02 Ağustos 2021, 09:22
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 3. Tema ERDEMLER Sayfa 91, 92, 93, 94, 95 “Sevgi Çelengi” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 91. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

En sevdiğiniz kişiler kimlerdir? Bu kişileri neden seviyorsunuz?

CEVAP: En sevdiğim kişiler annem, babam ve kardeşimdir. Çünkü onlar benim ailemdir. Annem beni dünyaya getirdi ve beni büyüttü. Babam bana her şeyi öğretti. Kardeşim de benim en yakın dostumdur.
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 92. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİKAşağıdaki bilmecelerin cevaplarını şiirde geçen kelimelerden yararlanarak bulunuz. Bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizi bilmecelerin yanındaki noktalı yerlere yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu kontrol etmek için sözlükteki anlamlarıyla karşılaştırınız.

Kutu kutu odalar
İçinde ne güzel
Oyuncaklar kitaplar
Oyun oynar
Şarkı söylerler
Öğretmenler çocuklar
CEVAP: Sınıf
ANLAMI: Öğrencilerin yıllık öğrenime göre ayrıldıkları bölümlerden her biri.

Başlatır o heceden
Çıkarır hep yüceden
Çok oğlu kızı var
Ne de tatlı sözü var

CEVAP: Öğretmen
ANLAMI: Mesleği bilgi öğretmek olan kimse.Uçar dağ gezer
Uçar bağ gezer
Uçar iliksiz
Uçar kemiksiz
CEVAP: Kelebek
ANLAMI: Pul kanatlılardan, vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türleri olan böceklere verilen genel ad.

İçinde kalırsa küçülür
Paylaştıkça büyür.

CEVAP: Sevgi
ANLAMI: İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 93. Sayfa Cevapları2. ETKİNLİK

Şiirin içeriğiyle ilgili üç soru yazınız. Soruları arkadaşlarınıza yöneltiniz. Onların verdikleri doğru cevapları aşağıdaki yazma alanına yazınız.

1. Soru: Şair şiirde kendini nelere benzetmiştir?
1. Cevap: Şair kendini kelebeğe ve çiçeğe benzetmiştir.

2. Soru: Şiirde öğretmenin hangi yaptıklarından bahsediliyor?
2. Cevap: Öğretmenin alfabeyi öğretmesi, bilgi vermesi ve öğrencileri korumasından bahsediliyor.
3. Soru: Şiire neden “Sevgi Çelengi” başlığı konulmuştur?
3. Cevap: Çünkü, şiirde öğretmene duyulan sevgiden bahsedilmektedir.3. ETKİNLİK

Şiirin ana duygusu nedir? Bu ana duyguyu en iyi yansıtan resmi işaretleyiniz. Belirlediğiniz resmin ana duyguyu en iyi şekilde yansıttığı düşüncesine varmanızın nedenini açıklayınız.

CEVAP: Ana duygu, öğretmenin öğrenci için anlamıdır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 93. Sayfa Cevapları4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 94. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Sınıfa getirdiğiniz fotoğrafları aşağıdaki bölümlere yapıştırınız. Bu kişiler hakkında neler düşündüğünüzü, onlara nasıl davrandığınızı ve sevginizi hangi davranışlarla gösterdiğinizi fotoğrafların yanlarındaki yazma alanlarına yazınız.

Anne: Annem evdeki herkesi rahat ettirmek için çalışır. Hepimize sevgi ve merhamet gösterir. Ben de işlerinde ona yardım ederim. Ona sık sık sarılırım.Baba: Babam okul masraflarımızı karşılamak için çok çalışır. İşten geldiğinde ona çay yaparım. Neler yaptığını sorarım.

Kardeş: Kardeşime ödevlerini yapmasında yardım ederim. Ödevlerimiz bittikten sonra birlikte oyun oynarız. Onu başını okşayarak severim.

5. ETKİNLİK

Hayvanlar, konuşamamalarına rağmen sevgilerini beden dilleriyle ifade edebiliyorlar. Siz, sevdiklerinize karşı sevginizi gösterirken beden dilinden faydalanıyor musunuz? Beden dilinin anlatmak istediğimiz duyguya katkısı nelerdir? Konu hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmanız esnasında öğretmeninizin rehberliğinde tahtaya çıkarak canlandırma yapabilirsiniz.
CEVAP: Beden dili sevgiyi gösterirken oldukça etkilidir. Mesela bir yemek masasında daha fazla sevdiğimiz kişilerin yanına otururuz veya yolda onların yakınında yürürüz. Çünkü sevdiklerimize yakın olmak isteriz. Ailemizle selamlaşırken onlara sıkıca sarılırız, ancak daha az sevdiğimiz kişilerin elini sıkar veya başımızla merhabalaşırız. Kardeşimizin veya sevdiğimiz küçük bir çocuğun başını okşarız. Sevdiğimiz yaşlı bir yakınımız ayağa kalkmaya çalışınca hemen kalkıp yardım ederiz. Bunların çoğunu düşünmeden, hislerimizle yaparız. Bu davranışları bize yaptıran sevgi duygusudur.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 95. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Annenize, babanıza ya da başka bir büyüğünüze duyduğunuz sevgiyi anlatan bir şiir yazınız.
CEVAP: CANIM ANNEMannem

Beni karşılıksız seven,
Her zaman destekleyen,
Bildiklerimi öğreten,
Güzel yüzlü canım annem.Yaptın en tatlı yemekleri,
Giydirdin güzel giysileri,
Gösterdin merhametini,
Güzel yüzlü canım annem.

Benimle gülüp ağladın,
Ben uyurken uyumadın,
Bitmez sana sevgi bağım,
Güzel yüzlü canım annem.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Aile büyüklerinizden birinin pişmanlık yaşadığı bir anısını defterinize yazınız.
CEVAP: Halam lisedeyken derslerinde çok başarılıymış. Öğretmenleri ona tıp okuması gerektiğini söylüyormuş. Halam da tıp okumayı gerçekten istiyormuş. Üniversite sınavına bir ay kala birkaç arkadaşı ile birlikte Amerika’ya gitmeye karar vermişler. Burada biraz gezecek ve dil öğreneceklermiş. Ailesi ona gitmemesini çünkü sınav gününü kaçırabileceği söylemiş. Halam gitmiş ve bir ay boyunca orada kalmış. Uçak biletini sınavdan bir gün önceye almışlar. Hesaplarına göre sınavdan iki saat önce Türkiye’de olacakmış. Ancak sisten dolayı uçak vaktinden dört saat sonra kalkmış. Halam da sınava girememiş ve bu üzüntüsü onun üniversite okumak istememesine neden olmuş. Şu anda buna pişman olduğunu, ailesini dinlemesi gerektiğini söylüyor.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Şerife Bacı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.