19 Kasım 2023, 10:04
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 134-135-136-138. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


5. Ünite Ekonomik Faaliyetler: Ailemizin Ekonomisi Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 134-135-136-137-138 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Yakın çevrenizdeki kişiler hangi meslekleri yapmaktadır? Söyleyiniz.

Cevap: Yakın çevremdeki kişiler, öğretmen, polis, hemşire, doktor, marangoz, oto tamircisi, garson, esnaf gibi meslekleri yapmaktadır.
3. Etkinlik

Aşağıda verilen görselleri inceleyerek görsellerde örneklendirilen ekonomik faaliyetleri söyleyiniz.

Cevap:4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 134 Cevapları Ferman Yayın


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıda pamuğun üretiminden tüketimine kadar hangi aşamalardan geçtiği ile ilgili bir metin verilmiştir. Metni okuduktan sonra pamuğun üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarında hangi mesleklerden insanların çalıştığını söyleyiniz.

Ben, tohum için ayrılan pamuk çekirdeğiyim. Günü geldiğinde çiftçi beni küçük bir çukura atıp üstümü örttü. Boy attım, dal budak saldım. Üst dallarımda tomurcuklar oluştu. Tomurcuklarım zamanla çatladı. Beyaz pamuklar, tarlaya ayrı bir güzellik kattı. Gelen işçiler kozalarımdan
pamuklarımı devşirdikçe (topladıkça) ben daha çok pamuk veriyordum. Bu durumdan oldukça memnundum. Pamuklarımı çuvallarla çırçır fabrikalarına götürdüler. Önce iplik hâline getirildim. Büyük çileler hâlinde sanayi fabrikasına gönderildim. Orada daha da ince iplikler hâline getirildim. Doğal boyaların ve yapay boyalarla özel işlemlerden geçirilip renklendim. Daha sonra ipliklerimden her zevke uygun kumaşlar üretildi. Terzi, kumaşlarla çeşitli giysiler dikti. Gömlek oldum, elbise oldum, pantolon oldum. Uzak diyarlara taşındım. İnsanları giydirerek görevimi tamamladım.

Cevap:Çiftçi: Pamuğu eker, büyütür, bakar.

Tarım İşçisi: Ürünü toplar.

Çırçır Fabrikası: Fabrikada bir çok işçi çalışır ve pamuğu işlerler.

Sanayi Fabrikası: Burada çalışan işçiler pamuğu iplik haline getirirler. Kumaş yaparlar.Terzi: Elde edilen kumaşlarla çeşitli kıyafet dikerler.

Mağazalar: Elde edilen giysileri müşterilere satarlar.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları Ferman Yayınları

4. Etkinlik

Günlük hayatınızda en çok kullandığınız ürünlerden birinin üretimden tüketime kadar tüm aşamalarını öğrenerek aşağıya diyagram şeklinde çiziniz.Cevap: Ekmek

ekmeğin üretimden tüketime kadar aşamaları nelerdir


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Ferman Yayınları

Deneyelim

Aileniz ve yakın çevrenizde gerçekleştirilen ekonomik faaliyetleri gözlemleyiniz. Gözlemlerinizin sonuçlarını gelir, gider, bütçe, üretim, dağıtım, tüketim ve meslek gibi kavramları kullanarak sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.Cevap:

Babam bakkallık mesleği yapmaktadır. Ürünlerini toptancılardan almaktadır. Toptancı ise bu ürünleri fabrikalardan almaktadır. Bakkala gelene kadar dağıtım faaliyeti olmaktadır. Bakkalda satılan ürünlerin bir kısmı fabrikalarda üretilmektedir. İnsanlar bakkaldan aldığı ürünleri günlük hayatlarında tüketmektedir. Babam her ay gelir ve gider hesabı yaparak işletmesini gözlemlemektedir. Böylece aile bütçesini oluşturmaktadır.


Sonraki Konuya Hazırlık

Bilinçli tüketicilerin özelliklerini araştırarak bu konuyla ilgili bir kompozisyon yazınız. Kompozisyonunuzu sınıfınıza getiriniz.Cevap:

Bilinçli Tüketici

Günümüzde insanlar çok fazla tüketim yapmaktadır. Hepimizin ihtiyacı olan ürünler ve alınması şart olan malzemeler mutlaka olacaktır. Fakat önemli olan önceliklerimizi belirlemek, denk bütçe yapmak, ve tasarruflu olmaktır.

Bilinçli tüketici olan insanlar, her zaman ihtiyaçlarını önceleyen insanlardır. Aldıkları ürünlerin, fiyat kalite dengesini gözetirler. Aldıkları ürünlerin, çevreye dost olmasına özen gösterirler. Aile bütçesini göz önüne alarak harcama yaparlar. Sağlıklı ürünleri tercih ederler.Bilinçli tüketicilerin en başta yaptığı değerlendirme, gelir gider dengesini korumak, ihtiyaçlarını belirlemek, bu ihtiyaçlar arasından sağlıklı ve ekonomik olanları tercih etmek, sağlıklı ve çevreye dost olan ürünleri tercih etmek olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 130-131-132-133. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


03 Mart 2024, 12:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Çok güzel olmuş sayenizde derslerim çok daha iyi öğretmenim ve ailem tüm cevapları çok seviyor

19 Mart 2024, 20:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Doğru cevaplar var gayet iyi💗💗💗

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.