23 Temmuz 2021, 10:15
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 29-30-31-32-33-34-35. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 1. Tema ÇOCUK DÜNYASI Sayfa 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 “Rafadan Tayfa İle Sokak Oyunları” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 29. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

Soğuk havalarda evde veya sınıfta oynamaktan hoşlandığınız oyunlar nelerdir? Bu oyunları neden sevdiğinizi açıklayınız.CEVAP: Soğuk havalarda evde tabu, sınıfta da isim-şehir oynamaktan hoşlanırım. İnsanları düşünmeye zorlayan ve kelime bilgisini arttıran oyunları çok severim.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 33. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinden anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyiniz. Bunları aşağıdaki yazma alanına yazınız. Bu kelimelerin anlamlarını, görsellerden ve içinde geçtiği cümlelerde hareketle tahmin edip yazınız. Tahminlerinizi kelimelerin sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri sözlüğünüze yazdıktan sonra bunları birer cümlede kullanınız.CEVAP: Bazı kelimeler ve anlamları;

Pırıltı: Pırıldayan şeyin yansıttığı ışık.

Söğüt: Söğütgillerden, sulak yerlerde yetişen, yaprakları almaşık ve alt yüzleri havla örtülü büyük bir ağaç.

Saka: Ötücü bir kuş.Saksağan: Kargagillerden, karnı beyaz, kanatları ve kuyruğu kül rengi diğer yerleri parlak, kara, uzun kuyruklu kuş.

Cümlelerim:

  • Pırıltılı bir elbise giymişti.
  • Seni söğüt ağacının altında bekliyorum.
  • Babam benim için bir saka almış.
  • Bu ormanda çok sayıda saksağan yaşar.

2. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.Metnin konusu: İsim-şehir oyununun oynanışı

Metnin ana fikri: İsim-şehir oyunu eğlenceli ve eğiticidir.

3. ETKİNLİK

Metne farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları belirleme nedenlerinizi sözlü olarak açıklayınız.Birinci başlığım: Kelime Avı (Metinde anlatılan oyuna uygun bir isim olduğu için)

İkinci başlığım: Eğlenceli Eğitim (Bu oyunu oynarken eğlendiğim ve farklı kelimeler öğrendiğim için)

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 34. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİKAşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Çocukların oynadıkları oyunun özellikleri nedir?

CEVAP: En az iki kişiyle oynanır. Alfabeden seçilen harf ile başlayan isim, şehir, hayvan, eşya gibi konu başlıklarına cevaplar verilir. Oyun sonunda en çok puan toplayan kazanır.

Cevaplarına göre oyuncuların 10 ya da 5 puan almasının sebebi nedir?CEVAP: Bir konu başlığına diğer oyuncuların yazmadığı cevabı yazan kişi 10 puan alır. En az iki kişi aynı cevabı verdiyse aynı cevabı yazanlar 5 puan alır.

Oyunu hangi oyuncu kazanıyor?

CEVAP: Oyun sona erdiğinde en fazla puana sahip oyuncu oyunu kazanır. (Metinde kahverengi kazaklı çocuk kazanmıştır.)

“İsim-Şehir” oyununda aklımıza ilk gelen kelimeyi yazmamak neden önemlidir?CEVAP: Bizim aklımıza gelen ilk kelime başka oyuncuların da aklına gelecektir. Aynı cevabı vermemek için aklımıza gelen ilk kelimeyi yazmamalıyız.

“İsim-Şehir” oyunu çocuklara hangi özellikleri kazandırmaktadır?

CEVAP: Bu oyun çocukların konuya odaklanma alışkanlığını geliştirmeyi, akıl yürütmeyi ve mantığını etkili bir şekilde kullanmayı öğretir.

Siz metindeki oyuncularla bu oyunu oynasaydınız, kazanır mıydınız? Neden?CEVAP: Kazanırdım. Kitap okuduğum için pek çok kelime öğreniyorum.

5. ETKİNLİK

Metinde geçen oyuncuların fiziksel ve kişisel özelliklerini yanlarına yazınız.

fiziksel ve kişisel özellikler

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 35. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

…En çok puan alarak oyunu kazanan grubu alkışlayınız. Bu oyunu sevip sevmediğinizi nedenleriyle birlikte defterinize yazınız.

CEVAP: Bu oyunu çok sevdim. Çünkü bu oyunu oynarken cevapları bulmak için düşündüm ve arkadaşlarımla görüşlerimizi paylaştık. Bu durum hem eğlenceli hem de öğretici oldu.

7. ETKİNLİK

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen araştırma sonucunda edindiğiniz bilgilerden hareketle eğitici ve öğretici oyunlardan biri hakkındaki konuşmanızı yapınız. Oyunun ortaya çıkışı, özellikleri ve kuralları hakkında arkadaşlarınızın size yöneltecekleri soruları cevaplayınız. Aynı şekilde siz de onları dinlerken sorular yöneltebilirsiniz. Konuşmanızda konu dışına çıkmamaya özen gösteriniz.

CEVAP: Tabu, takım arkadaşının anlatmaya çalıştığı kelimeyi tahmin etmek üzerine bir kelime oyunudur. Bu oyun kartlarla iki takım halinde oynanmaktadır. Her kartta takım arkadaşınıza anlatacağınız kelime ve bu işi yaparken kullanmamanız gereken beş kelime yazmaktadır. Belirlenen süre içinde kelimeyi yasak kelimeleri kullanmadan anlatmanız gerekmektedir. Başarıyla anlatılan her kelime bir puandır. Süre bitince sıra karşı takıma geçer. Belirlenen tur sayısı sonunda en çok puan toplayan takım kazanır. Tabu oyunu kişilerin kelime bilgisini arttıran ve ifade becerisini geliştiren bir oyundur.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Ülkemizde oynanan bir halk oyunun ortaya çıkışını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

CEVAP: Zeybek oyunlarının ortaya çıkışı

Zeybeklerin ortaya çıkışı 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Hafif silahlı ve güvenliği korumakla görevli kimselerdir. Selçuklular zamanında Aydın ve Teke taraflarında böyle bir asker sınıfı teşkil edilmiştir ki, bunlara “Efe” de denir. Bunların kendilerine mahsus kıyafetleri vardır. Zeybek ise eskiden Batı Anadolu’da bir efenin buyruğundaki köy yiğitlerine verilen addır. Zeybekler bir teşkilat değil, akıncı birliği olarak karşımıza çıkmışlardır. Kurtuluş savaşında gösterdikleri üstün başarılardan dolayı toplum tarafından kabul edilmiş ve kahraman olarak görülmüşlerdir. Günümüzdeki zeybek oyunu ve dans figürleri de onların bu özelliklerini ifade etmektedir. Efe’nin tek başına dans etmesi; müziğe göre dans etmemesi, müziğin efenin dansına göre çalması bu ifadelerden bazılarıdır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Şerife Bacı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.