27 Kasım 2023, 20:23
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


5. Ünite Ekonomik Faaliyetler: İsrafa Karşı El Ele Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144-145-146 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Tasarruflu lambalar neden üretilmiş olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Tasarruflu lambaların tüketimi düşük olduğu için hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu da daha az enerji sarfiyatı demektir.
Söyleyelim

Konuya hazırlık kapsamında yazdığınız raporları okuyunuz. Dünyadaki tüketebilir tatlı su kaynaklarının miktarı ve su israfının önüne geçilmesi için alınabilecek önlemler hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Bizim sandığımızın aksine Dünya’daki tatlı su miktarı oldukça düşük rakamlardadır. Bu nedenle herkesin tasarruflu olması ve su kaynaklarını idareli kullanması gerekmektedir. İsrafın önüne geçmek tamamen biz insanların elindedir. Özellikle tarımda damlama sitemi daha yaygın olmalı, araç yıkama, halı yıkama işleri bilinçsizce evlerde yapılmamalıdır.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Ferman Yayınları

9. Etkinlik

Aşağıda israfı önlemek için alınabilecek bazı önlemler sunulmuştur. Bunlardan evinizde ya da yakın çevrenizde yapılanların yanlarındaki kutucuklara “X” işareti koyunuz.

Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 145. Sayfa Cevapları Ferman yayın
10. Etkinlik

Aşağıdaki genel ağ haberini okuyunuz. Bu ve benzer kampanyalar insanlar arasındaki dayanışmayı ne şekilde etkiler? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Bu gibi yardımlaşma ve dayanışma kampanyaları insanlar arasındaki sevgi ve iyi niyet duygularını geliştirir. Empati yapan insanlar birbirlerini daha iyi anlar ve toplumsal barışa katkı verir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları Ferman Yayınları

11. EtkinlikAşağıdaki genel ağ haberini okuyunuz. Zaman israfını azaltmak için haberde yazılanlardan başka neler yapılabileceğini söyleyiniz.

Cevap:

Zamanı iyi değerlendirmeli ve kendi zaman planımızı yapmalıyız.

Boş vakit denen vakitleri iyi değerlendirmeli bilim, kültür gibi faaliyetlere katılmalıyız.
12. Etkinlik

Aşağıda verilen soruların yanıtlarını defterinize yazınız.

1. Evimizde veya okulumuzda su israfını önlemenin yolları nelerdir?

Cevap: Gereksiz yere muslukları açmamalı ve işimiz bitince kapatıldığından emin olmalıyız. Dişlerimizi fırçalarken musluğu açmak yerine bardağa su koyarak fırçalama işini bitirmeliyiz. Araçları evin önünde yıkamak yerine yıkama şirketlerine götürmeliyiz.2. Elektrik kullanımımızı azaltmak için neler yapmamız gerekir?

Cevap: Gereksiz aydınlatmaları kapatmalıyız. Ekonomik ve tasarruflu lambalar kullanmalıyız. Işıkları asla açık bırakmamalıyız. Elektrik tüketimi çok olan cihazları uzun süre açık bırakmamalıyız.

3. Seyahat ederken nasıl enerji tasarrufu sağlayabiliriz?

Cevap: Toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz.4. Plastik şişeler veya kâğıtlar gibi genellikle çöpe attığımız şeyleri nasıl yeniden kullanabiliriz?

Cevap: Bu maddeleri kendine uygun geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

5. Kâğıt kullanımımızı nasıl azaltabiliriz ve bunu yapmak neden önemlidir?

Cevap: Gereksiz kağıt kullanımının önüne geçmeliyiz. Daha çok kağıt yerine dijital aletleri kullanmalıyız.
Sonraki Konuya Hazırlık

İnsan hakları kavramının tarihçesini araştırınız. Ulaştığınız sonuçları bir rapor hâline getirerek sınıfınızda sununuz.

Cevap:

Devletler, önceleri, baskıya dayanan bir anlayışla yönetilmekteydi. Bu anlayışa son vermek amacıyla 1215 yılında İngiltere Kralı’na kabul ettirilen bildiri olan Magna Carta, insan hakları kavramının ilk belgesi sayılır. İnsan hakları konusunda yayımlanan bir diğer önemli bildiri ise, Amerika’da yayımlanan Bağımsızlık Bildirgesi’dir. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gibi kavramlar, 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi’nden sonra yayımlanan “İnsan Hakları Bildirisi”nde gerçek yerini almıştır.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142-143. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.