08 Aralık 2021, 21:35
Donatello
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 214-215-216-217-218-219-220. Sayfa Cevapları Özgün Yayınları


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 214-215-216-217-218-219-220 Cevapları Özgün Yayınları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bütün Yollar Kalbe Çıkar Cevapları


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 214. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Kalbimiz ve temel görevleri üzerine yaptığınız araştırma sonuçlarından elde ettiğiniz bilgileri sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Kalp Nedir?Kalp, vücudumuza gerekli besin maddelerini ve oksijeni sağlayan kanı, dolaşım sistemimiz içinde hareket ettiren, çok dayanıklı kas grubundan oluşan bir pompa.

Kalp, vücudumuz oluşurken anne karnında harekete geçen ilk organımızdır.

Kalp, göğsümüzün ortasında göğüs kemiğinin hemen altında yer alıyor.Temel Görevleri

Vücuda kan pompalamak

Metabolizma sonucu oluşan atıkları vücuttan uzaklaştırmak

Vücut ısısını düzenlemekAsit-baz dengesini korumak

Hormonlar ve enzimlerin vücuda taşınması


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 217. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

a. Aşağıda, metinde geçen bazı kelimelerin anlamları verilmiştir. Bunları uygun kelimelerle eşleştiriniz. Eşleştiremediğiniz anlama uygun kelimeyi yazınız.

Cevap:Kelime ve Anlam Eşleştirme

b. Metinde geçen ve aşağıda anlamları verilen kelimeleri ipuçlarından yararlanarak tamamlayıp yazınız.

Cevap:

Durgun: Sakin, hareketsiz.
Kaburga: Kemiklerin oluşturduğu kafes.
Gevşemek: Yumuşamak, yatışmak, sakinleşmek.
Saniye: Bir dakikanın altmışta biri olan zaman birimi.c. Aşağıdaki deyimlerin anlamını deyimler sözlüğünden bulup bu deyimlerle metin arasında bir ilişki kurunuz. Bu deyimleri anlamına uygun olarak cümle içinde kullanıp aşağıya yazınız.

Cevap:

Kalbi kırılmak: Söylediği sözler karşısında kalbi kırılmıştı.
Temiz kalpli: Tanıdığım en temiz kalpli insandır.
Kalbi çarpmak: Yıllar sonra karşısında annesini görünce kalbi çarptı.
Kalbinin sesini dinlemek: Bu seçimi kalbinin sesini dinleyerek yaptı.
Kalbini açmak: Merhametli birine kalbimi açarım.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 218. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

Metne göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.1. Vücudumuzda kan dolaşımı hangi yolla gerçekleşir? Açıklayınız.

Cevap: Damar şebekesi, vücudumuzun ihtiyacı olan birbirinden farklı tüm besinleri, her bir organın, her bir dokunun hatta her bir hücrenin ayağına kadar götüren kan dolaşımının gerçekleştiği yerdir.

2. Vücudumuzda kalbin görevi nedir?

Cevap: Kalbin görevi damarlarımızdaki kan akışını sağlamaktır.3. Yazar kalbi neye benzetmektedir?

Cevap: Yazar kalbi pompaya benzetmektedir.

4. Kalp nasıl dinlenir?

Cevap: Kalp bir kasılıp bir gevşeyerek çalışır. Ve bu ikisi arasında yarım saniyelik bir süre geçer. Bu yarım saniye dinlenme süresidir. Ayrıca biz uyurken kalbimiz uyanık olduğumuz zamanlardan daha yavaş çalışır. 1 dakika içindeki atış sayısı 50’lere kadar düşer. Bu da kalbi dinlendirir.3. ETKİNLİK

Metindeki koyu yazılmış cümleleri tekrar okuyunuz. Aşağıdaki soruları bu cümlelere göre cevaplayınız.

• Kalbimiz nasıl çalışır?

Cevap: Kalp bir kasılıp bir gevşeyerek çalışır.

• Sizce neden yazar insanların amuda kalkmak zorunda kalacağı örneğini vermiştir?Cevap: Kan vücudumuzun her yerine ulaşmalıdır. Eğer kalp kan pompalamasaydı saç diplerimize kan gitmesi için amuda kalkmak zorunda kalırdık.

4. ETKİNLİK

Aşağıya, metnin içeriğine uygun farklı bir başlık yazınız.

Cevap: Vücudun Kralı


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 219. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana düşüncesini yazınız.

Cevap:

Metnin konusu: Kalbin özellikleri ve görevleri

Metnin ana düşüncesi: Kalp vücudumuzun her yerine kan ulaştıran çok önemli bir organdır.

6. ETKİNLİK

a. Metinde anlatılanları kendi cümlelerinizle kısaca yazınız.

Cevap: Hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu besinler damarlar yoluyla vücudumuzun her yerine ulaşır. Kanı her yere ulaştıran kalptir. Bu göreviyle bir pompaya benzetilir. Kalp güçlü bir kastır ve yumruk büyüklüğündedir. Dakikada ortalama 70 kere çarpar. Bu nedenle iki çarpma arasında ve uykudayken dinlenir.

b. Sizce vücudumuzdaki kan dolaşımı neye benzetilebilir? Arkadaşlarınızla tartışınız ve tahminlerde bulununuz. Farklı bakış açılarını ayırt edip bunlara anlayışla yaklaşınız.

