25 Temmuz 2021, 12:24
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 61-62-63-64-65-66. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 2. Tema MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Sayfa 61, 62, 63, 64, 65, 66 “Beni De Tanık Olarak Göster!” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 61. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

Size göre bir ülkeyi yöneten kişi hangi özelliklere sahip olmalıdır?

CEVAP: Disiplinli, ileri görüşlü, çalışkan, dürüst, milletini seven, mantıklı birisi olmalıdır.

Tartışmalı bir konuda haklılığınızı kanıtlamak için hangi yollara başvurur, kimlerden yardım istersiniz?
CEVAP: Konu hakkında çok şey öğrenirim ve bildiklerimi nereden öğrendiğim konusunda güvenilir kaynaklar gösteririm. Çok bilgili araştırmacılardan, bilginlerden, yazarlardan alıntılar yaparım. Bilimsel verilerden faydalanırım.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 63. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıda karışık olarak verilen harflerden okuduğunuz metinde geçen anlamlı kelimeler oluşturunuz. Oluşturduğunuz kelimeleri ilgili anlamın altına örnekte olduğu gibi yazınız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 63. Sayfa
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 64. Sayfa Cevapları2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Atatürk arkadaşıyla nerede karşılaşıyor?

CEVAP: Balıkesir gezisinde karşılaşıyor.Arkadaşı, Atatürk’e hangi sorunundan bahsediyor?

CEVAP: Yüzde yüz haklı olduğu bir davada mahkemenin kendisini suçlu bulduğundan bahsediyor.

Atatürk, kimden arkadaşının sorununun çözümü için yardımcı olmasını istiyor?
CEVAP: Geziye birlikte çıktığı genç bir adliye müfettişinden yardımcı olmasını istiyor.

Genç adliye müfettişi Atatürk’e nasıl bir cevap veriyor?CEVAP: Kararın kurallara uygun olduğunu, yasal bir değişiklik olamayacağını söylüyor.

Atatürk arkadaşının davasına nasıl katkıda bulunuyor?

CEVAP: Arkadaşının mahkemesine tanık olarak katılacağını söylüyor.

Metinden hareketle Atatürk’ün “adalet”e bakışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CEVAP: Atatürk, adaletin doğru işlemesine çok önem vermektedir. Bir kişinin haksız yere ceza çekmemesi için elinden gelen çabayı göstermiştir. Adaletin yasalara ve kurallara uygun çalışması için uğraşmıştır.3. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinle ilgili üç soru yazıp bunları cevaplayınız.

1. Soru: Atatürk karşılaştığı arkadaşını nereden tanımaktadır?
Cevap: Arkadaşını Kurtuluş Savaşı’ndan tanımaktadır.

2. Soru: Genç adliye müfettişinin konuda direnmesi doğru mudur?
Cevap: Doğrudur. Çünkü insan ne olursa olsun doğruyu söylemeli ve savunmalıdır.3. Soru: Bir davada tanığın önemi nedir?
Cevap: Tanık olayı gözleriyle görmüş kişidir. Bu nedenle onların bildikleri mahkemenin sonuçlanması için çok önemlidir.

4. ETKİNLİK

Sizce Atatürk arkadaşına yardım ederken neler hissetmiş olabilir? Siz arkadaşlarınıza yardım ederken neler hissediyorsunuz? Aşağıdaki yazma alanına yazınız.

CEVAP: Birine yardım ettiğimde hem iyilik yapmanın huzurunu yaşarım, hem de birinin sıkıntısı çözüldüğü için sevinirim. Yardımlaşma her iki tarafı da mutlu eder. Yardım ettiğimiz insanlar da zor günlerimizde bize yardım eder. Bu yüzden arkadaşlarımla yardımlaşmayı çok severim. Atatürk de arkadaşına yardım ettiği ve adaletin doğru çalışmasına sebep olduğu için sevinmiştir.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 65. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

a. “Beni de Tanık Olarak Göster! ’’ metninden alınan aşağıdaki paragrafı okuyunuz. Paragraftaki noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

b. Aşağıdaki paragrafta ( ) içine uygun noktalama işaretlerini yazınız.CEVAP: Caner evden çıkarak okula doğru yürümeye başladı. Biraz gittikten sonra kolundaki saate baktı ( . ) Saat 7 ( ) yi çeyrek geçiyordu ( . ) Kendi kendine ( ) Biraz hızlansam iyi olacak. ( ) diye söylendi ( . ) Adımlarını hızlandırdı ( . ) Okulun yanındaki kırtasiyeye varınca Ah( ) met ( ) i gördü ( . ) Ahmet iyi bir çocuktu fakat sık sık okula geç kalıyordu. Acaba Ahmet ( , ) ( ) Erken kalkan yol alır. ( ) atasözünü biliyor muydu ( ? )

