Cevap Yaz
25 Temmuz 2021, 17:05
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 2. Tema MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Sayfa 67, 68, 69, 70, 71 “Atatürk” Dinleme/İzleme Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 67. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Atatürk’ün öğrencilik yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?

CEVAP: Mustafa Kemal, annesinin ısrarı sonucu önce Mahalle Mektebine başlamış, kısa bir süre sonra da Şemsi Efendi’nin yeni metotlarla eğitim öğretim yaptığı özel okula devam etti.  Asker olmasını istemeyen annesine haber vermeden Selanik Askerî Rüştiyesinin sınavlarına girerek başarılı oldu. Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesini dördüncü olarak bitirdikten sonra Manastır Askerî İdadisine girdi. İdadiden de ikinci olarak mezun oldu ve İstanbul’a Harp Okulu’na gitti. 3 senelik Harbiye öğrenimini Teğmen rütbesiyle bitirdi ve Harp Akademisi’ne devam etti. Buradan da Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu.

2. Atatürk’ü büyük bir insan yapan koşullar nelerdir?

CEVAP: Atatürk’ün kişiliği onu büyük bir insan yapmıştır. Vatanseverliği sayesinde yurdu kurtarma isteği duymuştur. Çalışkan ve disiplinli biri olduğu için gece gündüz demeden çalışmış, parlak fikirler üretmiştir. İleri görüşlü olması nedeniyle pek çok inkılap gerçekleştirmiştir. İyi bir lider olması onun iyi bir komutan ve yönetici olmasını sağlamıştır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 68. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Ön sayfadaki görsellerden hareketle dinleyip izleyeceğiniz metinde, Atatürk’le ilgili olarak yer alabilecek bilgileri tahmin ederek aşağıya yazınız.

CEVAP: Metinde Atatürk’ün ailesi, öğrenim hayatı, asker olarak yaptığı görevler ve gerçekleştirdiği inkılaplar hakkında bilgilerin yer aldığını düşünüyorum.

2. ETKİNLİK

Metni izleyip dinlerken size ilginç gelen bilgileri aşağıya yazınız.

CEVAP: Mustafa Kemal’in askerlerin giydiği üniformayı görmesi üzerine subay olmaya karar vermesi, vatanı kurtarabilmek için askerlik görevini bırakıp Bandırma gemisiyle Samsun’a gitmesi, TBMM binasının tamamlanması için Ankaralıların kendi evlerinin çatısındaki kiremitleri getirmesi bilgilerini çok ilginç buldum.

3. ETKİNLİK

Aşağıda bazı kelimeler ve bu kelimelerin anlamları verilmiştir. İzlediğiniz metinden hareketle kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından anlamlarıyla kelimeleri eşleştiriniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 68. Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 69. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

a. İzlediğiniz videoda Atatürk’ün hayatı ile milletimizin özgürlük ve bağımsızlık için verdiği Millî Mücadele anlatılmaktadır. Metinde Atatürk’le ilgili bilgilerin yeterli düzeyde ve ilgi çekici bir şekilde verildiğini düşünüyor musunuz? Nedenleriyle açıklayınız.CEVAP: Bilgileri yeterli ve ilgi çekici buldum. Atatürk’ün vatana olan bağlılığı ve yurdu kurtarma isteğinin küçük yaşlardan beri varlığını, Kurtuluş Savaşı’nda yaptıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması güzel biçimde anlatılıyor. Anlatımda görsellerin kullanılması ve Atatürk’ün sözlerine yer verilmesi anlatım için faydalı olmuş.

b. Siz olsaydınız metinde başka hangi bilgi ve görüntüleri kullanırdınız? Nedenleriyle yazınız.

CEVAP: Ben olsaydım Atatürk’ün ses kayıtlarından birine de yer verirdim. Böylece onun kendi anlatımından düşüncelerini duyardık. Atatürk’ün aile yaşamından biraz daha bahsederdim. Onun evlat edindiği çocukları ve onlarla çekilmiş fotoğrafları kullanırdım. Çünkü o sadece bir asker değil, aynı zamanda manevi bir babaydı. Onun bu yönünün de bilinmesi gerekmektedir.

c. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Bu fotoğraflar Atatürk’ün yaşamının farklı dönemlerine aittir. Bu fotoğraflardan hareketle Atatürk’ün hayatının çeşitli dönemlerindeki çalışmalarına örnekler veriniz.

