18 Kasım 2023, 23:43
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 130-131-132-133. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


5. Ünite Ekonomik Faaliyetler: İstek Ve İhtiyaçlarımız Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 130-131-132-133 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Ailenizle birlikte alışveriş yaparken en çok neye dikkat ediyorsunuz? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: En çok almamız gerekenlerin önceliğine bakıyoruz. İhtiyacımız olanları önceliyoruz. Ekonomik davranmaya özen gösteriyoruz. 
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

Konuya hazırlık kapsamında hazırladığınız sınıf panosunu inceleyiniz. İstek ve ihtiyaçlarınız arasında ne gibi farklılıklar tespit ettiniz? Söyleyiniz.

Cevap: İstek ve ihtiyaçlarımız arasındaki fark isteklerimiz olmasa da olan şeylerken, ihtiyaçlarımız mutlaka alınması gereken şeyler olduğunu fark ettik.
1. Etkinlik

Aşağıda verilen genel ağ haberini okuyunuz. Ülkemizde böyle bir sorun olsaydı neler yapmamız gerekirdi. Fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Afrika ülkesi olan Gana’da açacakları su kuyuları İle yaklaşık 10 bin kişinin su ihtiyacının giderileceğini bildirdi. Ormanpark’ta gerçekleşen su kuyusu tanıtma programında bu projenin amacının tüm dünyanın dikkatini Afrika’da yaşanan susuzluk konusuna çekmek olduğu vurgulandı.

Cevap: Ülkemizde böyle bir sorun yaşansaydı ilk önce halkın daha tasarruflu davranması konusunda bilgilendirici yayınlar yapılırdı. Ülke yetkilileri ve bağlı kurumlar tarafından su kaynakları araştırılarak bu konu hakkında çalışmalar yapılırdı.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıda Beren ve annesi arasında geçen bir konuşma verilmiştir, bu konuşmayı okuyunuz.
Siz olsanız nasıl davranırdınız? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Beren: Anneciğim bana bu çantayı da alır mısın?

Annesi: Kızım zaten çantan var. İhtiyacın olan şey, bir mont. Mont almalıyız.

Cevap: Anneme hak verirdim. Çünkü her zaman önceliğimiz ihtiyaçlarımız olmalı.Söyleyelim

Gereksiz harcamalar yapan bir birey istekleri ve ihtiyaçları arasında bilinçli seçimler yapıyor olabilir mi? Gereksiz harcamalardan kaçınmak için alınabilecek önlemler nelerdir? Fikirlerini söyleyiniz.

Cevap: Bence bilinçsiz seçimler yapıyordur. Çünkü bilinçli bir birey ilk önce ihtiyaçlarını alır. Ondan sonra isteklerini almak isterse alır. Gereksiz harcama yapmaktan kaçınmak için evde liste hazırlamalı ve ihtiyaçlarımızı belirleyerek alış verişe öyle çıkmalıyız.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları Ferman Yayınları

2. EtkinlikAşağıda verilen örnek olay ve görselleri inceleyerek kendi seçiminizi işaretleyiniz. Neden bu seçimi yaptığınızı söyleyiniz.

Cevap: Bu seçimi yapmamda ihtiyacımı karşılıyor olması ve ekonomik olması etkili olmuştur.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 133. Sayfa Cevapları Ferman Yayın


Söyleyelimİstek ve ihtiyaçlarımızı karşılarken ürünün sağlayacağı faydalara ve bedeline göre karar vermek neden önemlidir? Söyleyiniz.

Cevap: Çünkü önemli olan bizim ihtiyacımızı karşılıyor olmasıdır. İhtiyacımızı karşılayacak olan iki üründen ekonomik olanını , kaliteli olanını seçmemiz gerekir. Süs, ya da dış görünüş önemli değildir.


Sonraki Konuya Hazırlık

Aile bütçesinin korunması için neler yapılması gerektiğiyle ilgili bir liste hazırlayınız. Listenizi sınıfınıza getiriniz.Cevap:

Aylık gelirimizi bilmeli ve ona göre harcama yapmalıyız.

İhtiyaçlarımızı önceleyerek harcama yapmalıyız.

İhtiyaçlarımız arasında ekonomik olanları tercih etmeliyiz.Evde kullandığımız enerji, su, iletişim gibi konularda tasarruflu olmalıyız.

Alış verişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi yapmalıyız.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 123-124-125-126-127-128. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.