23 Haziran 2021, 16:43
murat
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 40-41-42 Cevapları Cem Yayınları2021-2022 Eğitim Yılı  CEM Yayınları 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 40, 41, 42. Sayfa Cevapları

Lila renkli yazılar cevaplardır.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 40

1. Otomobil, otobüs veya okul servisine binerken aracın hangi tarafındaki kapısını kullanıyorsunuz? Nedenini açıklayınız.

Cevap: Otomobile binerken aracın arka kapısını, otobüs ve okul servislerine binerken aracın ön kapılarını kullanıyoruz.Çünkü arkadan inenler olabilir ve kargaşa çıkar.2. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Bu resimlerde gördüğünüz yanlış davranışlar nelerdir? Bu davranışların doğruları nasıl olmalıdır?

Cevap: Otomobilin trafiğin akış yönünden aşağı inmek tehlikelidir.Bu yüzden kaldırım tarafından inmek gerekir.Otomobil durmadan inmeye çalışmamalıyız. Otobüslere binerken ön kapıdan binmeli düzgün ve sıra halinde binmeliyiz.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 42

1. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Resimlerdeki doğru ve yanlış davranışlar nelerdir? Açıklayınız.

Cevap: Birinci resimde insanlara toplu taşıma araçlarına zarar vermektedir.Bu araçlar hepimizin ve zarar vermemeliyiz.İkinci resimde araçta herkes düzenli oturmakta ve araca zarar verilmemektedir.2. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Taşıtlara biniş ve taşıtlardan iniş kurallarına uygun davranışları gösteren resimlerin altındaki kutucuğa “√” işareti, uygun olmayan davranışları gösterenlerin altındaki kutucuğa “x” işareti koyunuz. Uygun olmayan davranışların sebep olacağı durumları söyleyiniz.

Cevap:

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 42

1. Taşıtlara tam durmadan binip inmenin sebep olacağı tehlikeler nelerdir?Cevap: Düşebilir, yaralanabilir ve hatta ölebiliriz.

2. Yolculuk sırasında sürücüyü meşgul etmenin yaratacağı tehlikeler nelerdir?

Cevap: Sürücü yola ve trafiğe odaklanmalıdır. Biz onu meşgul edersek dikkati dağılır ve kaza yapabilir.

3. Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken rahatsız olduğunuz davranışlar nelerdir?Cevap: Yüksek sesle konuşan insanlar, çok acele edip başkalarını rahatsız edenler, büyüklere yer verilmemesi, sürücü ile fazla konuşulması, ön kapıdan inmeye çalışılması, cep telefonu ile sürekli konuşan insanlar.

4. Toplu taşıma araçlarına verilen zararları önlemek için neler yapılabilir?

Cevap: Para cezası verilmeli, daha fazla bilinçli davranılması için televizyon programları yapılmalı.

  

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 72-73-74-75. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.