CEVAP: Atatürk asker olduğu zamanlarda Çanakkale Savaşı’nda komutan olarak görevlendirilmiş ve çok başarılı olmuştur. TBMM kurulduğunda çeşitli toplantılar yaparak ülkenin kurtuluşu için çareler aramıştır. Cumhurbaşkanı olduğunda halkın ihtiyaçlarına kulak vermiş ve çeşitli inkılaplar yapmıştır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 70. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Atatürk’e karşı duygu ve düşüncelerinizi dile getirdiğiniz kısa bir metin yazınız. Sayfanın sağ alt kısmında yer alan yere imzanızı öğretmeninizden de gerekli desteği alarak atınız.

CEVAP: Atam, sen yıkılmak üzere olan bir devletin kurtarıcısı oldun. Vatan ve millet sevgin, çalışkanlığın, kararlılığın ve cesaretin sayesinde Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Hem bir asker hem de devlet adamı olarak büyük başarılar sağladın. Yenilikçi fikirlerinle ülkemizi ileriye taşıdın. Kurduğun bu devletin gelişmesi için her birimiz çok çalışacağız. Seni saygıyla anıyoruz. Ruhun şad olsun.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 71. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

a. “29 Ekim” konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmasına ait aşağıdaki gazete haberini okuyunuz.

b. Siz de öğretmenlerinizin rehberliğinde okulunuzda “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu bir şiir, resim ya da kompozisyon yarışması düzenleyiniz. Bunun için diğer sınıflardan, öğretmenlerinizden, okul idaresinden veya konuyla ilgili resmî kurumlardan yardım alabilirsiniz. Yarışmada ilk üçe giren yarışmacılar için çeşitli ödüller belirleyiniz. Ortaya çıkan ürünlerin değerlendirilmesi için öğretmenlerden ve öğrencilerden oluşan bir komisyon oluşturunuz. Yarışmanız için afişler hazırlayarak okulunuzun çeşitli yerlerine asabilirsiniz.

CEVAP: Atatürk ve Cumhuriyet Konulu Kompozisyon

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. O, Cumhuriyet’i kurarak halkın kendi kararlarını almasını sağlamıştır. Onun bu devrimi ile ülkemiz büyük ilerlemeler katetmiştir.

Vatan toprağı yıkılma tehlikesindeyken Mustafa Kemal kurtuluş planları yaptı. Onun vatan ve millet sevgisi sayesinde yurdumuz düşmanlardan arındı. Halkın sorunlarına kulak verdi ve çözüm aradı. Yenilikçi fikirleri ile pek çok inkılap yaparak ülkemizi ileriye taşıdı. Bu yenilikler içinde bize en büyük armağanı kurduğu Cumhuriyet’tir. Kendisi de “Benim en büyük eserim Türkiye Cumhuriyeti’dir.” demiştir. Halkın kendini yönetmesi olan Cumhuriyet ile demokratik bir devlet anlayışına kavuştuk. Atatürk’ün her adımı çok değerlidir, ancak kurduğu Cumhuriyet her zaman başka bir öneme sahip olacaktır.

Atatürk’ün çabaları ile ulusal bağımsızlığımızı elde etmenin mutluluğu içindeyiz. Onun bu armağanına sahip çıkmak hepimizin başlıca görevi olmalıdır. Bize fikir özgürlüğü kazandıran Ata’mıza sonsuz teşekkürler.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 60-61-62-63-64-65. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

09 Kasım 2019, 13:31

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2993

Merhaba hocam ben melek yaptığınız etkinlikleri çok seviyorum

23 Aralık 2019, 15:30

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2993

Türkçe derslerimi çok anlamıyordum ama artık sizler bana yardım ettiniz ve daha güzel anlıyorum

28 Kasım 2020, 23:50

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2993

Guzel anlatilariniz icin cok tesekkur ederim.

29 Aralık 2020, 13:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2993

Çok güzel anlatıyor bu siteyi çok seviyorum bu siteden dolayı hiç derslerinden geri kalmıyorum artık.Bu da sizin bize yardım ettiğinizi anlatıyor.Güzel anlayışlarının için çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.