04 Şubat 2020, 14:12
necla
Yönetici

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 68-69-70-71. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 68-69-70-71 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 68. Sayfa Cevapları

Arkadaşların birbirleriyle olan ilişkilerinde olması ve olmaması gereken davranışları düşünerek ilgili alanlara yazınız.

Cevap:

OLMALI Güvenilir olmak

Dürüst olmak

Yardım sever olmakKüs kalmamak

OLMAMALI

Yalan söylemek

Küs kalmakİhanet etmek


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 69. Sayfa Cevapları

Yorumlayalım

“İyi arkadaşla kötü arkadaş, misk (güzel koku) taşıyan kimse ile körük üfüren (ateşi canlandırmak için üfleyen) kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (miski) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!”
(Müslim, Birr, 146.)

Yukarıdaki hadiste geçen iyi ve kötü arkadaş benzetmesini yorumlayınız.Cevap: İyi arkadaş her zaman sevilen ve sayılan arkadaştır. Güvenilir, Ve dürüstlerdir. Bu arkadalar her zaman bizim yanımızda olur. Bu arkadaşlar sayesinde bizde doğru yolu buluruz.

Kötü arkadaş, kendisini kötü yola sürüklediği gibi bizi de kötü yola çeker. Kötü arkadaşım kötülükleri çevresine de zarar verir.


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 70. Sayfa Cevapları

“Kim ilim için yola çıkarsa Allah ona cennete giden yolu kolaylaştırır. Melekler, hoşnutluklarından dolayı ilim talebesine kanatlarını serer. Sudaki balıklara varıncaya kadar yer ve gök ehli âlim kişinin bağışlanması için Allah’a (c.c.) yakarır. Âlimin, âbide (ibadet edene) üstünlüğü, (parlaklık, görünürlük ve güzellik bakımından) ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Kuşkusuz âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler miras olarak ne altın ne de gümüş bırakmışlardır; onların bıraktıkları yegâne miras ilimdir. Dolayısıyla kim onu alırsa büyük bir pay almış olur.”

(Tirmizî, İlim, 19.) Hz. Peygamberin bu sözünü bilgiye ve onu öğretene olan saygı açısından yorumlayınız.

Cevap: İslam dini ilime ve bilime önem vermiştir. İlim öğreten ve ilim öğrenen mükafatını alır. Bilim önemli bir kavram olup, geçmişi ve geleceğimizi ilime borçluyuz.

TAMAMLAYALIM

Aşağıda anlatılan olayı tamamlayınız.Belediye otobüsü okul önündeki durakta durdu ve kalabalık bir öğrenci grubu gürültülü bir şekilde otobüse bindi. Bütün yolcuların bakışları öğrencilere yönelmişti. Öğrenciler şakalaşarak, kahkahalar atarak, itişe kakışa boş olan koltuklara oturdular. Otobüs henüz kalkmamıştı ki bir öğretmen de son anda yetişti. Otobüste oturacak yer kalmamıştı. Öğrenciler hâlâ gürültü yapıyor ve yüksek sesle konuşmaya devam ediyorlardı. Otobüse binen öğretmen, öğrencilerin sınıf öğretmeniydi…

Cevap:

Otobüsdeki yaşlı bir adam öğrencilerin bu tavrından rahatsız olup, Çocuklar kendinize saygı duyulmasını istiyorsanız, bu saygıyı büyüklerinize sizler göstermelisiniz. Yoksa ilerde bu davranışlara sizde maruz kalacaksınız demiş. Öğrenciler birbirlerine bakıp düşünmüşler. Daha sonra öğretmenlerine yer verip sesiz bir şekilde yolculuklarına devam etmişler.

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları

Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, komşularınıza, hayvanlara ve doğaya olan sevginizi nasıl gösterirsiniz? Aşağıdaki ilgili baloncuklara yazınız.Cevap:

Aileme;  Sevgi ve saygı içinde davranırım.

Arkadaşlarıma; Zor zamanlarında onlara destek olurum.

Komşularıma; İhtiyaç halinde yardım ederim.Akrabalarıma; Arasıra ziyaretlerine giderim

Öğretmenlerime; Saygılı davranırım

Doğaya; Çevreye zarar vermem.

 Hayvanlara; Korumaya çalışırım 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 48-49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


28 Şubat 2022, 19:58

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Bu siteye 10/10 veriyorum harika bir site gerçekten

02 Mart 2022, 14:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok çok çok teşekkürler ama biri söyleyince çıkarmayın

06 Mart 2022, 18:47

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

çok güzel bir site on numara be yıldız

21 Nisan 2022, 13:24

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Arkadaşlar çok güzel on numaralar cevaplar var arkadaşlar

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.