02 Kasım 2023, 15:14
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 109-110-111-112-113. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Ünite Zaman İçinde Teknoloji: Teknolojinin Öyküsü Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109-110-111-112-113 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Tablet bilgisayar ile masaüstü bilgisayar arasında ne gibi farklılıklar vardır? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap:Tablet bilgisayar daha küçük ve taşınabilir özelliktedir. Ekranı dokunmatiktir. Masaüstü bilgisayar ise sabit olur, daha büyük boyutta ve daha geniş kapsamlı işlemlerde faydalıdır. Monitör ve klavyesi kasası vardır.


Söyleyelim

Konuya hazırlık kapsamında hazırladığınız özetleri okuyunuz. Ardından uzaktan kumanda teknolojisinin ne gibi yeni teknolojiler için öncülük ettiğini tartışınız.Cevap: 1903 yılında Leonardo Torres Quevedo, Telekino adlı tasarımını Paris Bilim Akademisi’nde deneysel bir gösteri ile tanıttı. Aynı yıl içinde Fransa, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de cihazın patentini aldı.

Bu icadı insanları daha kolaycı yapmak için çıkarmış olabilir. İnsanları tembelliğe sevk etmektedir.

Aşağıda bir daktilo (Görsel A.32) ve tablet bilgisayara (Görsel 4.33) ait verilen görselleri inceleyiniz. Sizce hangisinde yazı yazmak ve yazdıklarınızı düzenlemek daha kolay olur? Fikirlerinizi söyleyiniz.

 daktilo ve tablet arasındaki farklılıklar

Cevap: Bu kişiden kişiye göre değişebilen bir durumdur. Örneğin babam daktiloda yazı yazmanın daha kolay olduğunu söylüyor. Bana göre ise tablette yazı yazmak ve yazdığını silmek veya düzeltmek daha kolay. Babam, yazmanın daktiloda kolay ama silmenin zor olduğu görüşünde.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Ferman Yayınları

Etkinlik

Alexander Graham Bell ile John Logie Baird’ın yaşam öykülerini ve diğer çalışmalarını genel ağdan araştırınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.Cevap: Graham Bell telefonun yanı sıra grafofon, UTP kablo ve mine dektörü icat etmiştir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları Ferman Yayınları

Evinizde kullandığınız teknolojik bir ürünün geçmişten günümüze hangi aşamalardan geçtiğini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.


Cevap:

Çamaşır Makinesi:İlk çamaşır makineleri sadece sağa ve sola dönen bir düzenek içinde, içine sıcak su konan bir kazan şeklindeydi. İnsanlar buradan çıkardıkları çamaşırları eliyle sıkıyordu. Daha sonra bu makinelere merdane sistemi entegre edildi ve sıkma işini merdaneler yapmaya başladı. Fakat su hala elle konuluyordu. Günümüzde tam otomatik makineler var. Bunlara sadece kirli çamaşırlar ve deterjan konmaktadır. Makine yıkama işini bitirince haber veren müzik çalmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıda röntgen cihazının ülkemizde ilk kullanım tarihine ilişkin bir metin verilmiştir. Metni okuyarak röntgen teknolojisinin gelişimi açısından önemli gördüğünüz ifadelerin altını çiziniz.

Cevap:

4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 113 cevapları ferman yayın
Deneyelim

Seçeceğiniz bir teknolojik ürünün mucidinin yaşam öyküsünü araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

Cevap: Markoni

Bologna, İtalya – 20 Temmuz 1937, İtalyan mucit ve elektrik mühendisi; uzun mesafeli radyo iletişimi, Marconi yasası, telsiz telgraf sistemi üzerine yaptığı çalışmalarıyla ünlüdür. Marconi, radyonun mucidi olarak bilinir ve kablosuz telgrafın gelişimine katkılarından ötürü Karl Ferdinand Braun ile 1909 Nobel Fizik Ödülü’nü paylaşmıştır. Girişimci, iş insanı ve daha sonra Marconi Şirketi adını alan ve 1897 yılında İngiltere’de kurulan “The Wireless Telegraph&SignalCompany”nin kurucusu olan Marconi, kendinden önce gelen fizikçi ve araştırmacıların çalışmalarını kullanarak ve değişiklikler yaparak radyonun ticari bir başarı kazanmasını sağlamıştır. 1929 yılında İtalya kralı Markoni’ye Markiz unvanıyla asalet bahşetmiştir.
Sonraki Konuya Hazırlık

Yakın çevrenizde hangi sorunlar için ne tür ürünler geliştirilmiştir? Araştırınız. Edindiğiniz bilgilerle araştırdığınız ürünü tanıtıcı bir metin yazıp sınıf panosuna asınız.

Cevap:

Engelli vatandaşlar için üst geçitlere asansör koydular. Görme engelliler için kaldırımlara sarı bant yerleştirdiler.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 104-105-106-107-108. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.