01 Temmuz 2021, 16:52
necla
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 152-153-154-155-156. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 152, 153, 154, 155, 156 6.Ünite Etkin Vatandaşlık “Ben Çocuğum Haklarımla Varım” Etkinlik Cevapları

Sayfa 152

Birleşmiş Milletlerin çocuk haklarıyla ilgili bir sözleşme hazırlamasının nedenleri neler olabilir?
Cevap: Birleşmiş Milletlerin çocuk haklarıyla ilgili bir sözleşme hazırlamasının nedenleri Çocukların barınma, beslenme, giyinme, sağlıklı bir ortamda yaşama, oyun oynama ve eğitim alma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için çocuk hakları sözleşmesi hazırlamışlardır.

Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir?
Cevap: Çocukların haklarının olduğunu bilmek onların bu haklarını elde etme ve isteme açısından yarar sağlar.Sayfa 153

Engin konuşmasında çocukların hangi haklarından söz etmiştir?
Cevap: Her çocuk yaşama ve sağlıklı biçimde büyüme, Sevgi ve ilgi görme, dengeli ve düzenli beslenme, dinlenme,
özgürce oyun oynama ve barınma, Eğitim alma, Şiddet ve istismara karşı korunmak.

Sayfa 154

Bir çocuk olarak düşüncelerinizi özgürce ifade edebilme hakkınızı yeterince kulla­nabildiğinizi söyleyebilir misiniz?Cevap: Bir çocuk olarak düşüncelerimi özgürce ifade edebilme hakkını yeterince kullanamıyorum.

Sayfa 155

Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar hangi haklarından yararlanamazlar?
Cevap: Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar eğitim hakkından, oyun oynama hakkında ve yaşına uygun sanat ve kültür etkinliklerinden yoksun kalmaktadır.

Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmaları için neler yapılmalıdır?
Cevap: Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmaları için gerek devlet, gerekse sivil toplum örgütleri çocukların bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli çalışmaları yaparak çocukların ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar.Sayfa 156

Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız.
Cevap: Dünya çocuklarının en önemli sorununu Barınma, Beslenme, Sağlıklı Bir çevrede yaşama ve Eğitim alma haklarının yetersiz olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 11-12-13-14-15. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

05 Kasım 2022, 13:45

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2700

Biz her zaman sosyal bilgiler dersinde çocuk haklarını öğreniyoruz buna seviniyorum çünkü haklarımızı bilmemiz önemlidir.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.