28 Eylül 2023, 21:21
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 42-43-44-45-46-47. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


2. Ünite Geçmişte “Biz”: Kültürümüzün Ögeleri Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42-43-44-45-46-47 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Tarihî bir cami, köprü ya da bir okul neden kültürümüzün bir öğesi sayılmaktadır? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Tarihi eserler ve yapılar bir milletin kültürünü yansıtır. Toplumun inancını, sosyal ilişkilerini, gelenek ve göreneklerini yansıttığı için kültürümüzün bir ögesi sayılır.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 43 Cevapları Ferman Yayıncılık

Selin ve Ömer’in hazırladığı tarihî yerler listesini inceleyiniz. Ardından siz de onlar gibi yakın çevrenizde (yakın çevrenizde yoksa ilinizde) yer alan tarihî yerlerin listesini çıkararak defterinize yazınız.

Kemere Köprüsü
Fatih Cami
Güzelcehisar Koyu
Amasra Müzesi

Cevap:Süleymaniye Cami

Ayasofya

Fatih Cami

Topkapı SarayıÇırağan Sarayı

Yerebatan Sarnıcı


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 44 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Yaşadığınız yerin geçmişi ile ilgili sınıfınıza getirdiğiniz metin ve görselleri inceleyiniz. Arkadaşlarınızla sizin getirdiğiniz içerikleri karşılaştırınız.Cevap: Bu etkinlik sınıfta yapılmalıdır.

Jale ve dedesi arasındaki konuşma nasıl devam etmiş olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Oysa şimdi komşuluk ilişkileri çok az. İnsanlar evlerine kapanıp günlerini geçiyorlar.

2. EtkinlikYakın çevrenizde yer alan farklı millî kültür öğelerine örnekler bularak bu örnekleri defterinize yazınız. Ardından yakın çevrenizdeki bir tarihî eseri görselleriyle birlikte tanıttığınız bir yerel tarih çalışması hazırlayınız. Çalışmanızı sınıfınızda sununuz.

Cevap:

Ayasofya

Süleymaniye CamiTopkapı Sarayı

Yerebatan Sarnıcı

Yeni Cami

Mısır Çarşısı
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Ferman Yayıncılık

Sanal müze genel ağ adresinden Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret ediniz. Müze binasının tarihini araştırınız. Bu bina hep müze olarak mı kullanılmıştır? Bina ile ilgili olarak geçmişten günümüze değişen ve sürekli olan yani değişmeyen ne gibi özellikler vardır? Defterinize yazınız.

Cevap:

Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, iki tarihi binadan oluşmaktadır. Bunlar Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dır.

Ankara’nın ilk müzesinin öyküsü 1921 yılına uzanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün merkezde bir Eti Müzesi kurulması fikriyle, ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanmıştır. Dönemin Kültür Müdürü Galip Bey, Ankara Kalesi’nin Akkale Burcu, Augustus Mabedi ile Roma Hamamı’nı müzeye dönüştürerek ilk adımı atmıştır.Akkale’nin sınırlı alanı yetmeyince, Ankara Kalesi yakınlarındaki atıl durumdaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlanmıştır. 1938 yılında başlayan restorasyon 1968’te tamamlanmıştır. Binaların onarımı devam ederken, 1943 yılında onarımı biten bedestenin orta mekanı ziyarete açılmıştır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Ferman Yayıncılık

3. Etkinlik

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Çevrenizde fotoğraftakilere benzer hangi kültürel öğeler olduğunu söyleyiniz. Bu öğelerin özelliklerini ve kullanım amaçlarını anlatınız. 

4. sınıf sosyal bilgiler sayfa 46 cevapları ferman yayıncılıkCevap:

Bizim olduğumuz çevrede şalvar var, yemeni denilen bayan ayakkabıları var, kırkyama var.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda Atatürk’ün millî kültür ile ilgili bir sözü verilmiştir. Atatürk’ün bu sözüyle ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

4. sınıf sosyal bilgiler sayfa 47 cevapları ferman yayıncılık

Cevap: Atatürk’ün bu sözü ile eğitim ve kültürün önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Gelişmek ve uygarlık düzeyini arttırmak milli kültürümüzü korumak ve yüksek meslek sahibi bireyler yetiştirmekle olur.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.