23 Haziran 2021, 16:38
murat
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 18-19-20-21 Cevapları Cem Yayınları2021-2022 Eğitim Yılı  CEM Yayınları 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 18, 19, 20, 21. Sayfa Cevapları

Lila renkli yazılar cevaplardır.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 18

1. Evinizden okula giderken gördüğünüz trafik işaret levhalarının hepsi aynı mı? Gözlemleyiniz.

Cevap: Hepsi aynı değil değişik renk ve şekilleri var.4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 20

Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Resimde gördüğünüz olumsuz durumlar nelerdir? Trafik işaret levhalarına zarar verilmesinin sonuçları neler olabilir?

Cevap: Trafik işaret levhalarına zarar verilmiş.Kavşakta iki araç kaza yapmış.Trafik işaret levhalarına zarar vermek kazların olmasına neden olur. Ayrıca devlete ekonomik olarak da zarar verir.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 21

Aşağıdaki Genel Ağ haberini okuyunuz. Haberden çıkardığınız sonucu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Aydın- İzmir sınırında yaşayanlar, trafik işaret levhalarına sürekli zarar verildiğini belirttiler. Birçok trafik işaret levhasının okunamaz hâle gelmesi nedeniyle sürücülerin zorluk yaşadığını, bu durumun hem zaman hem de ekonomik kayıplara neden olduğunu ifade ettiler. Ayrıca ”Magandaların bu sorumsuz davranışlarının millî ekonomiye zarar vermesinin yanı
sıra bu durum sürücüleri de olumsuz etkiliyor. Bir trafik işaret levhası en az 5-10 yıl hizmet verirken bu bölgedeki levhalar 5-6 ay dayanıyor. İşaret levhalarının üzerindeki yazı ve uyarılar fark edilemeyecek hâle geliyor. Bu durum kaza riskini de artırıyor. Bu bölge hem tarım hem de turizm bakımından yoğun olan bir merkez. Bölgeyi bilmeyen sürücüler sürekli yanlış yöne gidiyor.” diyerek trafik işaret levhalarına zarar verenlerin cezalandırılmasını istedi.Cevap: Trafik işaret levhalarına zarar vermek sürücüleri olumsuz etkileyerek kazaların olmasına neden olabilir.Ayrıca milli ekonomiye da zarar vermektedir.

Aşağıdaki cümleleri sırasıyla okuyarak okuduğunuz cümlenin doğru veya yanlış olduğuna karar veriniz. Cümle doğru ise “D”, yanlış ise “Y” harfinin gösterdiği oku takip ederek çıkışa ulaşınız.

Cevap: Doğru cevabını izleyerek 4 nolu çıkışa ulaşırız.

1. Trafik işaret ve işaret levhalarının şekillerinin farklı olmasının sebebi nedir?Cevap: Bilgilendirme, yasaklama ve uyarma mesajı verdikleri için.

2. Trafik işaret ve işaret levhalarının anlamlarını bilmemizin sağladığı faydalar nelerdir?

Cevap: Bilmediğimiz erlere ve yollara gittiğimiz zaman bizi uyarır bilgilendir ve kaza omasını engeller.

3. Işıklı trafik işaret cihazı ve trafik işaret levhalarının zarar görmesinin sebep olacağı olumsuzluklar nelerdir?Cevap: Kazaların olmasına neden olur, milli ekonomiye zarar verir.

 

 

 Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 72-73-74-75. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.