Cevap Yaz
28 Temmuz 2021, 19:26
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 204-205-206-207-208-209. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 7. Tema BİREY VE TOPLUM Sayfa 204, 205, 206, 207, 208, 209 “Eskiciyle Para Babası” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 204. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Sizce bütün insanların yaşam şekli aynı olsaydı, bu güzel olur muydu? Neden?

CEVAP: Güzel olmazdı. Herkesin yaşam şeklinin aynı olması ile insanların birbirinden öğrenecekleri şeyler azalır ve yardımlaşma kavramı ortaya çıkmazdı. Çünkü insanlar birbirlerinden etkilendiği ve birbirlerine yardım ettiği sürece sağlıklı toplumlar olur.

2. “Azıcık aşım, kaygısız başım.” atasözünden ne anlıyorsunuz?

CEVAP: Bu atasözünden insanların az varlığı olduğu zaman bununla ne yapacaklarını düşünmelerine gerek kalmaması ve huzurlu bir yaşam sürmelerini anlıyorum.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 206. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Okumanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 206. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

Tahtaya bir daire çiziniz. Daireyi on iki parçaya ayırarak aşağıdaki kelime ve kelime gruplarını dairenin içine yatay, dikey ya da eğik şekilde yazınız. Dairenin, kelimelerin içine yazılacağı bir büyüklükte olmasına dikkat ediniz.

İki kişilik gruplara ayrılınız. Öğretmeninizin kontrolünde tahtaya çıkınız. “Çarkı çevirmek” ya da “anlamı tahmin etmek” görevlerinden birini seçiniz. Çarkı çevirmek isterseniz grup arkadaşınızın sırtı size dönükken işaret parmağınızı çarkın üzerinde orta hızda çeviriniz. Arkadaşınız size “Dur.” dediğinde parmağınızın üzerinde olduğu kelimeyi söyleyiniz. Arkadaşınızdan kelimenin anlamını tahmin etmesini isteyiniz. Kelimelerin anlamlarını en çok bilen grup yarışmayı kazanacaktır. Tahminlerinizi kelimenin sözlük anlamına bakarak kontrol ediniz.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız. Kelimelerin sözlük anlamları verilmiştir.

 • Eskici: Her türlü eski eşya alım satımıyla uğraşan kimse.
 • Gırtlak: Soluk borusunun üst bölümü, ümük, imik, hançere.
 • Komşu: Konutları yakın olan kimselerin birbirine göre aldıkları ad.
 • Köşk: Bahçe içinde yapılmış süslü ev, kasır.
 • Hesap: Matematiksel işlem. Bankadaki işlemlerin yapılabilmesi için kişi, kurum ve kuruluşlar adına düzenlenen çizelge.
 • Coşmak: Duygu ve düşünceleri güçlü bir tepki ile dışarı vurmak, galeyan etmek.
 • Özen: Bir işin elden geldiğince iyi olması için gösterilen çaba, itina, ihtimam.
 • Bodrum: Bir yapının yol düzeyinden aşağıda kalan bölümü.
 • Ayrımında Olmak: Farkında olmak.
 • Para Babası: Parası çok, varlıklı kimse.
 • Kuşku: Bir olguyla ilgili gerçeğin ne olduğunu kestirememekten doğan kararsızlık, kuruntu, işkil, şüphe, acaba, şek.
 • Efendi: Buyruğu yürüyen, sözü geçen kimse.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 207. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki hikâye unsurlarını metinden hareketle yazınız.Olay: Uyuyamayan para babasının eskiciyi köküne çağırtması, ona yüz altın vermesi, eskicinin yüz altını bodrumuna gömmesi, altının çalınacağı korkusuyla uyumayan ve şarkı söylemeyen eskicinin altınları para babasına geri vermesi.

Kişiler: Eskici, para babası.

Zaman: Bir zamanlar (geçmiş zaman)

Yer: Para babasının köşkü, eskicinin evi ve bodrumu

4. ETKİNLİK

Metindeki karakterlerin kişilik ve fiziksel özelliklerini yazınız.

