Cevap Yaz
12 Ağustos 2021, 20:10
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 240-241-242-243-244-245. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 8. Tema BİLİM VE TEKNOLOJİ Sayfa 240, 241, 242, 243, 244, 245 “Beyin Ne İş Yapar?” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 240. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir?

CEVAP: İnsan beyni duyu organlarından gelen uyarıları değerlendirir ve tepki verir. Alınan kararların iletilmesi omirilik ve sinir sistemi sayesinde gerçekleştirir. Bu sistem ile beyin vücudumuzdaki organları yönetebilir.

2. Sizce bilgisayarlar insan beyninden daha zeki midir? Neden?

CEVAP: Bence bilgisayar insan beyninden daha zeki değildir. Çünkü bilgisayar da insan beyninin bir ürünüdür. Bilgisayarı insanlar yapmıştır. Bilgisayarlar kendi kendine çalışmaz. İçindeki yazılım ve programlar ile çalışır. Bu yazılımları da insanlar hazırlar ve bilgisayara yükler.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 242. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metni okumanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 242. Sayfa

2. ETKİNLİK

Aşağıda, okuduğunuz metinden alınan bazı kelime ve kelime grupları verilmiştir. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından aşağıdaki oyunu oynayınız.

sinir sistemi – İnternet ağı – organ – mesaj – duyu – uyarı
hafıza – ses – göz – burun – koku – kalp
tost – ceviz – yönetmek – işlem – hücre – kabuk
kafatası – bilgisayar – klavye – kas – kol – parmak

Dörder kişilik gruplara ayrılınız. İş birliği içerisinde grubunuza bir isim belirleyiniz, sonra bir arkadaşınızı grubunuzun sözcüsü olarak seçiniz. Öğretmeninizin yönlendirmesiyle tahtaya çıkarak yan yana sıralanınız.
Sözcü olarak seçilen kişi dışındaki üç kişi, yukarıdaki kelime ya da kelime gruplarından birini seçer ve bunları söylemeden kelime ya da kelime gruplarının çağrıştırdığı bir kelimeyi grubun sözcüsüne söyler. Sözcü, arkadaşlarının söylediklerinden hareketle seçilen kelimeyi bulmaya çalışır. Gruplar buldukları her kelime için 1 puan alırlar. En çok puanı alan grup oyunu kazanır.
Oyuna bütün kelimeler bitinceye kadar devam ediniz. Metinde anlamını bilmediğiniz diğer kelimeleri de oyuna dâhil edebilirsiniz. Oyun sonrasında kelimelerle ilgili tahminlerinizi sözlük anlamlarıyla karşılaştırmayı unutmayınız. Anlamını öğrendiğiniz kelime ve kelime gruplarını anlamlarıyla birlikte sözlüğünüze yazınız.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 243. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

• Vücudumuzdaki haberleşme ağının adı nedir?

CEVAP: Sinir sistemidir.

• Sinir sitemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder?

CEVAP: Saatte 240 km bir hızla hareket eder.

• Vücudumuzun fonksiyonlarını yöneten ve denetleyen organ hangisidir?

CEVAP: Beynimizdir.

• Kafatası kaç parçadan oluşmaktadır?

CEVAP: Sekiz parçadan oluşmaktadır.

• Sinir sitemi beyinle nasıl iletişim kurar?

CEVAP: Vücudumuzun her organından ve her bir noktasından beynimize mesajlar gider. Gözümüze gelen görüntüler, kulağımıza gelen sesler, burnumuza gelen kokular, dilimizin tattığı tatlar… Hepsini sinir sistemimizin, beynimize yolladığı mesajlar aracılığıyla bilebiliriz.

• Metnin konusu nedir?

CEVAP: Beynin çalışma sistemi

• Metnin ana fikri nedir?

CEVAP: Beynimiz tüm vücudumuzu yöneten ve denetleyen organdır.

4. ETKİNLİK

Okuduğunuz metne farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve bunları seçme nedenlerinizi yazınız.Birinci başlığım: YÖNETİCİ BEYİN
Bu başlığı seçme nedenim: Beynimiz vücudumuzu yöneten organdır.

İkinci başlığım: SESSİZ MESAJ
Bu başlığı seçme nedenim: Sinir sistemi aracılığıyla beynimiz ve vücudumuz arasında hızlı bir mesaj alışverişi vardır.

5. ETKİNLİK

Metinden hareketle beynimizin çalışma şeklini düşününüz. Çevrenizde gördüğünüz teknolojik araç ve gereçlerden hangisi ya da hangileri bu şekilde çalışıyor? Nedenleriyle birlikte aşağıdaki yazma alanına yazınız.

