07 Aralık 2023, 20:37
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 159-160-161. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


6. Ünite Ben Bir Vatandaşım: Sorumluluklarımız Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159-160-161 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

“Bu kişi sorumluluk sahibi bir bireydir.” dediğiniz kişiler ne gibi özelliklere sahiptir? Sorumluluk sahibi olmak neden önemlidir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Dürüst, çalışkan, verdiği sözü tutan, yasalara uyan, güvenilir bireydir.Söyleyelim

Sınıf panosundaki afişleri inceleyiniz. Afişlerde en çok dikkatinizi çeken bilgi ya da görseller hangileri oldu? Neden? Söyleyiniz.

Cevap: Sınıfınızdaki panoları inceleyiniz.
Hepimizin ailesiyle birlikte yaşama hakkı vardır. Mutlu bir aile ortamında yaşamamız için görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekir. Örneğin aile üyelerimizi üzmemek, onları kırmamak, verdiğimiz sözleri tutmak, odamızı temiz ve düzenli tutmak, aile bütçemize uygun harcama yapmak vb. bizim ailemize karşı sorumluluklarımızdandır.

Aşağıda verilen görselleri inceleyiniz. Temel sorumluluklarımızın neler olduğu ile ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 159 Cevapları Ferman Yayın

Cevap:Kişisel temizliğimize dikkat etmek

Ailemize ev işlerinde yardım etmek.

Odamızı düzenli ve temiz tutmak.

Ödevlerini yapmak.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

“Yalnızca yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz.” sözüyle anlatılmak istenen nedir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Yaptıklarımız kadar yapmadıklarımız da önemlidir. Örneğin ödev yapmak bir sorumluluktur. Yapmadığımız zaman bu sorumluluğu yerine getirmemiş oluruz ve öğretmenimize karşı mahcup oluruz. Çevrenin kirli olmasına herhangi bir tepki göstermezsek o kirlilik bizim sağlığımızı olumsuz etkiler.


3. EtkinlikAşağıda verilen metni okuduktan sonra soruları yanıtlayınız.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Ferman Yayınları

HEPİMİZİN SORUMLULUĞU

Selin, Gamze ve Deniz üç iyi arkadaştır. Bu üç arkadaş, sokak hayvanlarına karşı müthiş bir sevgi besliyorlar, yardıma muhtaç hayvanlara el uzatıyorlardı. Teneffüslerde dışarı çıkıyor ve bu hayvanların ihtiyaçları konusunda fikir alışverişi yapıyorlardı.

0 sene kış mevsiminin sert geçeceğini haberlerde okumuşlardı. İnsanlar kışın akşam olduğunda evlerine gidiyorlar ve sıcak yataklarında uyuyorlardı. Oysa kışın sokak hayvanlarının sığınabilecekleri yerler çok sınırlıydı. “Kışın bir köpek 17 saat, bir kedi 6 saat aç kalırsa maalesef donarak ölüyormuş.” dediler.
Üç arkadaş, kış gelmeden bu hayvanları soğuktan korunmak ve onlara kolayca yiyecek bulabilmek için alınabilecek önlemleri araştırmaya başladılar.Gamze, arkadaşlarına kartondan barınaklar yapma fikrini verdi. Ertesi gün bu fikri öğretmenlerine sordular. Öğretmenleri Çağatay Bey, kartondan yapılmış

barınakların çok dayanıklı olmayacağını, isterlerse konuyla ilgili olarak belediyeye başvurmalarını söyledi. Öğretmenlerinden belediyeye başvurma konusunda gerekli bilgileri alan üç arkadaş, ertesi gün belediyeyi aradılar. Belediyedeki görevliler, sokak hayvanlarının yaşamını düşünen bu üç öğrenciye teşekkür etti. Sokak hayvanları için kendilerinde bulunan plastikten yapılmış sağlam barınaklarla birlikte yiyecek vereceklerini ifade ettiler. Çocukların istediği bölge için beş tane barınak ve bir çuval mama gönderdiler. Belediyeden gelen yetkililer okul çevresine barınakları yerleştirdi ve çocuklara mama bittiğinde kendilerine ulaşmaları görevini verdi.

Üç arkadaşın çabası okul müdürünün de dikkatini çekti. Çocuklara hayvan haklarını önemsedikleri için teşekkür etti ve kendilerine başarı belgesi verdi. Çocuklardan birini kürsüye davet etmek istedi. Deniz, arkadaşları adına kürsüye çıktı: “Hayvanlar da tıpkı bizler gibi sıcak bir yuvaya ve gıdaya ihtiyaç duyarlar. Sert kış mevsiminde bu ihtiyaçlarını karşılayamayacakları için onlara yardım etmek istedik. Tüm canlılara yardım etmek herkesin görevidir. Hayvanları sevmeye ve onlara yardım etmeye devam edeceğiz. Bu hepimizin sorumluluğudur.” dedi.

1. Selin, Gamze ve Deniz neden hayvanların korunmasının tüm insanların sorumluluğu olduğunu düşünmektedir?Cevap: Çünkü hayvanlar da tıpkı insanlar gibi canlıdır. Onların da bizler gibi ihtiyaçları var. Bu nedenle onların ihtiyaçlarını karşılamak ve onları korumak biz insanlara düşmektedir. Bizler onlara yardım etmezsek onlar hayatta kalamaz.


2. Çağatay öğretmenin öğrencileri belediyeye yönlendirmesi yapılan faaliyetin başarısını nasıl etkilemiştir? Çağatay öğretmen sorumluluk sahibi bir birey gibi davranmış mıdır? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Öğretmenin sorunun kimler tarafından nasıl çözüleceğini ve bu gibi faaliyetlerin kimin sorumluluğunda olduğunu bildiği için faaliyetin başarısını arttırmıştır. Çağatay öğretmen sorumluluk sahibi bir birey olarak üzerine düşeni yapmıştır.


Sonraki Konuya HazırlıkOkulunuzda hangi etkinlikler gerçekleştirilmektedir? Bir sonraki derse kadar konuyla ilgili olarak gözlem ve ilgililerle (okul yöneticileri, öğretmenler) görüşmeler yapınız. Bunları raporlaştırarak sınıfına getiriniz.

Cevap: Okulumuzda Milli Bayramlarda, Öğretmenler gününde ve bazı özel günlerde etkinlikler yapılmaktadır. Bazen de bazı arkadaşlarımızın önerileri ile satranç turnuvası, resim yarışması gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-157-158. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.