03 Ekim 2023, 21:29
murat
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


2. Ünite Geçmişte “Biz”: Ailem Çocukken Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48-49-50-51 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Eskiden çocukların oynadığı oyunlarla ilgili neler biliyorsunuz? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Bazı oyunları biliyorum. Bunlardan bazıları saklambaç, yağ satarım, mendil kapmaca, yakan top, çizgi, topaç çevirme, bilye, ip atlama.Aşağıda verilen görselleri inceleyerek günümüzde çocukların tercih ettiği oyun ve etkinliklerle ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Ferman

CevapÇocuklar günümüzde daha çok bilgisayar oyunlarını tercih etmektedir. Parklarda, oyun alanlarında oynayanlar da var fakat daha çok teknolojik oyunlar tercih ediliyor.

Söyleyelim

Geleneksel çocuk oyunlarımızdan yakan top, çuval yarışı, halat çekme, mendil kapmaca, tombik, elim sende, saklambaç, akşam ebesi, aşık, istop, tıp, kulaktan kulağa ve seksek oyunlarından hangilerinin kurallarını biliyorsunuz? Bu oyunların sizin oynadığınız oyunlarla ne gibi benzerlik ve farklılıkları vardır? Söyleyiniz.

Cevap:Bizim oynadığımız oyunlarla kural bakımından aynıdır. Biz de bu oyunların bazılarını arkadaşlarımızla oynuyoruz. Bu oyunlar hareketli ve spor özelliğindedir. Teknolojik oyunlar hareketsiz oluyor.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Aile bireylerinizle yaptığınız görüşmelerden oluşturduğunuz metinleri okuyunuz. Arkadaşlarınız sizden farklı olarak hangi konulara değinmiştir? Bunları tespit ederek görüş alışverişinde bulununuz.

Cevap:Arkadaşlarımın bazıları eskiden oynanan oyunlarda daha kalabalık olduğunu yazmış. Cep telefonu ve bilgisayar olmadığı için oyunlar çok eğlenceli ve kalabalık şekilde olurmuş.

4. Etkinlik

Aşağıdaki oyunları ve kuralları okuyunuz. Bu oyunları kendi oynadığınız oyunlarla değişim ve süreklilik açısından karşılaştırınız. Ders arasında arkadaşlarınızla birlikte okul bahçesinde bu oyunlardan istediklerinizi oynayınız.

1. KörebeOyuncular arasından bir ebe belirlenir ve ebenin gözleri bağlanır (Görsel 2.30). Oyun, adını ebenin gözlerinin bağlanmasından alır. Ebe, bu sırada kollarını öne doğru uzatarak dokunduğu oyuncunun başını, yüzünü ve üstünü elleriyle yoklar. Kim olduğunu anlayabilirse adını söyler. Eğer tanırsa dokunduğu oyuncu ebe olur. Tanıyamazsa, oyun aynı ebeyle sürer.

2. Telden arabalar yapma

Kolay şekil alabilen teller, araba şekli verilecek bir biçimde birbirlerine bağlanır. Tekerler özel olarak oluşturulur ve ana yapıya monte edilir. Böylece telden arabalar üretilmiş olur ve keyifle oynanır. Günümüzde çocukların oynadığı bu oyun değişmiştir. Çocuklar araba oyunlarını ekran karşısında oynayabilmektedir. Direksiyonla arabanın nereye gideceğine karar verirler. Hatta bu oyunların bir kısmında araba yarışı yapılmaktadır.

CevapBu oyunlar günümüzde hala oynanmaktadır. Bu oyunlar geleneksel oyunlardır. Kırsal alanlarda çok daha yaygın şekilde oynanıyor. Şehirlerde de oynanmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ferman Yayıncılık

5. Etkinlik

Aşağıda verilen görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocuklar, hangi oyunları oynamakta ya da hangi etkinliklere katılmaktadır? Görsellerin altlarında verilen boşluklara yazınız. Bu oyun ve etkinlikleri günümüzde kendi oynadığınız oyun ve yaptığınız etkinliklerle karşılaştırınız. Benzer ve farklı yanlarını söyleyiniz. Sorulara örnek cevaplar ver, kısa cümleler ve genel ifadeler olsun. 

Cevap:4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ferman


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Ferman Yayıncılık

6. Etkinlik

Aşağıda verilen tabloya kurallarını bildiğiniz iki geleneksel oyun adı da siz yazınız. Ardından tabloyu oyunların kurallarına göre doldurunuz. (çok kısa bir şekilde tabloyu doldur)

Cevap:4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Ferman

 

Çinçan oyununun elektronik içeriğini inceleyiniz. Bu oyun ile ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Arkadaşlarınızla bu oyunu oynayınız.

Cevap: Çinçan oyunu çok hareketli ve eğlenceli bir oyun.Sonraki Konuya Hazırlık

Öğretmeninizden size ülkemizin kuruluş sürecini anlatan videolar önermesini isteyiniz. Videoları izlerken hissettiğiniz duygu ve düşüncelerinizi not alarak bir sonraki derste yanınızda getiriniz.

Cevap: Videoyu izlerken çok duygulandım. Ülkemizin ne kadar zor zamanlardan geçtiğini bir kez daha anladım. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının vatan için nasıl mücadele ettiğini öğrendim. Onlara minnet borçluyuz.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 42-43-44-45-46-47. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.