6. ETKİNLİK

Okuduğunuz metnin başlığını aşağıdaki noktalı alana yazınız. Sizce, başlık metin için uygun mu? Siz yazarın yerinde olsaydınız metne hangi başlığı koyardınız? Seçtiğiniz başlığı ve bu başlığı seçme nedeninizi yazınız.

Metnin başlığı: “Beni De Tanık Olarak Göster!” Başlık metin için uygundur.
Seçtiğim başlık ve seçme nedenim: “Doğru Adalet” başlığını seçtim. Çünkü metinde Atatürk’ün adalete bakışı anlatılmaktadır. Adaletin yanlış kararının düzeltilmesini istemektedir.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 66. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

a. “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen araştırmada aldığınız notlara bakarak Atatürk’ün kişilik özelliklerini uygun yerlere yazınız. Ardından kendi kişilik özelliklerinizi de yazınız.

Atatürk’ün kişilik özellikleri: İleri görüşlü, sabırlı, disiplinli, idealist, yaratıcı fikirli, açık sözlü, mantıklı, çalışkan

Benim kişilik özelliklerim: Yaratıcı fikirli, açık sözlü, tembel, disiplinsiz.

Benzerliklerimiz ve farklılıklarımız: Yaratıcı fikirli ve açık sözlü olmamız benzemektedir. Atatürk çalışkan ve disiplinli biridir; ancak ben disiplinsiz ve tembel biriyim.

b. Size göre iyi bir liderin taşıması gereken kişilik özelliklerini yazınız.

CEVAP: İyi bir lider ileri görüşlü olmalıdır. İleride yaşanabilecek gelişmeler konusunda fikir sahibi olmalıdır. Halkına karşı dürüst ve açık sözlü olmalıdır. Yaratıcı fikirleri olmalıdır. Herkesin aklına gelemeyecek düşünceleri ve sorunları çözebilecek pratik bir zekası olmalıdır. Vatanını ve milletini sevmeli, onların iyiliği için çalışmalıdır. Öğrenmeye açık olmalı, her zaman araştırmalıdır.

c. Atatürk’le benzeşen yönlerinizi, örnekler vererek arkadaşlarınıza açıklayınız.

CEVAP: Atatürk ile açık sözlü olmamız benziyor. O da düşüncelerini çekinmeden başkalarıyla paylaşırdı, ben de paylaşıyorum. Atatürk ile yaratıcı fikirli olmamız benziyor. O bu özelliğini savaşlarda ve inkılaplarda kullanmıştır. Ben ise günlük yaşamda ödevlerime farklılıklar ekleyerek kullanıyorum.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Güvenilir kaynaklardan yararlanarak Atatürk’ün öğrencilik hayatı hakkında araştırma yapınız. Bunun için http://www.ata.tsk.tr sitesinde yer alan bilgilerden de yararlanabilirsiniz.

CEVAP: Mustafa Kemal, annesinin ısrarı sonucu önce Mahalle Mektebine başlamış, kısa bir süre sonra da Şemsi Efendi’nin yeni metotlarla eğitim öğretim yaptığı özel okula devam etti.  Asker olmasını istemeyen annesine haber vermeden Selanik Askerî Rüştiyesinin sınavlarına girerek başarılı oldu. Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesini dördüncü olarak bitirdikten sonra Manastır Askerî İdadisine girdi. İdadiden de ikinci olarak mezun oldu ve İstanbul’a Harp Okulu’na gitti. 3 senelik Harbiye öğrenimini Teğmen rütbesiyle bitirdi ve Harp Akademisi’ne devam etti. Buradan da Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Şerife Bacı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.