09 Eylül 2023, 19:58
murat
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 28-29-30. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


1. Ünite Farklıyız, Arkadaşız: Saygılıyız Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 28-29-30 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Ferman Yayıncılık

 “Saygı duyuyorum.” cümlesini Kullandığımız durumlar hangileridir? Fikirlerinizi paylaşınız.

Cevap: Arkadaşlarım bende farklı fikir ve düşüncede olduğu zaman saygı duyuyorum cümlesini kullanıyorum.

Söyleyelim

Sınıf panosundaki metinleri inceleyiniz. Metinlerde hangi durumlar örneklendirilmiştir? Saygının olmadığı bir ortamda sevgi ve güven gelişebilir mi? Söyleyiniz.Cevap: Farklı özelliklere sahip insanların birbirlerine saygı göstermesi, aralarında sevgi ve güvenin de oluşmasına katkı sağlar.

Aşağıda verilen genel ağ haberini okuyunuz. Konya Büyükşehir Belediyesi sizce neden böyle bir çalışma yapmıştır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında, 29 okulda kurulan geçici eğitim merkezlerindeki öğrencilere, üç bin adet kitap seti hediye edildi.
Konya’nın Karatay ve Meram ilçelerinde, Genç Komek Yaz Okulu eğitimlerinin verildiği 29 okulda kurulan geçici eğitim merkezlerinde eğitim gören savaş mağduru Suriyeli çocukların, Türkçe dil seviyelerini geliştirmeleri amacıyla 3 bin adet kitap dağıtıldı.Cevap: Suriyeli çocukların ülkemizin kültür ve dilini öğrenerek kendilerini yabancı gibi hissetmemeleri ve daha iyi bir iletişim kurmaları için böyle bir çalışma yapılmıştır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda verilen metni okuyarak farklılıklara saygı duymanın önemini düşününüz. Ardından konuyla ilgili sloganlar hazırlayarak sınıf panosuna asınız.

Cevap: İnsanların iyilikte, yardımseverlikte ve hayırlı işlerde birbirleri ile yarışması çok güzel. Fakat günümüzde daha çok para, hırs ve kötü şeylerde yarışıyorlar.

-İyilik Bulaşıcıdır.-Saygı duy ki saygı göresin.

-Saygısı olmayanın sevgisi hiç olmaz.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız.

Leopar LilyLeopar Lily’nin benekleri tanıdığı diğer leoparların aksine siyah değil pembeydi . Eğer diğer leoparlar onu bu hâli ile kabul etmiş olsalardı durumu bu kadar korkunç olmayacaktı. Diğer leoparlar onu önemsemedi ve ona güldü. Lily, bu durum karşısında bazen korktu ve kendini üzgün hissetti. Bazen de kızdı.
Bu yüzden her zaman yalnız kalmayı tercih etti.

Bir gün dört yavru leopar, kendilerine benzemediğini öne sürerek onu uzaklaştırdı. Lily saatlerce koştu, evinden uzaklaştı, sonra ağladı. Sonunda dinlenmek için ormanda uyumaya başladı. Uyandığında karşısında parlak yeşil benekleri olan bir leopar duruyordu. Adının Lenny olduğunu söyleyen leopar o kadar kendinden emin ve mutluluk içinde ışık saçarak konuşuyordu ki Lily kendini güvende hissetti ve ona hikâyesini anlattı.

Bir süre sonra leopar Lucy ve Lovra geldi. Lucy mavi, Lovra mor beneklere sahipti. Onlar Lily’i görür görmez onu sevdiler. Hep birlikte zaman geçirip oyunlar oynadılar. Lily, farklılığının normal ve özel bir durum olduğunu düşündü. Lily sonunda evine döndüğünde annesi, babası ve iki erkek kardeşi ona doğru koştular. Lily onlara sıcak bir şekilde gülümsedi.

1. Diğer leoparlar neden Lily’e saygısızca davranıyorlarmış?Cevap: Çünkü Lily’in benekleri siyah değil pembe olduğu için.

2. Diğer leoparlar Lily’e kötü davrandıklarında Lily neler hissetmiş?

Cevap: Çok üzüldü, korktu, kızdı.

3. Buna benzer şeyleri siz yaşasanız neler hissedersiniz?Cevap: Ben de çok üzülürdüm. İnsanların farklılıkları aslında zenginliğidir. Herkes aynı olsa hayat daha güzel olmaz ki.

A. İnsanlar birbirlerine saygılarını nasıl gösterir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Konuşmalarında kibar ve nazik olurlar. Hoşgörülü olurlar. Dışlamak yerine yakınlaşmak gerekir.

Sonraki Konuya HazırlıkAile üyelerinizi gösteren aile ağacınızı aile büyüklerinizden yardım alarak hazırlayınız.

Cevap

Dedem-Nenem

Babam-AnnemAbim-Ablam

Ben

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.