07 Ekim 2023, 19:19
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 77-78-79. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


3. Ünite Sosyal Ve Doğal Çevremiz: Çevremi Keşfediyorum Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 77-78-79 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Yaşadığınız yerde insanlar tarafından oluşturulmamış ne gibi unsurlar vardır? Örnekler vererek söyleyiniz.

Cevap:Boğaz var, dağ var, ova var, nehir var, orman var. Örneğin İstanbul Boğazı var.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

Konuya hazırlık çalışmasında ailenizle birlikte ziyaret ettiğiniz yerleri ve bu yerlerin özelliklerini yazmıştınız. Bunlardan hangilerinin doğal hangilerinin beşerî unsur olduğunu söyleyiniz.Cevap:

Deniz kenarına gittiğimizi söyledim buralar doğal unsurlardır. Bir de parka gittiğimizi söylemiştim buralar ise beşeri unsurlardır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıdaki mektubu okuyunuz. Mektupta geçen doğal unsurların altını yeşil, beşerî unsurların altını mavi kalemle çiziniz.

Sevgili Arkadaşım Ece,
Mektubuma başlamadan önce seni ve aileni sevgi ile kucaklıyorum. Sizleri çok özledim. Umarım herkes iyidir. Beni soracak olursanız oldukça yorgunum. Bu hafta sonu dayımı ziyarete gittik. Ben yolculuk boyunca uyurum diye düşünürken çevremdeki yapıları izlemekten gözümü kapatamadım. Büyük bir caddeden geçtiğimiz sırada dev apartmanlar gördüm, ardından şehrimizdeki üniversitenin giriş kapısını gördüm. Tramvay duraklarını geçtikten sonra biraz daha ileride bir otopark gördüm. Otopark, şehrimizin hayvanat bahçesini ziyarete gelenler içindi. İçinde çok fazla araba vardı. Yavaş yavaş şehirden uzaklaştığımızı fark etmeye başladım çünkü uzaklarda dağları ve tepeleri görmeye başlamıştım. Otobüsümüz, tepelere doğru bir çıkıyor bir iniyordu. Bu sırada ben de dağın eteklerinde kurulmuş köyleri ve yol kenarındaki ormanları izliyordum. Sonrasında otobüsümüz büyük bir köprüye geldi. Köprünün altından gürül gürül akan büyük bir akarsu gördüm. Bir süre sonra büyük bir gölün kenarından geçtiğimizi fark ettim. Göldeki ördekler bana çok şirin göründü. Bir an keşke otobüsten insem ve bu manzarayı izlesem diye düşündüm. Sonrasında uykuya dalmışım sevgili arkadaşım. Uyandığımda otobüsten inmemize çok az
kalmıştı ve masmavi denizi görüyordum. Diğer mektubumda ise dönüş yolculuğumuzu anlatacağım. Lütfen sen de bana bu hafta sonu neler yaptığını mektubunda yaz.
Seni çok seven arkadaşın Funda…Cevap:

doğal ve beşeri unsurlar

Deneyelim

Mahallenizde bir gezintiye çıkınız. Hangi doğal ve beşerî unsurlarla karşılaştınız? Aşağıda verilen örnek tablodaki gibi tablolaştırınız.Cevap:

Doğal Unsurlar: 

Deniz

Beşeri Unsurlar:Okul

Sağlık Ocağı

Çocuk Parkı

YollarBisiklet yolları


Sonraki Konuya Hazırlık

Hava gözlemleri neden ve kimler tarafından yapılır? Araştırınız. Ulaştığınız sonuçları bir rapor hâline getirerek sınıfınızda sununuz.

Cevap:Ülkemizde yaptığı çalışmalarda hava olaylarını konu edinen kuruluş Meteoroloji Genel Müdürlüğüdür. Merkezi Ankara’da olan bu kuruluş hava tahminlerini rapor hâline getirir.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 73-74-76. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.