27 Kasım 2023, 19:54
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142-143. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


5. Ünite Ekonomik Faaliyetler: Kendi Bütçem Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142-143 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Bütçemizi planlamak neden gereklidir? Kendi bütçenizi planlarken nelere dikkat edersiniz? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Bütçemizi planlamaz isek gelir ve gider dengesi bozulur ve sonunda açık veririz. Bu da bütçemizi dengesiz hale getirir. İhtiyaçlarımız karşılayamaz hale geliriz.
Söyleyelim

Konuya hazırlanırken harçlığınızı nasıl kullandığımıza ilişkin hazırladığınız metni okuyunuz. Harçlığınızı doğru kullanıp kullanmadığınızla ilgili arkadaşlarınızdan görüş isteyiniz, ve kendi fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Harçlıklarımız öncelikle ihtiyaçlarımız için kullanmalıyız. Daha sonra isteklerimizin bir kısmını alabiliriz.
7. Etkinlik

“Ayağını yorganına göre uzat.” ve “Sakla samanı, gelir zamanı.” atasözlerimizin ne anlama geldiğini örnek olaylar üzerinden defterinize yazınız.

Cevap: Bu atasözleri bizlere gelir ve giderlerimiz dengede tutmamız gerektiğini söylemektedir. Örneğin 10 bin TL aylık gelirimiz varsa, 15 bin TL harcamak bütçemizde açık vermek anlamına gelir. Bu nedenle gelirimize göre harcama yapmalı ve dengede tutmalıyız.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Ferman Yayınları

8. EtkinlikYiğit Efe’nin aylık harçlığı 150 TL’dir. Bu parayı kullanarak Yiğit Efe’nin bir haftalık temel ihtiyaçlarını (yiyecek, kırtasiye vb.) düşünerek aşağıdaki alana bütçesini planlayınız.

Cevap:

150 TL aylık harçlığın günlük harcama limiti 5 TL olmaktadır. Bu nedenle harcamaları dikkatli yapmak gerekir. Bazı günler para harcamadan geçirerek bu parayı 1 ay boyunca idare etmelidir.

Haftada 20 TL harçlık olarak kullanmalıdır. 20 TL kırtasiye malzemeleri içim ayırmalıdır.

80+20=100 TL yapar

Geriye kalan 50 TL acil durumlar için ayırmalıdır.


Sonraki Konuya HazırlıkDünyadaki tüketilebilir tatlı su miktarı ne kadardır? Araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı bir rapor hâline getirerek sınıfınıza getiriniz.

Cevap: 

Dünyadaki suların ancak % 2.5`i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunmaktadır. Ancak yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık % 0.3‘ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir. Tatlı su kaynaklarının % 87`si kutuplarda ve yeraltında hapsedilmiş olup akarsularda bulunan su ise toplam su miktarının ancak ‰ 1`dir.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 139-140-141. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.