Öğretmenim beni sevmiyor ve bana değer vermiyor diye düşünürdüm.

55. Sayfa

Aşağıda örnek olayları okuyunuz. Siz bu durumla karşılaşsanız neler hissedersiniz? Yazınız. (Hislerim)Suna, öğretmeninin sınıfa dağıtması için verdiği kalemleri yakın arkadaşlarına ikişer üçer dağıtmıştır. Size ve bazı arkadaşlarınıza kalem kalmamıştır.

Cevap: Suna bu durumda arkadaşlarını kayırmış ve sınıfta adalet anlayışı yok olmuştur.Bu durumda sinirlenir ve kendimi kötü hissederim.

Bir arkadaşınızla bilgisayar oynuyorsunuz. İkinizin de eşit sürede oynama hakkı var. Ancak arkadaşınız süresi dolduğu hâlde sizin sürenizden kullanmaktadır.

Cevap: Çok kızar bu durumu kendisine anlatırım.Arkadaşımın bana değer vermediğini düşünürüm.Hastanede sıraya girdiniz. Durumu acil olmadığı hâlde bir başkasının sizin önünüze geçtiğini fark ettiniz.

Cevap: Bu durumda ilk tepkim sinirlenmek olur.Kendimi ötekileştirilmiş hissederim.Haksızlığa uğradığımı ve kendimi enayi gibi hissederim.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Adaletin sağlanamadığı bir toplumda yaşayan insanlarda hangi duygular oluşabilir? Örneklerle açıklayınız.Cevap: İnsanlar arasında huzursuzluk olur.Sevgi, saygı ve güven ortamı olmaz.Herkes tanıdık eş dost torpil yapacak birilerini arar.Rüşvet olur.Bazı insanlar ezilmiş bazıları ise kendilerini öncelikli hisseder.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 47. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.