Cevap Yaz
01 Ağustos 2021, 19:18
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 85-86-87-88-89-90. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 3. Tema ERDEMLER Sayfa 85, 86, 87, 88, 89, 90 “Size Saygı Duyulmasını İstiyorsanız Dürüst Olun” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 85. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Size göre kendine karşı dürüst olmak ne demektir?

CEVAP: Kendine karşı dürüst olmak, bir durum karşısında o yokmuş gibi davranmak yerine tüm zorluklarıyla kabul etmek ve yüzleşmektir.

2. Hangi durumlarda başkalarının fikirlerinden etkilenirsiniz? Örnekler veriniz.
CEVAP: Birisi yaptığı bir işte başarılı olursa onun fikirlerinden etkilenirim. Mesela sürekli kitap okumanın önemini anlatan bir arkadaşım çok etkili bir konuşma yaptığında onun ne kadar doğru düşündüğünü anlarım ve etkilenirim. Çünkü o kitap okuduğu için kendini ifade etmek becerisi gelişmiştir ve konuşması da iyi olmuştur.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 87. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metni okurken önemli bulduğunuz ifadeleri kendi cümlelerinizle aşağıya not alınız. Belirlediğiniz bu ifadeleri arkadaşlarınıza okuyunuz. Onların belirlediği ifadeleri dinleyerek önemli bulduğunuz ifadelerin benzer olup olmadığı hakkında konuşunuz.

CEVAP: Bir konu hakkında konuşmadan önce düşünmem önemlidir. Eğer konu hakkında düşünmezsem fikirlerimi doğru ifade edemem. Başkalarının düşüncelerini kendi düşüncelerim gibi anlatmak yanlış olur. Ayrıca bilmediğim bir konu hakkında bilmediğimi kabullenmem gerekir. Önemli olan bir şeyler anlatmak değil, kendime karşı dürüst olmamdır.

2. ETKİNLİK

1. Etkinlikte aldığınız notları tablodaki ölçütlere göre değerlendiriniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 87. Sayfa

“Hayır”larınızı ‘’Evet’’e çevirmek için yapmanız gerekenleri açıklayınız.
CEVAP: Metni dikkatli dinlemeli ve önemli gördüğüm yerlerin altını çizmeliyim. Daha sonra işaretlediğim yerleri kendi cümlelerimle kısaca yazmalıyım.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 88. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıda verilen kelimeleri ve kelime gruplarını, sözlük anlamlarından yararlanarak bulmaca içine yerleştiriniz.
çifte standart – dürüstlük – gözlem  – klişe – iç çatışma – portre – eleştiri – samimi – yansıtmak – tutarlı

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 88. Sayfa

1. Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit. —> ELEŞTİRİ
2. Özgünlüğü olmayan, değişiklik göstermeyen, bilineni tekrarlayan. —> KLİŞE
3. Candan, açık yüreklilikle davranan. —> SAMİMİ
4. Kişiye veya duruma göre farklı davranışlarda bulunma, tutarlı olmama. —> ÇİFTE STANDART
5. Doğruluk. —> DÜRÜSTLÜK
6. Bir kimsenin yağlı boya, sulu boya, kara kalem vb. bir yolla yapılmış resmi. —> PORTRE
7. Bir olayın veya gerçeğin, dikkatlice ve planlı bir şekilde ele alınıp incelenmesi. —> GÖZLEM
8. İnsanın bir kavram, konu ya da fikir konusunda çelişkiye düşmesi. —> İÇ ÇATIŞMA
9. Aralarında çelişki bulunmayan, her bakımdan uyumlu. —> TUTARLI
10. Işık, ses, görüntü vb.ni geri göndermek, yansımasını sağlamak. —> YANSITMAK
Anlamını öğrendiğiniz bu kelimelerden dördünü birer cümlede kullanınız.  • Bu kitabı okuyup bir eleştiri yazacağım.
  • Dürüstlük bana göre en güzel erdemdir.
  • Onun yağlı boya ile portresini çizdim.
  • Çevre kirliliği konusunda gözlemlerini anlattı.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 89. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

a. Metinden alınan aşağıdaki cümleleri okuyarak “-ki” ve “-de” ekleriyle “ki” ve “de” bağlaçlarının yazılışlarına dikkat ediniz. Bunlardan bazılarının kendinden önceki kelimeye bitişik yazıldığı hâlde bazılarının neden ayrı yazıldığı konusunda düşününüz.