Cevap: Vücudumuzun kan dolaşımını trafiğe benzetebiliriz. Trafikte araçlar devamlı bir yerlere giderler. Her aracın gitmesi gereken yer vardır. Ambulans hastaneye, itfaiye yangın çıkan yerlere, kamyonlar fabrikalara gider. Aynı şekilde damardaki kan da hücrelere ulaşır.

7. ETKİNLİK

Yandaki görselde gördüğünüz aletin adı nedir? Ne işe yarar kısaca yazınız.

Cevap: Bu aletin ismi “steteskop”dur.

Steteskop, doktorların bir hastanın göğüs boşluğunu, kalbini ve çeşitli nabız noktalarını dinlemek için kullandıkları bir teşhis ekipmanıdır.

Steteskop cihazının temel işlevi, bir hastanın göğüs boşluğunu, kalbini ve çeşitli nabız noktalarını dinlemektir. Bu sayede doktorlar veya asistan hekimler, hastanın rahatsızlığı ve sağlık sorunları hakkında teşhis koyabilirler.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 220. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde kutucukların içine uygun noktalama işaretlerini yerleştiriniz.

Cevap:

• Kim 24 saatini bu şekilde geçirebilir ki [ ? ] • Eğer bedenimiz bir kum saati gibi yaratılmış olsaydı [ , ] bunun tek bir
yolu vardı [ : ] Her beş dakikada bir amuda kalkmak [ ! ] • İnsanların yeryüzünde açtıkları yollar [ , ] inşa ettikleri tüneller [ , ] viya-
dükler [ , ]  hemzemin geçitler [ , ] patikalar [ , ] keçi yolları [ ] • Peki bu organ hiç dinlenmez mi [ ? ] • Kalp bir kasılıp bir gevşeyerek çalışır [ . ]

9. ETKİNLİK

Kalp sağlığını korumakla ilgili bir araştırma yapınız. Bu konuda aşağıya yazacağınız bilgilendirici metinde duygu ve düşüncelerinize de yer veriniz. Yazdıklarınızı düzenledikten sonra arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Kalbin görevi hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinleri vücudumuzun her yerine ulaştırmaktır. Bu nedenle kalp sağlığı ile beslenme doğrudan ilişkilidir. Yeterli ve dengeli beslenme kalp sağlığını olumlu etkiler. Yemeklerimizde çeşitlilik sağlamalı ve gün içinde yeterli miktarda su içmeliyiz. Beslenmenin yanı sıra spor da kalp sağlığını korur. Günlük yürüyüş veya egzersiz yaparak sporu hayatımıza dahil edebiliriz.

Kalbimizi korumak için yapmamız gerekenler dışında yapmamamız gerekenler de vardır. Öncelikle psikolojimizi korumaya dikkat etmeliyiz. Çünkü kalbin en büyük düşmanı strestir. Kendimizi kötü hissettiğimizde dostlarımızla dertleşmeyi, temiz hava almayı veya hobilerimize zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz. Vücudumuza zarardan başka bir şey vermeyen sigara, alkol ve uyuşturucu gibi sakıncalı maddelerden uzak durmayı da unutmamalıyız.


SONRAKİ METNE HAZIRLIK

1. İlginizi çeken bir spor dalı hakkında araştırma yapınız. Araştırmanızdan edindiğiniz bilgilerden yararlanarak bir afiş hazırlayınız.

Cevap:

voleybol

 

2. Başarılı bir sporcuyla ilgili gazete haberleri derleyiniz.

Cevap: Mete Gazoz ile ilgili haberleri derleyebilirsiniz.

 

3. Spor yapmanın sağlığımız için önemini güvenilir bilgi kaynaklarından araştırınız.

Cevap:

Spor Yapmanın Faydaları

Kalp-damar dolaşımını geliştirir. Kalbin pompaladığı kanı artırır. Kalbin çalışma ritmini düzenler. Kalp rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltır.

Şeker hastaları da mutlaka spor yapmalıdır. Özellikle yemek yedikten sonra oturmamalı, hareket etmelidirler. Yoksa kandaki şeker yükselmeye, çarpıntıya sebep olur. Unutulmamalıdır ki herkesin yapabileceği en güzel ve en basit spor yürüyüştür. Günde en az yarım saat, 45 dakika yürümek çok faydalıdır.

Spor kanser riskini azaltır, sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

Sporun psikolojiye de çok büyük olumlu etkileri vardır. Stresten kurtarır, gereksiz düşüncelere yer bırakmaz, endişelerden korur. Depresyonun kolay atlatılmasını sağlar.

Hamileler de spor yapmalıdır. Böylece kabızlıktan, bel ağrılarından, mide yanmalarından korunmuş oldukları gibi doğum esnasının da kolay geçmesini sağlar.

Sporcular soğuktan çabuk etkilenmezler. Soğuk ortamlara daha çabuk adapte olurlar.

Kilo için de spor çok önemlidir. Fazla kilo başlı başına problemdir. Tüm hastalıkların başında fazla kilo gelir. Bunun için boya orantılı olarak herkesin ideal bir kilosu vardır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 206-207-208-209-210-211-212-213. Sayfa Cevapları Özgün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


08 Mayıs 2022, 23:39

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ödevim için yardımcı oldu

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.