PARA BABASI

 • Kişilik Özellikleri: Az uyuyan, yardımsever
 • Fiziksel Özellikleri: Zengin giyimli

ESKİCİ

 • Kişilik Özellikleri: Şarkı söylemeyi seven, çalışkan, mutlu, hesapsız yaşayan, kuşkulu, kanaatkar
 • Fiziksel Özellikleri: Yoksul giyimli, güzel sesli

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 208. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki metni okuduktan sonra soruları cevaplayınız.

• “Eskiciyle Para Babası” metni ile “Pinti” metninin konularının benzer ve farklı yönlerini yazınız.

Benzer yönleri: Altın sahibi olmanın insana huzur vermemesini ele alması

Farklı yönleri: Pintinin altınları kaybetmek istemediği için, eskicinin ise henüz ihtiyaç duymadığı için harcamaması

• “Eskiciyle Para Babası” metnindeki “Para Babası” ile “Pinti” metnindeki “Pinti”nin kişilik özelliklerini karşılaştırınız.

CEVAP: Para babası cömert biridir; bu nedenle altınlarını eskiciye vermiştir. Ancak pinti altınlarını kaybetmemek için gömmeyi tercih etmiştir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 209. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıda verilen görseli inceleyerek metni okuyunuz. Ardından gerçek mutluluğun parayla ilgili olup olmadığı hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda dilimize henüz yerleşmemiş yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılığını kullanmaya özen gösteriniz. “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız araştırma sonucunda ulaştığınız sözleri konuşmanızda yeri geldikçe kullanınız.

CEVAP: Gerçek mutluluk para ile ilgili olsaydı o zaman dünyadaki pek çok insanın mutsuz, pek azının mutlu olması gerekirdi. Ancak insanı mutlu eden şey para değil, zamanın güzelliğidir. Zamanın nasıl akacağını seçmek bizim elimizdedir. Dolayısıyla mutlu olmak da bizim elimizdedir. İçinde bulunduğumuz duruma ayak uydurmak ve bundan tat almaya bakmak mutluluk vericidir. Alman yazar Thomas Mann’ın dedi gibi; “İnsanın kavuşabileceği en büyük mutluluk, kendi durumundan hoşnut olmasıdır.” Bu yüzden ömrümüzü ulaşamayacağımız şeylere adamak yerine elimizdekini güzel görmeli ve mutlu olmaya başlamalıyız.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki karikatürü inceleyiniz. Karikatür hakkındaki düşüncelerinizi yazınız. Yazınızı bitirdikten sonra tekrar okuyarak varsa yazım ve noktalama yanlışlarınızı düzeltiniz.

CEVAP: İnsanın mutluluğu parada araması kendisine yapacağı büyük bir kötülük olur. Çünkü, para yaşamın amacı değil, sadece yaşamı devam ettirmek için araçtır. Hayatını para üzerine kuran insanlar paranın peşinde giderken ömrünün nasıl tükendiğini fark etmez. Paraya ulaşmak için geçen zamandan keyif alamadan bu dünyadan göçüp giderler. Halbuki kişi, ömrünün kısa olduğunu bilmeli, bu ömrü sevdikleriyle en güzel şekilde geçirmenin planını yapmalıdır. Hayat ancak bu şekilde verimli yaşanır.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Aile büyüklerinizden biriyle nasıl bir çocukluk geçirdiği hakkında konuşunuz. Aile büyüklerinizin çocukluk dönemiyle ilgili önemli bulduğunuz bilgileri not ediniz.

CEVAP: Babam çocukluğunda hep arkadaşlarıyla sokakta oyun oynarmış. Ancak o zamanlar sokaklar şimdiki gibi arabalarla dolu değilmiş. Çamurdan askerler, tahtadan arabalar yaparlarmış. Gün batınca eve gelirmiş. Okul zamanı okula gider, yaz tatilinde dükkanlarda çırak olarak çalışarak harçlığını kazanırmış.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 60-61-62-63-64-65. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

10 Mayıs 2020, 12:38

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3304

Bu cevap ödevlerime çok yardımcı oluyor

20 Nisan 2021, 21:17

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3304

Bana da çok yardımcı oluyor ama ben sizin yazdığınızın aynısını yazmıyorum bu yazdıklarınızı okuyup aklıma daha çok şey gelmesini sağlıyor aynısını yazmıyorum yani okuduğum da bana ilham veriyor yani kendim bir şeyler bulabiliyorum

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.