CEVAP: Bilgisayar beynimiz gibi çalışmaktadır. Bilgisayara bir soru sorduğumuzda cevaplar veya bir ekranı açmasını istediğimizde bunu algılar ve yapar. Daha önce kaydettiğimiz bilgileri saklar ve gerektiğinde ulaşmamızı sağlar.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 244. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) “06-15 Yaş Grubu Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya” araştırması sonucunda verilen aşağıdaki bilgileri okuyarak grafiği inceleyiniz. Grafikle ilgili soruları cevaplayınız.

1. En çok bilgisayar kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 11-15 yaş grubudur.

2. En az cep telefonu kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 06-10 yaş grubudur.

3. İnterneti en çok kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 11-15 yaş grubudur.

4. Cep telefonunu en çok kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 11-15 yaş grubudur.

5. Çocukların bu yaşlarda İnternet ve cep telefonunu kullanarak zaman geçirmelerini doğru buluyor musunuz? Neden?

CEVAP: Doğru bulmuyorum. Çünkü bu yaştaki çocuklar için öğrenme ve oynama çağıdır. Çocuk oyun oynayarak zaman geçirmeli ve doğru davranışlar öğrenmelidir. Ayrıca ekrana bu kadar uzun süre bakmak çeşitli göz hastalıklarına neden olabilir. İnternet nedeniyle çocuklar gerçek dünyadan uzaklaşabilir.

6. Siz zamanınızın ne kadarın İnternet kullanarak geçiriyorsunuz? Gereğinden fazla İnternet kullanmanın zararları hakkındaki düşüncelerinizi açıklayınız.

CEVAP: Ben gün genellikle 2-3 saat İnternet kullanıyorum. Gereğinden fazla İnternet kullanmak insanı sosyalleşmekten ve dünyadan uzaklaştırır. Göz hastalıkları ortaya çıkar. Ayrıca insanlar öğrenme ve okuma için zaman ayıramaz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 245. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

“Bilim ve teknolojideki gelişmeler sonucunda gelecekte insan beynine benzer bir makine yapılabilir mi? Eğer yapılırsa bu makine hangi alanlarda kullanılabilir? Sizce böyle bir buluş yapılmalı mı?” sorularından hareketle bir yazma konusu belirleyiniz. Yazınızı sonraki sayfada yer alan alana yazınız. Yazmaya başlamadan önce yazmak istediğiniz konuda yer vereceğiniz bölümleri zihninizde tasarlayınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.

CEVAP: SAĞLAM HAFIZA

Gelecekte insan beynine benzeyen bir makine yapılabilir. Bu makinenin en önemli özelliği hafızası olmalıdır. Çünkü, insanların sorunlarından birisi bazı bilgileri çabuk unutmalarıdır. Bu makine ise hiçbir zaman hiçbir şeyi unutmamalıdır. Yani yüz yıl önce öğretilen bir bilgiyi yüz yıl sonra hatırlamalı ve insanlara anlatmalıdır. Böylece bir konuda doğru bilgiye erişmek mümkün olacaktır. Zaman zaman savaşlar, afetler ve göçler yaşanmaktadır. Böyle konularla ilgili geçmişe dönük araştırma yaptığımızda yeterli ve doğru bilgiye ulaşmakta zorlanıyoruz. Bu bilgileri kaydeden makine öğrencisine anlatır gibi anlatmalı ve insanlara ışık tutmalıdır.

Yazınızın içeriğine uygun bir resim yapınız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 245. Sayfa

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Dünyaca ünlü bilim insanımız olan Aziz Sancar hakkında güvenilir kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri kullanarak Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı hazırladıktan sonra birkaç kez prova yapınız.

CEVAP: Prof. Dr. Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesinde 8 çocuğun 7.si  olarak dünyaya geldi ve hiç eğitimi olmayan anne ve babası  çocukları için eğitimin önemli olduğunun bilinciyle onların okumalarını sağladı. Prof. Sancar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduktan sonra ABD’ye lisansüstü eğitim için gitti ve doktora derecesini Moleküler Biyoloji alanında aldı. Prof. Sancar DNA tamiri ve hücre döngüsü gibi alanlarda uzmanlaştı. 2015 yılında Kimya alanında Nobel ödülünü DNA tamirinin mekanik çalışmaları ile ilgili yaptıkları çalışma ile aldı.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 60-61-62-63-64-65. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.