01 Ağustos 2021, 07:00
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 172-173-174-175-176-177-178-179. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 6. Tema SANAT Sayfa 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179 “Çılgın Böcekler Korosu” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 172. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Daha önce koro etkinliklerine katıldınız mı? Katıldıysanız neler hissettiğinizi açıklayınız.

CEVAP: Katıldım. cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir koro etkinliğiydi. Çok coşkulu bir şarkı vardı ve çok etkilenmiştim.

2. Hangi tür müzikleri dinlemekten hoşlanıyorsunuz? Neden?CEVAP: Geleneksel çalgılardan oluşan veya sözsüz müzikleri dinlemekten hoşlanırım. Çünkü müzik dinlerken rahatlamak, dinlenmek isterim.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 175. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinde anlamını bilmediğiniz kelimeleri aşağıdaki alana yazarak anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizi kelimelerin sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri oluşturduğunuz sözlüğe de yazdıktan sonra bunları birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.

Heveslenmek: İstekli olmak.Talip: Bir şeyi yapmaya istekli olan.

Koro: Birkaç kişiden oluşan şarkı söyleme grubu.

Pire: Gözle görmesi çok zor zıplayan bir böcek.

Kaval: Üfleyerek çalınan bir çalgı.Bezdirmek: Bıktırmak, kızdırmak.

2. ETKİNLİK

Metnin konusunu en iyi yansıtan görseli işaretleyiniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 175. Sayfa Cevapları4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 176. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

a. Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümleyi okuyunuz. Cümlede altı çizili kelime grubuna dikkat ediniz.

Aşağıdaki deyimlerle anlamlarını eşleştiriniz.

deyimlerb. Deyimler gibi atasözlerinin de kalıplaşmış sözlerimizden olduğunu hatırlayınız. Atasözleri, atalarımızın uzun denemeler sonucunda söyledikleri özlü sözlerdir. Bu sözler toplumun büyük kesimi tarafından benimsenir.

Aşağıdaki atasözlerini, anlamlarıyla eşleştiriniz.

1. Sakla samanı gelir zamanı. → tutumluluk
2. Vakit nakittir. → çalışkanlık
3. Üzüm üzüme baka baka kararır. → arkadaşlık

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 177. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİKMetinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

• Sivrisinek şehirden dönünce hayvanlara neler anlatıyor?

CEVAP: İnsanların evlendikleri zaman düğün denilen eğlenceler düzenlediklerini, şarkılar söyleyip oyunlar oynadıklarını anlatıyor.

• Düğün yapılması fikrini ortaya hangi böcek atıyor?CEVAP: Bu fikri ortaya cırcır böceği atıyor.

• Böcekler korosu hangi böceklerden oluşmaktadır?

CEVAP: Sivrisinekler, karasinekler, ateş böcekleri, cırcır böceği, uğur böceği, arılar ve kelebeklerden oluşmaktadır.

• Hayvanlar bir süre sonra neden düğün yapmak istemiyorlar?CEVAP: Çünkü, Çılgın Böcekler Korosu, sabaha kadar şarkı söyleyip hayvanları canından bezdiriyormuş.

• Aslan şikâyete gelen hayvanlara ne diyor? Aslanın bu davranışını doğru buldunuz mu? Neden?

CEVAP: “Ne şarkısı, ben bir şey duymuyorum.” diyor. Bu davranış doğru değildir. Çünkü, bir şeyden rahatsız olmasa bile başkalarını anlayışla karşılayıp ilgilenmelidir.

• Fil, düğününde böcekleri susturamayınca ne yapıyor? Filin bu davranışı sizce doğru mudur?CEVAP: Koca hortumuyla bütün böcekleri  çekip hortumunun içine toplamış. Sonra da hepsini dışarı püskürtmüş. Bu davranışı doğru değildir. Ne olursa olsun birisine karşı nazik olmalıyız.

• Metnin ana fikri nedir?

CEVAP: Davranışlarımızda ölçülü olmalıyız.

• Metinde en çok hangi karakteri sevdiniz? Neden?

CEVAP: En çok ayıyı sevdim. Çünkü, cırcır böceği zaten sürekli şarkı söylediği için onun düğünde şarkı söylemesini istememiştir.

5. ETKİNLİK

Metinden alınan aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimenin zıt anlamlısını yazınız. Bu kelimelerin zıt anlamlılarını birer cümlede kullanınız.

Ormanın birinde pek çok hayvan yaşarmış.
Zıt Anlamlısı: az
Cümlem: Burada az sayıda öğrenci var.

Ormanın kralı yaşlı bir aslanmış.
Zıt Anlamlısı: genç
Cümlem: Oldukça genç bir adammış.

Vakit geç olmuş.
Zıt Anlamlısı: erken
Cümlem: Okula daha erken gitmeliyiz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 178. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Metnin hikâye unsurlarını yazınız.