CEVAP: Bu eklerin olmaması cümledeki anlamı bozuyorsa birleşik, bozmuyorsa ayrı yazılır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 90. Sayfa Cevapları

b. Aşağıdaki cümlelerde yanlış yazılan “de” ve “ki”leri tespit ediniz. Cümleleri doğru olacak şekilde altlarındaki yazma alanlarına yazınız.

– Ahmet’in ki pek güzel olmamış.
– Ahmet’inki pek güzel olmamış.
– İrem’lede seninlede bu iş olmayacak.
– İrem’le de seninle de bu iş olmayacak.

– Bu iş öyle bir işki başarmak çok zor.
– Bu iş öyle bir iş ki başarmak çok zor.

– Kitabın biz de kalmış.
– Kitabın bizde kalmış.

5. ETKİNLİK

Sınıfa getirdiğiniz karikatürleri arkadaşlarınıza göstererek bunlarda verilen mesajlar hakkında arkadaşlarınızla tartışınız. Karikatürlerden en beğendiklerinizi sınıf panosunda sergileyiniz. Bu karikatürleri beğenmenizin nedenleri üzerinde düşüncelerinizi açıklayınız.

karikatür

 

CEVAP: Bu karikatürde dürüst olmanın her şeyden önemli olduğu ifade ediliyor. Bir insan kötülük yapsa bile dürüst olduğunda onun düşünceleri değer görür. Dürüstlük önemli bir erdemdir.

6. ETKİNLİK

Defterinize hayalî unsurlara da yer vererek dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız. Yazınızda serim, düğüm ve çözüm bölümlerine dikkat ediniz. Hikâyenizi yazarken “de” ve “ki”lerin yazımına dikkat ediniz. Hikâyenizi bitirdikten sonra gözden geçirerek yazım ve noktalama yanlışlarınız varsa bunları düzeltiniz. Hikâyenizi arkadaşlarınıza okuyunuz.

CEVAP: DÜRÜST KRAL

Yaşlı kral artık tahta oğullarından birinin geçmesi gerektiğini düşünüyormuş. Ancak üç oğlu varmış. Hangisini seçmesi gerektiğini anlamak için bir yol bulmuş. Üç oğlunu da huzuruna çağırtmış.
Her oğluna bir tohum vermiş ve “Bu tohumları saksıya ekin ve onlara su verin. Bir ay sonra tekrar sizi çağıracağım. O zaman saksılarınızı getirin. Kimin tohumu en güzel açmışsa yeni kral o olacak.” demiş. Her oğlu bir tohum alarak oradan ayrılmış. Tohumları sulamışlar, gübre vermişler, güneşe çıkarmışlar. Bir ay sonra kral yeniden oğullarını yanına çağırmış. Bu sefer halk da yeni kralın kim olduğunu öğrenmek için oradaymış. Kral bakmış, büyük ve ortanca oğlunun tohumları çok güzel açmış; küçük oğlunun ise saksısında açmış bir bitki yok.

Kral halka dönerek açıklama yapmış: “Verdiğim üç tohum da işe yaramazdı. Ancak görüyorum ki iki oğlum başka bir tohum ekerek beni kandırmaya çalıştı. Küçük oğlum ise dürüstlüğüyle kral olmaya layık olduğunu gösterdi. Bir kral tohum yetiştirmese de olur, ancak insanlara karşı dürüst olmalıdır.” diyerek tacını küçük oğluna vermiş.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Sınıfınıza sevdiğiniz 3 kişiye ait fotoğraf getiriniz.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 60-61-62-63-64-65. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.