28 Temmuz 2021, 19:26
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 210-211-212-213-214-215. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 7. Tema BİREY VE TOPLUM Sayfa 210, 211, 212, 213, 214, 215 “Ah Heidi Neredesin?” Metni Etkinlik Cevapları

 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 210. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK1. Sizce gelecekte insanların hayatında ne tür değişiklikler olacaktır?

CEVAP: Bence gelecekte insanların yaşamında teknoloji çok büyük bir yer kaplayacak. Her işi yapan robotlar olacak ve insanlar çalışmak yerine robotları daha fazla geliştirmek için uğraşacaklar.

2. Gelecekle ilgili hangi planları yapıyorsunuz? Bu planları gerçekleştirmek için neler yapmanız gerekecek?

CEVAP: Gelecekte başarılı olmak istediğim meslek ve görmek istediğim şehir ve ülkeler ile ilgili planlar yapıyorum. Bu planları gerçekleştirmek eğitim hayatımda çok başarılı olmam ve kendimi geliştirmem gerekir. 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 212. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinden alınan bazı kelimeler gökkuşağının renkleri üzerinde harfleri karışık olarak verilmiştir. Bu harflerden anlamlı kelimeler oluşturunuz. Bulduğunuz kelimeleri aşağıdaki anlamlarına göre satır başlarına yazınız. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.–––––GÖKKUŞAĞI––––– Düşmekte olan yağmur damlacıklarında Güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla gökyüzünde oluşan yedi renkli, kemer biçimindeki görüntü.
–––––––IRK–––––––– Kalıtımsal olarak ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu.
–––––HUYSUZ––––––– Huyu iyi olmayan, kötü huylu.
–––––MARİFET–––––– Ustalık, hüner, uzmanlık.
––––––BÜYÜCÜ–––––– Büyü yapan kimse.
–––––DOĞAÜSTÜ–––––– Doğa yasalarına uymayan, doğa yasalarıyla açıklanamayan.

Cümlelerim

 • Pencereden gökkuşağını seyrediyorduk.
 • Bu kitap tüm ırkları içeriyor.
 • İhtiyar adam huysuz birine dönüştü.
 • Çok marifetli bir kız kardeşim var.
 • Üzgün büyücü ormana doğru yola çıktı.
 • Doğaüstü olayları hep merak etmişimdir.

 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 213. Sayfa Cevapları2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

• Yazara göre insanları birbirinden ayıran en önemli şey nedir?

CEVAP: Düşünceleri ve hayalleridir.• Yazar Heidi’yi neden seviyor?

CEVAP: İkisi de hayal kurmayı sevdiği için Heidi’yi seviyor.

• Heidi nasıl bir çocuktur?

CEVAP: Heidi, huysuz dedesine bile yaşam coşkusu aşılayacak kadar iyimser ve her zaman bildiğini okuyacak kadar da inatçı bir çocuktur.• Yazar uyurken ne diliyor?

CEVAP: Yazar bir an önce büyümek ve çocukken yapamadıklarını yapmayı diliyor.

• Yazarın büyümesine rağmen tek başına yapamadığı şey nedir? Sizin geçmişte yapamadığınız hâlde bugün rahatlıkla yapabildiğiniz şeyler nelerdir?

CEVAP: Yazar büyümesine rağmen gökkuşağının altından tek başına geçemiyor. Ben okula başladığımda tek başıma gelemezdim, ancak şimdi tek başıma gelebiliyorum.3. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Metnin konusu: Hayal kurmak

Metnin ana fikri: Çocuklar için hayat, hayal kurmak ve eğlenmektir.4. ETKİNLİK

Satır sonuna sığmayan kelimeleri bölmek için kısa çizginin ( – ) kullanıldığını hatırlayınız. Kısa çizginin yaygın olarak kullanıldığı yerler hakkında aşağıda verilen bilgileri okuyunuz.

 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 214. Sayfa CevaplarıAşağıdaki kelimelerin satır sonlarına sığmadığında nasıl bölüneceğini örnekteki gibi gösteriniz.

 • kitap → ki – tap
 • babaanne → baba – anne
 • arabalar → araba – lar
 • kapıcı → kapı – cı
 • azimli → azim – li
 • haftalık → hafta – lık
 • edebiyat → edebi – yat
 • toplama → topla – ma

5. ETKİNLİK

Metinde geçen “Heidi”nin geçmişten günümüze çocukların zevkle izlediği bir çizgi film karakteri olduğunu biliyor musunuz? Siz daha çok hangi çizgi filmleri izliyorsunuz? Çizgi filmler dışında izlediğiniz diğer programların adları nelerdir?

CEVAP: Ben eskiden yayınlanan çizgi filmleri izlemeyi seviyorum. Bu çizgi filmleri bana ablam öğretmişti. Ben de izlediğimde daha güzel olduklarını fark ettim. Bunlar Ay Savaşçısı, Pokemon, Şirinler ve Ninja Kaplumbağalar’dır.

 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 215. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Aile büyüklerinizin çocukluklarında nasıl zaman geçirdiklerini, hangi oyunları oynayıp hangi çizgi filmleri izlediklerini arkadaşlarınıza anlatınız. Büyüklerinizin çocukluk dönemleriyle kendinizinkini karşılaştırınız.

CEVAP: Aile büyüklerim çocukken oyuncak alamadıkları için kendi oyuncaklarını yaparmış. Erkekler tahtadan askerler ve arabalar yaparmış. Kızlar da bebeklere kıyafet diker ve çamurdan yemek yaparmış. Eskiden çizgi film olarak Şirinler, Temel Reis, Hayalet Avcıları ve He-Man (Himen) izlerlermiş. Günümüzde çocuklar oyuncaklara kolay ulaşırken eskiden böyle bir imkan yokmuş. Bu nedenle çocuklar kendilerine oyuncak bulurmuş.

7. ETKİNLİK

Bildiğiniz meslek adlarını söyleyiniz. İleride seçmeyi düşündüğünüz meslekte yapmak istediklerinizi aşağıdaki alana yazınız. Yazdıklarınıza bir başlık koymayı unutmayınız.

CEVAP: ASTRONOT OLMAK

İleride bir astronot olmak istiyorum. Çünkü, uzayı çok seviyor ve merak ediyorum. Bir astronotun yaşamı çok farklı ve eğlenceli olur. Herhangi bir gezegene gitmek, orada yeni canlılarla tanışmak benim yapmak istediğim bir şey. Böylece hem kendim için hem de dünya için keşif yapabilirim. Uzay boşluğunda süzülmek ve durmadan araştırma yapmak için bu mesleği seçmek isterim.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Türkçenin konuşulduğu ülkeler ve dilimizin genel özellikleri hakkında araştırma yapınız.

CEVAP: Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Türkçe, sözcüklerin eklerle yapıldığı ve çekildiği, sondan eklemeli bir dildir. Türkçede eski dönemlerden beri bir sözcüğün birden fazla anlamı karşıladığı görülmektedir. Türkler dünya üzerinde geniş bir coğrafyaya dağıldığı için, Türkçenin birçok lehçesi ve bu lehçelere bağlı yerel konuşma özelliği gösteren ağızları bulunmaktadır. Türkiye, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Azerbaycan, Suriye ve Irak’ta Türkçe konuşulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Şerife Bacı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
24 Mart 2022, 15:25

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3604

mükemmel olmuş etkinlikler doğru ve iyi açıklamalı

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.