Olay: Sivrisineğin insanların düğününü anlatması üzerinde ormanda Çılgın Böcekler Korosu’nun kurulması ve şarkılarının bitmemesi üzerinde filin onları susturması.

Varlık Kadrosu: Sivrisinekler, karasinekler, ateş böcekleri, cırcır böceği, uğur böceği, arılar, kelebekler, ayı, aslan, pireler, örümcekler, geyik, yılan, fil.

Zaman: Belirsiz bir zaman

Yer: Ormanın biri

7. ETKİNLİK

Sınıfa bir müzik aleti getirmişseniz bu aleti kullanarak arkadaşlarınıza bir ezgi çalınız. Arkadaşlarınızın da çalmalarından sonra müziğin önemi hakkında bir konuşma yapınız.
Konuşmanızda, kendi hayatınızdan örnekler veriniz. Ayrıca dinleme ve konuşma kurallarına uygun hareket etmeyi unutmayınız.

CEVAP: Yemek nasıl bedenimiz için bir gıdaysa müzik de ruhumuz için bir gıdadır. Müzik, söz ve yazı ile ifade etmediklerimizi ifade etmek için kullanılır. Müzik aletlerinin uyumu hayatı hatırlatır. Müzik ile bazen dinlenir, bazen de düşünürüz. Yeni dünyalar keşfederiz. Hayatta hissetmediğimiz tüm duyguları müzik sayesinde hissederiz. Müziksiz bir yaşam çok tatsız olurdu. Duygulu bir varlık olarak insanın yaşamında hep müzik olmalıdır. Ben de müzik dinlerken kendimi yeni düşünceler keşfederken bulurum. Hikaye yazarken müzik dinlerim. Müzik bana ilham verir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 179. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

Belli seslerden oluşan, bir müzik yapıtını söylemek üzere bir araya gelmiş insan topluluğuna koro denir. Beşer kişilik gruplara ayrılınız. Sevdiğiniz dört şarkıyı oylayarak seçiniz. Şarkıları seçme nedenleriniz hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz. Öğretmeninizin yönlendirmesiyle gruplar hâlinde seçtiğiniz bir şarkıyı sınıfta söyleyiniz.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

9. ETKİNLİK

Defterinize “müzik” konulu bir hikâye yazınız. Hikâyenizde hayalî unsurlara yer veriniz. Olayların oluş sırasına ve hikâyede kullanılan unsurlara dikkat ediniz. Ayrıca serim, düğüm ve çözüm bölümlerini oluştururken önceki bilgilerinizden yararlanınız.
Hikâyenize başlık koymayı unutmayınız.
Hikâyenizi bitirdikten sonra, kontrol ederek yazım ya da noktalama yanlışlarınız varsa bunları düzeltiniz. Düzeltme aşamasından sonra hikâyenizi arkadaşlarınıza okuyunuz.
Öğretmeninizin rehberliğinde hikâyelerinizi sınıf veya okul panosunda da sergileyebilirsiniz.

CEVAP: Müzik İle İlgili Hikaye Örneği

ŞİFALI MÜZİK

Bir zamanlar bir ülkenin kralı çok hastaymış. Kralın bir oğlu varmış. Babasının durumuna üzülen prens tedavi bulmak için yollara düşmüş.

Bir gün yine yürürken bir yolcuyla karşılaşmış. Yolcuya derdini anlatınca yolcu ona “Yeşil Köşk denilen yerde bir ihtiyaç odası vardır. Bu odanın kapısında durup ihtiyacın olan şeyi düşünürsen kapı açılır ve içeride istediğin şeyi bulursun.” demiş. Bunu duyan prens köşke gitmiş. Orada tam da tarif edildiği bir kapı duruyormuş. Prens aklından “Babamın iyileşmesini istiyorum.” diye geçirmiş. Kapı kendi kendine açılmış. Ancak odada ortada duran bir kemandan başka bir şey yokmuş. Mecburen kemanı alıp ülkesine dönmüş.

Babasının yanına dönen prens ona ölmeden önce keman çalmak istemiş. Kemanın sesini duyan kralın rengi yerine gelmeye başlamış. Yavaş yavaş gözlerini açıp ayağa kalkmış. Prens bu duruma çok sevinmiş.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Sınıfınıza sevdiğiniz bir şairin şiirlerinden örnekler getiriniz.

SERÇE KUŞU

Bu sabah bahçede karşıma
Küçük bir serçe kuşu geldi;
Havuzun taşına kondu,
Bir içti, bir doğruldu,
Nasıl da korkuyordu.

Sen hiç korkma serçe kuşu,
Suyunu rahat rahat iç,
Sıhhat afiyetle uç,
İnsanoğlu çeşit çeşit
Beş parmağın beşi bir mi?

Necati CUMALI

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Şerife Bacı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.