09 Eylül 2023, 18:41
murat
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


1. Ünite Farklıyız, Arkadaşız: Bireyler Arası Farklılıklar Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24-25-26-27 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Farklı yaşlarda ve farklı özelliklere sahip kardeşi olan bireylerin aralarındaki iletişimi güçlendirmeye yönelik neler önerirsiniz? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Büyük olan kardeşin daha anlayışlı olması gerekir. Onların ortak özelliklerinden faydalanarak etkinliklerde bulunması daha doğru olur.Aşağıda Emre ve Cenk’in kendilerini tanıttıkları konuşmalar verilmiştir. Emre ve Cenk’in ilgi ve yeteneklerinin neler olduğunu söyleyiniz.

Cevap:

Emre: Konuşkan, duygularını belli eden, sakin yapılı, müzik dinlemeyi ve resim yapmayı seviyor. Resim sanatına yeteneği var.Cenk: Çok konuşkan olmayan, öfkeli bir yapısı var. Spor yapmayı seviyor.

Söyleyelim

Dünya’daki bütün insanların özellikleri aynı olsaydı ne olurdu? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Herkes robot gibi tek yapıda olurdu. İnsanlığın gelişmesi çok yavaş olurdu. Hayat güzel ve ilginç olmazdı.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Sınıf panonuza astığınız resimlerde kimler hangi durumlarda nasıl empati yapıyor? Resimleri karşılaştırınız. Günlük yaşamda empati yapmanızı gerektiren diğer örnek durumları paylaşınız.

Cevap: Ben ülkemizde kalan sığınmacılar ile empati yapıyorum. Onların vatanlarından uzak olması beni üzüyor. Günlük yaşamda engelli bireylerin yaşadıkları zorluklar konusunda yapılabilecek çözümler için empati yapıyorum.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Ferman Yayıncılık

TartışalımDezavantajlı bireylere yönelik çevrenizde hangi çalışmalar yapılıyor? Söyleyiniz. Sizce bu çalışmalar, kendimizi o bireylerin yerine koyduğumuzu yani empati yaptığımızı gösteriyor mu? Bu çalışmalar yeterli midir? Başka ne tür çalışmalara ihtiyaç vardır? Tartışınız.

Cevap: Sığınmacılar için çalışmalar yapılıyor ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Zor şartlarda barınıyorlar. Çöplerden topladıkları maddeleri eskiciye satıp ihtiyaçlarını almaya çalışıyorlar. Onları vatanlarına döndürecek çalışmalar yapmak gerekiyor.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda verilen şiiri ve metni okuyup soruları yanıtlayınız.

FARKLIYIZCeren sevgi dolu, Emre güzel sözlü,
Fatih sarı saçlı, Arda siyah gözlü,
Berat uzun boylu, Civan tombul yüzlü,
Pelin’in hayal gücü geniş, Gökçe ise güçlü,
Küçük Ömer duygu dolu, biraz da sulu gözlü,
Şimdi size söyleyeyim, sözün özü:
Hepimiz farklıyız, hepimiz arkadaşız.

Şiirin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Şiir eğlendirici ve güzel. Şiir bana farklılıkların aslında ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlattı.

Şiirde bireyler arası hangi farklı özelliklere değinilmektedir? Açıklayınız.Cevap: Fiziksel özellikleri ile duygusal özelliklerinden bahsediyor.

Şiirde değinilenler dışında bireyler arası farklılıklara sizler de örnekler veriniz.

Cevap: Spor, müzik, hobi, huy farklılıkları vardır.

DOĞRU İLETİŞİMGünlük yaşamımızda karşılaştığımız iletişim problemlerinin önemli bir bölümü empati yapmadığımız için gerçekleşmektedir. Bizden farklı özelliklere sahip insanları daha iyi anlayabilmemiz, farklılıkları zenginlik olarak görmemizle yakından ilişkilidir. Doğru iletişimin önemli unsurları, bizden farklı kişisel özelliklere sahip diğer bireyleri anlamaya çalışmamız ve onları saygıyla dinlememizdir. Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmeliyiz. Toplumumuzun huzurunu ve barışını sürdürmek konusunda istekli olmalıyız.

İnsanlar birbirinin farklı özelliklerini tanıyıp kabul etmezse doğru iletişim kurabilir mi? Neden? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Hayır kurulamaz. Çünkü insanlar bunu kabul etmez ise çatışmalar ve kavgalar olur. Kimse kimseyi anlamazdı.

Doğru iletişim kurmak için metinde değinilenler dışında başka hangi özelliklere sahip olunmalıdır? Fikirlerinizi söyleyiniz.Cevap: İnsanların farklılıklarını bilerek konuşmak gerekir. Onları kırmamak, incitmemek gerekir. Anlayışlı, hoşgörülü olmak da oldukça önemlidir.

Sonraki Konuya Hazırlık

Toplumumuzda yaşayan insanlar arasında saygı olmasaydı ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdik? Dosya kâğıdına bununla ilgili bir metin yazınız. Yazdığınız metni sınıf panosuna asınız.

Cevap: Toplumun bir ve beraber olması gerektiği durumlarda olamazlardı. İnsanların birbirini sevmesi gerekmez ama saygı mutlaka gerekir.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 20-22-23. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.