02 Kasım 2023, 16:43
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 114-115-116-117. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Ünite Zaman İçinde Teknoloji: Benim Ürünüm Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 114-115-116-117 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Bir ürün tasarlamak isteseniz bu hangi alanda olurdu? Neden? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Ben daha çok askeri alanda ürünler tasarlamak isterdim. Ülkemizin daha güçlü ve caydırıcı gücü olması bakımından böyle ürünleri tasarlamayı isterim.
Söyleyelim

Konuya hazırlık çalışmasında çevrenizde çözüm bekleyen durumları ve geliştirilebilecek ürünlere ilişkin yazdığınız yazıları okuyunuz. Ürünlerin geliştirilebilmesi hangi aşamalardan geçmesine bağlıdır? Tartışınız.

Cevap: Ürünleri geliştirmek için pek çok deney ve gözlem yapmak gerekir. İlk önce ihtiyaçları belirlemek ve o ihtiyaçlara yönelik ürünleri geliştirmek gerekir. Kullanımı kolay ve ihtiyaçları tam olarak giderecek ürünler olmalıdır.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Ferman Yayınları

Etkinlik

Aşağıda verilen genel ağ haberini okuyunuz. Konuya hazırlık olarak yaptığınız araştırmadaki bilgileri hatırlayınız. Ardından ürün geliştirme sürecinin başlangıcı ile ilgili görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

ÖĞRENCİLERİN İCATLARI ŞAŞIRTTI

İlkokul öğrencilerinin birbirinden ilginç buluşları görenleri şaşırttı. Projeler arasında balığı yakalayınca sinyal veren elektronik olta, denizdeki kirli atığı ayrıştıran arıtma gemisi, gıdalarda radyasyon olup olmadığını ölçen radyasyon savar gibi ürünler dikkat çekti.Buluşlar arasında kaybolan uzaktan kumanda aletini bulmaya yarayan buluşuyla şenlikte yer alan 2. sınıf öğrencisi Birge M. G., uzaktan kumanda aletlerinin sık sık kaybolduğunu ve insanların da bulmak için uzun süre çaba sarf ettiklerini anlattı. “Ben de bundan yola çıkarak, bu aleti yaptım. Artık insanlar rahatlıkla uzaktan kumanda aletlerini bulabilecek” şeklinde konuştu.

Cevap: Her  ürün geliştirme ya da icat insanların ihtiyacından doğmaktadır. Öğrencilerin yaptıkları ürünlerin geliştirilmesi çeşitli deneylere dayanmaktadır. İnsanların sık sık kumandalarını kaybetmeleri ve bulamamaları öğrencilerin aklına böyle bir ürün yapma fikrini getirmiştir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları Ferman Yayınları

Etkinlik

Aşağıda verilen genel ağ haberlerini okuyunuz. Girişimci insanların sayısının artmasında devlet destekli projelerin önemi hakkındaki görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Devletin girişimcileri desteklemeleri çok önemlidir. Bir çok genç girişimci devlet desteği ile başarılara ulaşmaktadır. Maddi gücü olmayan girişimcilerin fikirlerini anlatıp devletten destek alarak hayallerini gerçekleştirmektedir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları Ferman Yayınları

Etkinlik

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. TEKNOFEST 2022’ye hangi fikirlerinizi projelendirmek için katılırdınız? Söyleyiniz.

Cevap: Ben roket teknolojileri ve askeri ihtiyaçları göz önüne alarak fikirlerimi projelendirmek isterdim.
Deneyelim

Siz de günlük hayatınızda gördüğünüz bir problem durumundan hareketle kendi ürününüzü geliştiriniz. Ürününüzün gelişim aşamalarını aşağıda verilen başlıklardan hareketle raporlaştırınız.

Cevap:

Ürünün Adı: PerdemetreProblem Durumu: İnsanlar perde takarken çok zorlanıyorlar.

Ürünün Karşıladığı İhtiyaç: İnsanlar yıkadıkları perdeleri takarken düşebiliyor ya da çok zorlanıyorlar.

Ürünü Oluşturan Malzemeler: Metal ip, plastik düzenek

Ürünle İlgili Çizimler:Ürünle İlgili Slogan: Sen perde takma o taksın.

Ürünün Yapılış Aşamaları:

a) Ön Araştırma: Nasıl bir ürün yapabiliriz gözlemleme ve deney aşaması

b) Uygulanan İşlemler: Bir kaç deney ve malzeme kullanarak sistemin işleyişini görmek.c) Sonuç: Perde takmak için merdiven çıkmaya gerek kalmadan yerden takabileceğiz.


Sonraki Konuya Hazırlık

Günlük yaşamınızda kullandığınız bir teknolojik ürünü kullanmayı nasıl öğrendiğinizi anlatan bir öykü yazınız. Öykünüzü sınıfınıza getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Çamaşır MakinesiAnnem çalıştığı için ben evde fazla vakit geçiren biriyim. Annem bazı zamanlar işe giderken çamaşır makinesinde çamaşırların olduğunu ve onu çalıştırmam gerektiğini söyledi. Ben de biraz inceledim ama nasıl çalışacağını anlamadım. Annemi aramak yerine genel ağdan bakarak öğrendim.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 109-110-111-112-113. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.