05 Temmuz 2021, 18:09
murat
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 78-79. Sayfa Cevapları2022-2023 Eğitim Yılı MEB Yayınları İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Dersi Sayfa 78, 79 Etkinlik Cevapları

78. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Mustafa Kemal Atatürk “Özgürlük, başkasına zararlı olmayacak her türlü kullanımda bulunmaktır. Kişisel özgürlüğe sınır olarak başkalarının özgürlük sınırı gösterilir. Bu sınır ancak yasa yoluyla saptanır ve belirtilir.” sözüyle neyin önemini vurgulamıştır? Arkadaşlarınız ile tartışınız.Cevap: İnsanların özgürlük sınırları başka insanların özgürlüğünün başladığı yerde biter.Bu sınırı ancak yasalar belirler.Bizler sınır belirlersek bu adil bir sınır olmaz.

ETKİNLİK

Okulda okul yönetimi, öğretmenler ve diğer görevlilerin uyacağı kurallar yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu kuralların neler olduğunu ilgili kişilerle görüşme yaparak yazınız.

Cevap: Okul yönetmeliğinde yazan kurallara uymak zorundadırlar.Öğrencilerin de uyacağı kurallar vardır. Yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş olan bu kurallara örnekler veriniz.

Cevap: Okulun belirlediği kıyafetler ile okula gitmek, okula zamanında gitmek.

Kuralların ortadan kalkması hak ve özgürlüklerimizi nasıl etkiler? Açıklayınız.

Cevap: Kurallar ortadan kalkarsa gücü olan haklı olur.Hakkımız arayacak kurum bulamayız.Kimin ne kadar neye hakkı olduğu bilinemez.79. Sayfa

Trafik kurallarına uymayan bir sürücü ne tür yaptırımlarla karşılaşabilir? Trafik kurallarına uymak hangi hak ve özgürlüklerimizin korunmasını sağlar?

Cevap: Trafik cezası kesilir.Seyehat hakkı ve yaşam hakkı.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI“Evet” ya da “Hayır” kutucuklarından uygun olanı işaretleyerek seçiminizin nedenini açıklayınız.

Cevap: 1. Kurallar hak ve özgürlüklerimizin korunmasını sağlar. Evet sağlar
Çünkü kurallar olmazsa hakkımızı arayamayız.Herkes kendi hakkını kendine gör belirler.
2. Kurallar hak ve özgürlüklerimizi sınırlandırır. Hayır sınırlamaz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.